Denník N

Highlighty víkendu zo zeleného koberca

Hviezda budúcnosti - Erling Haaland v drese Borussie Dortmund/ Zdroj : sports.yahoo.com
Hviezda budúcnosti – Erling Haaland v drese Borussie Dortmund/ Zdroj : sports.yahoo.com

Európske futbalové súťaže sa preklopili do svojej druhej polovice. Čo priniesol práve skončený víkend na futbalových štadiónoch? Vybrali sme pre vás tri najdôležitejšie momenty.

Nový začiatok v Katalánsku

Prostredie futbalových veľkoklubov je špecifické. Mať zodpovedajúce výsledky je častokrát málo. Prípad FC Barcelona to dokonale potvrdzuje. Ernesto  Valverde bol odvolaný napriek tomu, že jeho mužstvo bolo na čele tabuľky španielskej súťaže, v Lige majstrov postúpili Katalánci z prvého miesta v skupine ďalej. Nepomohlo. Herný prejav mužstva bol vzdialený od klubovej filozofie krásnej hry. Barca síce zápasy výsledkovo zvládala, no hra bola kŕčovitá, upracovaná. Preto prišiel Q. Setién, milovník a obdivovateľ J. Cruyffa, práve toho Holanďana, ktorý zaviedol v Barcelone spomínanú filozofiu krásnej hry. Úvodný, aj keď výsledkovo úspešný, zápas pod taktovkou Španiela nebol herne ideálny. Na tom bude treba určite popracovať. Podľa zmluvy má na zlepšenie Setién čas do júna 2022. Ak sa mu to nepodarí, klubová legenda Xavi je už teraz v zálohe.

Na Antfielde môžu chladiť šampanské

Tak ako prebiehala celá prvá časť sezóny v Anglicku, presne rovnako, začala aj tá druhá. Červení si poradili s United pohodlne 2:0. Modrí City doma len remizovali 2:2 s priemerným Crystal Palace. V praxi to znamená, že Kloppovci majú pred Manchesterom City  16-bodový náskok. Ako bonus majú ešte jeden zápas k dobru proti londýnskemu West Hamu. Je ťažko predstaviteľné, žeby Liverpool svoj náskok stratil. Iste, môžu prísť zranenia, kartové tresty, no mužstvo z mesta Beatles je šírkou a kvalitou kádra pripravené aj na tieto prípadné nepríjemnosti. Navyše, ak sa na veci pozrieme úplne triezvo, treba objektívne priznať, že červená časť Liverpoolu a Klopp si tento rok majstrovský titul jednoznačne zaslúžia. Fanúšikovia za svoju klubovú vernosť a Nemec za svoju skvelú systematickú niekoľkoročnú prácu. Tridsaťročné čakanie na titul bude v máji tohto roka takmer naisto minulosťou.

Galapredstavenie Erlinga Haalanda

Prebieha 55.minúta zápasu Augsburg – Dortmund a čierno-žltí práve dostávajú tretí gól od Niederlechnera, prehrávajú 3:1. Zdá sa, že stíhacia jazda za titulom skončí hneď v prvom jarnom kole. Nasleduje symbolické striedanie. Starnúceho a nestíhajúceho obrancu Pisczeka nahradzuje nová akvizícia BVB, 19-ročný útočný supertalent, Nór, Erling Haaland. Účinok tejto zmeny? Minútu po vstupe na trávnik znižuje práve Haaland pohotovým gólom na 3:2. Konečný výsledok? 3:5 pre Dortmund. Favreho družina otáča zápas za dvadsať minút, pričom sám Haaland, o ktorého sa bili najväčšie veľkokluby strieľa chladnokrvne ďalšie dva góly a stáva sa ôsmym hráčom v histórii nemeckej Bundesligy, ktorý pri svojom debute zaznamenáva hetrik. Nór jednoznačne ukázal, že chýry o jeho futbalových schopnostiach zďaleka neklamali. Ak ešte BVB zlepší deravú obranu, môžu sa vo Vestfálsku reálne zapojiť do boja o titul…

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com