Denník N

Nádej uprostred tmy

Len tak, o nádeji, o tom, že život ide ďalej. Po dlhšej odmlke v písaní.

Nádej je pre mňa podhubím, na ktorom pulzuje vytrvalosť a ochota kráčať ďalej, hoci cesta zriedkakedy býva vydláždená zlatom. I uprostred tej najväčšej tmy, v ktorej môže človek kráčať veľmi pomaly a s tichým vnútorným utrpením, pokiaľ stále aspoň trochu svieti, nič nie je stratené. Je lampášom svietiacim na tŕnistej ceste za čímkoľvek, čo považujeme za dôležité. U každého má niečo iné veľký význam. U mňa je to už lepšie staranie sa o duševnú hygienu vzhľadom na depresie, s ktorými zápolím. Minulý rok v niektorých mesiacoch bývali opäť ťažšie dni, kedy sa prinútiť k čomukoľvek bolo ťažké a neprispievali k dobru ani nenávistné komentáre voči nám LGBTI ľuďom, ktorých sa na facebooku nachádzalo veruže dosť.

Sedenia u psychologičky boli a sú naďalej, progres sa javil byť pomalý, ale predsa len som postupne vnímal pokroky. Tým najväčším bolo postupné uvedomovanie si vnútornej sily a to v tom smere, že už si neberiem príliš osobne hejterské komentáre a to ani v prípade, keby boli mierené na moju osobu. Niežeby to bolo už dokonalé, ale rozhodne je to už o čosi lepšie.

V depresiách je normálne sa príliš obviňovať za všeličo a trápiť sa nadmieru i z poznámok druhých, dokonca i od ľudí, ktorí vás osobne nepoznajú.

Nádej na život posilníte o kúsok tým, keď si postupne uvedomíte práve toto:

Hrubé poznámky na vašu adresu zo strany tých, ktorí vás osobne nepoznajú, vypovedajú skôr o nich samých a nie o vás. Neberte si ich osobne.

Dospieť však k tomuto nie ani tak intelektuálne, ale hlavne skutočne vo vnútornom prežívaní, zaberie vždy istý čas. A je to niečo, s čím môžu mať aj problémy ľudia netrpiaci depresiami, to treba dodať.

Duševná hygiena(psychohygiena)

Môže mať mnoho podôb. Ja ju realizujem takýmto spôsobom:

1.Hraním PC hier.

2. Meditácia

3. Počúvanie obľúbenej hudby

4.Skladanie básní

5.Rozhovory s priateľmi

6.Čítanie kníh

 

Hoci k štvrtému bodu musím dodať, že akosi mi nastala dlhšia odmlka celkovo v písaní, keďže boli dni, keď som zápolil s depresiami a zakaždým, keď som zvažoval znova čosi napísať, javilo sa mi,  že nech by som čokoľvek napísal, nebolo by to dobré, perfektné, dokonalé.

Perfekcionizmus vie byť značne obmedzujúci, môže mať síce isté výhody, lež extrémny spolu so sebaobviňovaním spôsobí ľahko blok robiť čokoľvek, čo nás baví.

Nádej, že môžu prísť i krásne veci do nášho života, sa sama neposilní. Dá sa však podporiť nezanedbávaním duševnej hygieny.

A nesnažiť sa stanovovať si hneď vysoké ciele, keď na tom nie sme ešte úplne dobre. Stačia malé a postupovať krok za krokom, ak sa nevydarí, nevadí.

Tak nejako zatiaľ.

K názvu „Nádej uprostred tmy“ sa vyjadrím ešte na záver. Príde mi veľmi vhodný v tomto Novom roku.

Jednak osobne, pretože som tu naďalej bez ohľadu na ťažké zdravotné postihnutie a zápolenie s depresiami a jednak z hľadiska spoločnosti. Pozorujem s obavami, ako v spoločnosti rastú klamstvá, zavádzania, nenávisť, zároveň však aj nádej uprostred tmy v podobe zdravého obranného mechanizmu v našej spoločnosti voči týmto javom.

Mnohí občania a občianky sa začali prebúdzať a dávať najavo, že fašizmus patrí na smetisko dejín, odvážne dávajú najavo nie rasizmu, antisemitizmu a nenávisti voči LGBTI ľuďom. Tiež v podobe víťazstva  pani Zuzany Čaputovej, ktorá pre mňa tiež reprezentuje nádej, lebo sa stala prezidentkou SR. Nádejou v zmysle, že môže byť predsa len lepšie. Je to len a len na nás.

A veľká vďaka mnohým priateľom, priateľkám i známym. Nebyť nich, často, keď mi bolo opäť horšie, ma podržali, povzbudili na ceste.

Ďakujem.

 

Teraz najčítanejšie

Ján Lazík

Som človek, ktorému nie je jedno, čo sa deje okolo nás a vo svete. Zaujímam sa o psychológiu, sociológiu, filozofiu, cudzie jazyky, fenomén hate speech, ľudské práva. Bavia ma zaujímavé seriály, filmy.