Denník N

SAS má konflikt záujmov. Vymáhať od lekárov náklady za štúdium je pôvodne jej nápad a nie SMERU.

Keď SMER zverejnil svoje plány vymáhať od lekárov 55 tisíc Eur za náklady za štúdium, strhla sa vlna pohoršenia. Okrem iného preto, lebo je to SMER , kto je 12 rokov zodpovedný sa stav zdravotníctva.

Ľavicoví voliči by aj súhlasili. Dve tretiny by boli v nereprezentatívnej ankete na Pravda.sk za túto hlúposť, aby lekári vracali náklady.
Pravicoví voliči boli právom pobúrení.
Je ale dobré si pripomenúť, že to bol v roku 2018 nápad strany SAS požadovať po študentoch, čo by po škole odišli, náklady na štúdium.
Citujem z (pracovného) programu SAS z roku 2018, pod ktorý sa mimo iné podpísal pán Sulík a pani Cigániková a nazývali to svojho času “ virtuálny účet“.

Bod 40: ´´Určíme cenu každého študijného odboru. Absolvent bude mať povinnosť odviesť daň z príjmu v tejto výške z jeho príjmov po skončení štúdia. Nepôjde o žiadnu dodatočnú daň. Týmto chceme zabrániť masovému odchodu absolventov VŠ. ´´
Bolo tým myslené, že ten študent, ktorý by odišiel, by musel náklady splácať. Podľa SAS sa vtedy jednalo o 13 000 eur… Tiež samozrejme nezmysel.
SAS to našťastie medzičasom v programe už nemá, ale SMER sa mal čím inšpirovať…
Bol o tom publikovaný blog v roku 2018 a upadol do zabudnutia. odkaz tu

Pán Sulík sa pri každom interview oháňa ´´najlepším programom´´. Je pravda, že hore uvedený nezmyslel už v jeho aktuálnej verzii nie je, ale sú tam iné nezmysly. A tím SAS, ktorý tento nezmyslel vymyslel, predpokladám, existuje v pôvodnom zložení.
Ďalším nezmyslom je napr. takzvaná plánovaná stratifikácia nemocníc, na ktorej akože existuje bezvýhradná zhoda. Nikto vám nepovie, že kde sa nemocnica zavrie, práve preto, aby sa mohla bez odporu zavrieť. Za stratifikáciou nemocníc sa skrýva fakt, že štát nevie zapezpečiť kvalitnú dostupnú zdravotnú starostlivosť. A preto ju potichu radšej kde s dá ruší. Ale riešením a cieľom zdravotníctva nie je, aby Vám to pán Sulík vychádzalo v excelovej tabulke bez straty. Viete čo urobili v susednom Česku, kedˇ mali mať nedostatok praktických lekárov? Jednoducho znížili dobu trvania ich atestácie. Takže praktik zrazu neatestoval 5 rokov ale iba štyri. A praktikov bolo zrazu viac a excel sedel. To že bolo z logiky veci menej kvalitných praktikov, už nikto pacientom nepovedal. A tí to nemali ako zistiť. Aspoň lekári ale hovorili po česky resp. slovensky a nie po ukrajinsky.

A vy sa tu chystáte na podobnú vec. Zostratifikujete nemocnice. Inak povedané, zatvoríte niektoré odelenia alebo nemocnice, na ktorých štát nebude schopný garantovať kvalitu, a kvalita bude iba centralizovane.
Ale však to už na Slovensku máme. Málo kvality a centralizovane. Uvediem konkrétny príklad.
Je všeobecne známy fakt, a ak nie je, tak by mal byť, že na Slovensku sú kardiovaskulárne choroby to, čo v konečnom dôsledku zabíja Slovákov. A fakt je taký, že na Slovensku sa ku katetrizačnému vyšetreniu srdca (to je to, kedy ide o čas a kde vám otvoria upchatú cievu na srdci, keď máte infarkt) dostanete v Bratislave, Nitre, Martine, Bystrici, Prešove a Košiciach. A dosť. Ak sa mýlim tak ma opravte prosím. A to má Slovensko 5,4 miliónov obyvateľov a plochu 49 034 km2. V Dolnom Bavorsku ktoré má 1,23 milióna obyvateľov a 10 330 km2 , čiže je približne štvrtinové, majú možnosť katetrizácie srdca v Passau, Straubing, Landshut, Vilshofen, Deggendorf, Viechtach, Bogen, Eggenfelden, Grafenau a čo ja viem ešte v akej ´´dedine´´. A keď sa niekomu z nich zdá, že sa jedná o komplexnú záležitosť, tak sa pacient pošle do napr. Horného Bavorska napr. Mníchova.

Na Slovensku sa ale ide stratifikovať. Keď zavrete nemocnice, lebo tam toho času štát nie je schopný zabezpečiť kvalitu v primeranej dostupnosti, a nie je tam ani vybavenie ani personál, kde tých ľudí budete v budúcnosti potom katetrizovať? Na zelenej lúke? Ale hlavne, že budeme mať potom v excelovej tabuľke čierne čisla. To, že čierna kronika bude mať tiež nové čierne riadky, už nikoho zaujímať nebude. A priamy súvis medzi tým samozrejme nikdo nedokáže.

Je to naopak. Nie stratifikovať, ale modernizovať to, čo už je a bolo roky zanedbané. Ak chcete stratifikovať, stratifikujte napr. v Bratislave neurochirurgie. Nemocnice potrebujú účelovo viazané investície do konkrétnych oddelení nemocníc (samozrejme nie do čiernej diery, tak ako to je teraz). Ako to spraviť je na inú diskusiu. A nebude to ľahké. Ale zavrieť je to najľahšie.

Takže to zhrniem. SMER má nielenže zodpovednosť za status quo a nezmyselné nápady vo volebnom programe, ale SAS (ako strana ´´s najlepším programom´´) má vzhľadom na podobné zmýšlanie ako SMER, ako opozičná strana, konflikt záujmov pretože SMER za jeho nápad ani nemôže kritizovať. Sypala by si totiž popol na hlavu. K dobru nej možno naopak pripísať, že je schopná akej takej sebereflexie a najväčšie nezmysly z jej programu odstránila a že sa aktívne zdravotníctvom ako témou vôbec zaoberala. To, že zdravotníctvo nie je pred voľbami téma číslo jeden, má teda svoje dôvody.

Teraz najčítanejšie

Ivan Vorčák

atestovaný internista a kardiológ s 11 ročnou praxou, Kontakt: ivan.vorcak@epost.de, zdravotnaprevencia.sk , vlogy budú na: youtube