Denník N

Prečo je Srí Lanka top krajina na dovolenku

Exotická dovolenka za lacno s autentickou atmosférou. To je Sri Lanka v mojich očiach.
Nadchla ma, nepopieram. Precestovala som už viac ako 40 krajín a prečo som takto označila zrovna Sri Lanku sa dozvieš v tomto článku.

Letenky na Sri Lanku sú lacné

Prvou výhodou sú letenky. Tie môžeš kúpiť priamo z Bratislavy a letieť s Flydubai. My sme leteli presne takto a za spiatočné letenky zaplatili 350€. Treba ale rátať, že Flydubai nie je prvotriedna letecká spoločnosť ako napríklad Emirates alebo Qatar, skôr je to lepšia nízkonákladovka.

Alternatívne sa dá letieť z Viedne, Prahy, či Budapešti, spojení je naozaj dosť. Letenky na Sri Lanku by som v Economy triede nekupovala nad 450€. S Flydubai by som nekupovala nad 370€, keďže tam nie sú polohovateľné sedadlá a jedlo sa podáva väčšinou len po Dubaj, potom už nie.

Doprava autobusmi a vlakmi stojí pár centov

Rovnako je lacná aj doprava po ostrove autobusmi a vlakmi, niekoľkohodinové trasy tu stoja pár eur.

Tu musím povedať, že síce ušetríš peniaze, no stratíš hodiny času a tony nervov pri zjednávaní cien. My sme v tomto mali jasno: náš čas je tu limitovaný a je nás tu šesť, takže sme si najali súkromného šoféra, ktorý nás všade vozí.

Ukázalo sa to ako perfektná voľba: trasu, ktorá by nám trvala busom 5 hodín, sme dávali za 2,5 hodiny a keďže máme so sebou domáceho, nikto sa nás nesnaží ako turistov obabrať.

Za 8 dní vozenia sme mu zaplatili 650€, čo je na jednu osobu necelých 110€. Ak by sme sa presúvali autobusmi a vlakmi, možno by nás to na osobu stálo 50€.

sri lanka bus

Sumár sumárum, s cenovo výhodnými letenkami, jedlom, ubytkom a dopravou, ktoré tvoria gro výdajov na každej dovolenke, je Sri Lanka určite vhodnou budgetovou destináciou. A tí, ktorí chcú luxus a väčšie pohodlie ho tu nájdu tiež, level služieb je totiž dosť vysoký.

Ubytovanie nie je najlacnejšie, no na naše pomery stále lacné

Po celom ostrove je veľká ponuka ubytovania. Tie najlacnejšie začínajú na pár eurách za noc, stredotriednu klasiku tu nájdeš za 20€ – 40€ na osobu na noc aj s raňajkami. Dá sa zjednávať.

Jedlo na Sri Lanke stojí málo a vyberieš si

Letenky ale nie sú jediným dôvodom, prečo dovolenka na Sri Lanke môže byť fakt lacná. Ďalším plusovým bodíkom Sri Lanky je jedlo. V lokálnych reštauráciách varia chutne a lacno, obed, či večera pod 2€ je istá. Všade predávajú ovocie a zeleninu, ktorá je 100% čerstvá (tá chuť je na nezaplatenie, to, čo sa k nám dováža, by Srilančania asi zjedli len zo zdvorilosti, určite nie s chuťou, taký je v tom rozdiel).

Na svoje si prídu aj vegetariáni, je tu veľa bezmäsitých jedál. Celá kuchyňa je založená na koreninách. Obľúbené je kari, ryža, ale aj kuracie, či hovädzie mäso.

Okrem dobrého jedla v reštauráciách a lokálnych obchodíkov majú Srilančania aj supermarkety Foodcity – v každom väčšom meste jeden. Tu nájdeš fixné ceny (čo je pre turistu a.k.a chodiacu peňaženku super správa), ale aj potraviny ako syry, maslá (kvalitné z Nového Zélandu), jogurty, čerstvé mlieko, čerstvé figy (bez pridaného cukru ako u nás na Slovensku).

Na Sri Lanke si každý nájde svoje

Srí Lanka má všetko: na jednom ostrove nájdeš perfektné more na surfing, vodné športy, alebo aj ležanie na pláži, hory a čajové plantáže položené nad 3000 metrov nad morom, budhistické chrámy a tisíce rokov staré mestá, ktoré ti zoberú dych. A ako bonus ti na strechu tvojej izbe klopú opice, ktoré pobehujú všade naokolo.

Čo je pre nás špeciálne, je pre Srilančanov bežná vec. A práve to je tak fascinujúce.

Sri Lanka má štyri pobrežia, na každom je sezóna inokedy. Nech teda prídeš kedykoľvek, stačí vybrať správne miesto a slniečko ťa neminie (aj keď bacha na mesiace medzi jednotlivými sezónami).

Rovnako to platí aj s národnými parkmi. Safari tu môžeš zažiť kedykoľvek a vyjde ťa to 20€ – 35€ na osobu, v závislosti od toho, koľko vás je a do akého parku ideš.

Vnútrozemie je prístupné celý rok, aj keď niektoré mesiace prší, je hmla alebo chladnejšie.

Sri Lanku by som odporúčala jednak mladým batôžkarom, vášnivým surfárom, párikom, ale aj rodinám s deťmi a starším ľuďom. Na druhú stranu, tí, ktorí vyhľadávajú vyslovene niečo panenské a neovplyvnené turizmom, choďte buď do neznámych častí Sri Lanky (napr. na východ) alebo si vyberte inú destináciu.

Sri Lanská atmosféra ťa dostane

Aspoň mňa teda dostala. Kombinácia budhizmu, ajurvédskej medicíny a byliniek a meditácie dáva Srí Lanke atmosféru, vďaka ktorej som sa tam cítila šťastne, spokojne a kľudne. Toto je rozhodne subjektívny pocit, no ten pocit neprišiel len tak.

Veľmi záleží, kam ideš a ako veľa cestuješ a náhliš sa, a aj od toho, aký si človek (lebo hundroši nájdu negatíva aj v nebi), no ak hľadáš destináciu, ktorá má svoju atmosféru, Sri Lanka je vončo.

Na Sri Lanke som našla mix všetkého pozitívneho: dobré jedlo, čerstvé ovocie a zelenina všade, lacno, dobrý čaj, relatívny poriadok a infraštruktúra, fungujúci internet, pekné pláže a hory. A najlepšie je, že toto všetko viem obehnúť aj za jeden deň.

Turistické destinácie vs. Sri Lanka

,,Turistické destinácie ma už ničím neprekvapia,” hovorila som si. A od Sri Lanky som toho veľa nečakala. Neber ma zle, no čítala som už toľko blogov a videla toľko fotiek od kamošov a blogerov a fotografov.

Jednoducho som si myslela, že pri takej záplave turistov, akú Sri Lanka posledné roky zažíva, tam už nebude nič, čo by ma chytilo za srdce.

Mýlila som sa. Na Sri Lanke sa cítim ako doma a pritom je tu toľko momentov, kedy si poviem woooow! Nuž, cestovanie otvára oči a mení mysle a mne sa to pri Sri Lanke znovu osvedčilo.

 

Teraz najčítanejšie

Janka Schweighoferová

Cestovateľka a zakladateľka webu travelhacker.blog. Pomáham ľuďom cestovať po svete šikovne a lacno vďaka praktickým tipom a vychytávkam, ktoré šetria čas, nervy a peniaze. Verím, že precestovať svet môže každý a netreba k tomu milióny na účte. O tom, ako na to, píšem blogy, knihy a robím workshopy.