Denník N

Africké Maroko bez miliónov

Maroko ma uchvatilo svojou netradičnosťou, kultúrou a stravou. Táto krajina má svoje čaro a určite ju odporúčam navštíviť aj tebe. Do článku som ukryla kopec tipov, ktoré určite využiješ, ak si dáš okruh po Maroku.

Letenky do Maroka šikovne a lacno

S lacnými letenkami sa roztrhlo vrece. Počas akcie vieš letenky nájsť za 50 eur spiatočne, no možností je viacero – buď letieť z Viedne, Prahy, Krakova či Budapešti.

Alternatívou sú mnohé spojenia s jedným prestupom. Ak chceš hľadať lety s prestupom, na vyhľadanie možností odporúčam využiť kiwi.com alebo google flights. Booknuť lety však radím priamo na weboch leteckých spoločností, napríklad teda na webe Ryanair či Wizzair.

Kedy ísť do Maroka?

V teórii celoročne. Najviac sa odporúča navštíviť Maroko v marci, apríli a máji, respektíve v septembri a októbri. V letných mesiacoch je v Maroku neznesiteľne teplo a v zime – november – február je chladnejšie.

Treba si však uvedomiť, že:

 • Počasie je iné na severe Maroka a na juhu – rozdiely môžu byť v kľude 10 -12 stupňov.
 • Teplota počas dňa a v noci kolíše, počas celého roka. Čím ďalej si od oceánu, tým väčšie výkyvy v teplotách budú.

Konkrétny príklad: my sme boli v druhej polovici februára. V Marakéši (na juhu) sme mali cez deň 27 stupňov. V noci klesla teplota na 10 stupňov. V Casablance bolo cez deň 23 stupňov, v noci 8 stupňov. V horskom mestečku Chefchaouen (sever Maroka) bolo cez deň 15 stupňov a v noci len 3 stupne.

Ak pôjdeš v lete, teploty budú všade vyššie, no zachová sa rozdiel medzi dňom a nocou. Pozor na to. V Maroku sú domy robené z kameňa a nemajú radiátory, ako my na Slovensku. Preto pri bookovaní ubytovania pozeraj či majú klímu alebo ohrievače.

Extra tip: Maroko je moslimská krajina, majú ramadán (4.máj – 5.jún v roku 2019, 23.apríl – 23.máj v roku 2020).

Ubytovanie v Maroku

Skvost pre každého, kto má rád architektúru, pekné miesta, dizajny a raj pre Instagramerov. Marocké ubytovanie sú naozaj umelecké diela.

Vybrať si môžeš z:

 • Riadov – riad je niečo, ako marocké bed and breakfast, penzión s pár izbami a domáckou atmosférou.
 • Hotelov – hotely majú väčšinou viac izieb než riady.
 • Airbnb – na Airbnb sa prenajímajú jednak izby v Riadoch, jednak súkromné apartmány.

Mňa osobne najviac očarili práve Riady, krásnym designom a marockou atmosférou.

Kde bookovať ubytovanie v Maroku?

Buď booking.com (so zľavovými kupónmi) alebo aj bez zľavových kupónov, tak odporúčam porovnať si cenu rovnakého hotela na rôznych stránkach, napríklad cez hotelscombined.com. Alternatívou je Airbnb. Ak ešte nemáš konto, môžeš mať až 40eur zľavu na ubytko.

Kedy bookovať ubytko v Maroku?

Nám sa veľmi osvedčilo kupovať deň vopred alebo rovno v deň pobytu. Vtedy nájdeš na niektoré hotely last minute ceny. Takto sa nám podarilo booknuť izbu cez booking. Pôvodná cena bola okolo 130 eur, my sme ju bookli za 60 eur (izba stála 80eur, no 20 eur nám vrátili z booking kupónov).

Jedlo v Maroku

Z každej strany sme počúvali aké skvelé je jedlo v Maroku. Áno, je, no nie všade. Musím priznať, že napriek tomu, že väčšinou viem rozlíšiť, ktorá reštaurácia je turistická pasca a kde varia dobre, v Maroku sa mi to absolútne nepodarilo.

