Denník N

5 dôvodov, prečo musíme projekt priehrady Tichý Potok poslať dolu vodou

Do nového roku som si želala dobré veci pre životné prostredie, no hneď na úvod som zažila nemilé prekvapenie. Megalomanský projekt vodnej nádrže Tichý Potok, ktorý pripomína budovateľské časy, je po rokoch ticha opäť v hre. Výstavba tejto priehrady je zbytočná a prírode len ublíži. V SaS sme odhodlaní tento projekt, ktorý by nás vyšiel na takmer 400 miliónov, poslať definitívne dolu vodou.

Máme to aj v programe. Prečo?

  1. Projekt je starý. Starší ako Slovensko

Návrh vodného diela Tichý Potok pôvodne projektovali ešte za totalitného režimu. Odvtedy sa nezmenil, akurát zostarol a dnešným potrebám už nevyhovuje. So železnou pravidelnosťou sa odloží do zásuvky, aby ho o pár rokov opäť niekto vytiahol a oprášil. Tí, čo dielo pretláčajú, vždy razia jeden argument: „Na východom Slovensku je málo pitnej vody a vyriešime to jedine tak, že postavíme túto priehradu.“ No kým diagnóza je správna, liečba nie.

  1. Iné možnosti ostali bokom

Vodohospodárska výstavba, ktorá za projektom stojí, svoj zámer postaviť stavbu práve na tomto mieste, obhajuje. Údajne sú „alternatívne možnosti získania pitnej vody pre východoslovenský región významne investične náročnejšie.“ Nikde však neprikladá presné dáta ani analýzy, ktoré toto tvrdenie dokazujú. Domnievam sa preto, že je postavené na vode. Chýbajú nám porovnania, o koľko by bol lacnejší alebo drahší, ale i ekologickejší napríklad prívod vody zo Žitného ostrova. Odignorovali sa aj ďalšie možnosti, ako prehrádzky na východoslovenských tokoch či využitie už existujúcich veľkých studní a uzavretých vrtov.

  1. Ignorujú sa predošlé rozhodnutia aj hlas verejnosti

Hovorí sa, že hlavou múr neprerazíš. Vodohospodárska výstavba si však ide svoje a radšej sa riadi heslom „do tretice všetko dobré.“ Momentálne na tento konkrétny projekt prebieha už tretí proces posudzovania vplyvov na životné prostredie, takzvaná EIA. Výsledkom tej prvej bolo, že sa projekt zamietol. Keď to skúsili druhý raz, dostali podmienečné áno, čo bolo márne, lebo pritom zabudli vyhodnotiť dopady na chránené vtáčie územie Levočské vrchy. Proces bol teda neúplný. Tak to skúšajú tretí raz a dúfajú, že im to prejde. Okrem toho ignorujú hlasné protesty aktivistov aj miestnych obyvateľov, ktorí sa oprávnene obávajú katastrofálnych dopadov diela na ich životy a majetky. Momentálne proti výstavbe prebieha aj petícia, ktorú môžete podporiť tu.

  1. Dielo, ktoré má zabrániť povodniam, môže spôsobiť povodne

Keď hovorím, že ľudia sa boja dôvodne, nepreháňam. Geológovia totiž z tejto lokality nejasajú. Je možné, že ak sa priehrada v tomto prostredí postaví, voda sa v nej neudrží. Horniny sú priepustné, v lokalite je množstvo tektonických trhlín, cez ktoré môže unikať voda. Zástancovia projektu hovoria, že priehrada má slúžiť nielen ako zásobáreň pitnej vody, ale aj veľký protipovodňový štít. Paradoxne, prívalové dažde môžu dielo poškodiť a spôsobiť masívne priesaky a zosuvy skalných hornín. Vôbec sa nečudujem, že miestni toto nad svojimi domami skrátka nechcú.

  1. Odskáču si to chránené územia

Často to hovorím a máme to aj v našom programe pre životné prostredie, že Slovensko má veľkú konkurenčnú výhodu oproti iným v krajinám. Áno, je to naša príroda. Máme obrovské zásoby podzemnej vody, veľkú druhovú pestrosť a aj napriek výrubom stále veľa lesov a zelene. V čase meniacej sa klímy je to obrovský poklad. No práve projekty ako Tichý Potok nám na ten poklad siahajú. Toto vodné dielo je navrhnuté priamo v srdci územia európskeho významu Torysa, ktoré by výstavbou nenávratne zaniklo. Negatívne by to pocítili aj Levočské vrchy, chránené vtáčie územie.

Prosím, dajme zelenú zdravému rozumu a záchrane našej krajiny, aby ju v tejto podobe mohli spoznať aj naše deti. Vo februári voľte možnosť, ktorá jej devastáciu nedopustí.

Teraz najčítanejšie

Anna Zemanová

Zelená čistej a zdravej krajine aj pre naše deti Poslankyňa NR SR, členka Výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie; tímlíderka pre životné prostredie strany SaS