Prvé dobré jedlo sme mali až piaty deň nášho výletu v Maroku. Z mojej skúsenosti odporúčam vyhnúť sa reštauráciám na námestiach a trhoch (Marakéš, Chefchaouen).

Z marockej kuchyne odporúčam skúsiť :

 • Tajine (tadžín) – pripravený v tradičnej hlinenej nádobe, je najtradičnejšie jedlo Maročanov. Je veľa druhov a všade ho robia trošku inak. Nájdeš vegetariánsky, resp. vegánsky, ktorý obsahuje len ochutenú zeleninu + niekedy zemiaky, ale aj mäsový – kura/hovädzie mäso a taktiež aj rybací.
  Tajine sme si dali v 4 reštauráciách, z toho nám chutil jedine v hoteli vo Feze, kde sme spali. Tam varili celkovo výborne – bolo to žiaľ jediné miesto, ktoré viem z Maroka odporučiť na dobré marocké jedlo. Hotel sa volá Chaq Chaq a dá sa objednať iba večera, bez toho aby si tam býval.
 • Harira – tradičná polievka – mne úprimne nechutila, no každý to má inak.
 • Grilované mäsá na špajdli – hovädzie, kuracie.
 • Grilované alebo vyprážané baklažány, cukety, mrkvy, paprika.
 • Rôzne druhy chleba, koláčiky, vyprážané plnené taštičky – tieto sa predávali na uliciach.

My sme jediné dobré jedlo našli v našom hoteli Chaq Chaq vo Feze. Určite to nie je jediné miesto, kde varia dobre, no zároveň je to jediné miesto, ktoré odporúčam.

Na chvíľu musíš zahodiť všetky tvoje predstavy o európskom hygienickom štandarde, inak sa zblázniš. Hygiena je tu na bode mrazu. Všetko tu podávajú holými rukami, ktorými chytajú následne bankovky, jedia či si podávajú ruky s ľuďmi. Antibakteriálny gél a vlhčené vreckovky budú tvoji veľkí kamoši.

Bezpečnosť v Maroku

Žiadna krajina nie je 100% bezpečná, vždy sa môže niečo stať. Ja som v Maroku mala prirodzený rešpekt a ostražitosť, hlavne keď sme prechádzali okolo púmp, kde sedelo 20 chlapov (žiadne ženy), keď na nás cmukali, keď nás lokálni sprievodcovia brali cez úzke a tmavé uličky v medine. To však patrí k Maroku. Nestalo sa nám, že by sme sa dostali do vyslovene nebezpečnej situácie.

Tu je ale zopár tipov (skôr pre ženu):

 • Nemaj vyzývavé oblečenie, ako žena.
 • Mať pri sebe chlapa zníži intenzitu cmukania a prihovárania sa marockých chlapov na minimum.
 • Nechoď v noci po medine sama (za tmy je to ok, len sa vyhni času po 23:00).
 • Naštuduj si niečo o islame a pochop, že si v ich krajine hosť a musíš rešpektovať, že tam fungujú veci inak.

My sme boli v Maroku na babskom tripe, čo je pomerne odvážne a zvládli sme to. Nie je sa čoho báť keď nebudeš robiť nerozvážne blbosti.

Cudzie jazyky a dorozumievanie sa v Maroku

Veľmi záleží kde v Maroku sa nachádzaš. Zatiaľ čo na juhu sa hovorí takmer výlučne francúzsky (Marakéš, Agadir, Cassablanca), na severe je rozšírená španielčina (Chefchaouen, Tangier). Anglicky domáci hovoria len keď majú spojenie s turizmom – napríklad predajcovia v turistických mestách, ako Fez či Marakéš.

Mimochodom, lokálnym jazykom je arabčina, ľudia samých seba delia na Arabov, Berberov a ľudí z hôr. Títo všetci majú iné dialekty, no my to nerozoznávame (to len tak pre info).

Mena v Maroku

Maroko používa dirhamy. 10 dirhamov = cca 1 euro. V medinách niekedy vezmú aj eurá a doláre, no lepšie je zameniť si miestnu menu.

Bankomaty si účtujú poplatok 2-3eur za výber, takže ak výber z bankomatu, lepšie je vybrať viac. V medinách ich však nenájdeš – treba ísť na okraj mediny alebo mimo historické centrum. Alternatívou sú zmenárne, tie nájdeš tiež skôr mimo historického centra.

Platba kartou je možná jedine v hoteloch, odporúčam mať hotovosť.

Staroveké mediny

Marocké mestá majú vždy medinu – niečo ako staroveké centrum plné uličiek s obchodmi, ale aj mešitami, múzeami, námestiami, trhmi či reštauráciami.

Pre nás turistov to pôsobí, ako labyrint a GPS v nich veľmi nefunguje. My sme v medine bývali vo Feze a Marakéši. V Marakéši sme sa zvládli dostať naspäť na hotel sami, vo Feze to bolo jednoducho nemožné. Medina vo Feze má viac, ako 9000 uličiek, každá podobná tej druhej, niektoré len 0,5m široké.

Stratení turisti v Maroku

V medinách fungujú takzvaní „sprievodcovia“, ktorí ťa ako strateného turistu vezmú na tvoj hotel. Samozrejme za nejaké drobné. Sú to vždy mladí chalani, ktorí v medine vyrástli. Postávajú len tak na ulici a čakajú na turistov, ktorí vyzerájú zmätene.

Ak ťa oslovia a nepotrebuješ pomoc, ani s nimi nezačni hovoriť, prípadne im povedz, že sa len tak prechádzaš (Im just walking, thank you). Inak sa ich už nezbavíš.

Ak reálne potrebuješ pomoc, povedz im meno hotela, zavedú ťa tam.

Často ťa budú brať cez prázdne úzke uličky, no neboj sa, sprievodcovia nie sú nebezpeční (nemôžem to napísať na 100%, vždy sa môže niečo stať), no vo všeobecnosti sú v pohode, kamarátski. Môžu ťa však zobrať dlhšou cestou – buď sami zablúdia alebo chcú nech to vyzerá, že s vami prešli pol mesta a pritom ste len 20 minút chodili vedľajšími uličkami dookola.

Nám sa to raz stalo – boli sme 5 minút od hotela, no nevedeli sme nájsť cestu. Nakoniec sme na hotel prišli o 25 minút neskôr, so 7 sprievodcami (po ceste sa nazbierali, asi sa chcel každý nabaliť na sprepitnom, ktoré im dáme). Nakoniec zostali s dlhými nosmi, dali sme im asi 70 centov a zavreli dvere od hotela.

Bežne vraj očakávajú cca 50 dirhamov (skoro 5 eur) za „odprevadenie“, ktoré trvá 20 minút. Ak to trvá menej, tak menej. My sme im však nikdy toľko nedávali – za 20min. Za odprevadenie od nás dostal sprievodca 20 dirhamov.

Zjednávanie v Maroku

Práve v medinách sa vo veľkom zjednáva. Každý to tu očakáva a keď nebudeš zjednávať, stiahnu ťa z kože.

Na trhoch sa zjednáva kompletne všetko. Z mojej skúsenosti sú predajcovia predajní a majú zvládnuté základné predajné techniky, no nie sú vyslovene násilní. Keď im povieš, že nechceš, povedia ti niečo na štýl „no problem my sister, more important your smile, you dont have to buy“. Väčšina predajcov vie po anglicky alebo francúzsky.

Čo doniesť z Maroka?

Skvele sa tu nakupujú:

 • Oleje (argánový + rôzne vôn, ako eukalyptus, ruža, jasmín).
 • Kozmetika z argánového oleja – mydlá, krémy na vlasy, telo, balzamy, masážne oleje, vonné kocky. U nás stojí majland a tu to predávajú na tony za pár eur.
 • Prírodný zelený rúž na pery, ktorý ti cez pigment zafarbí pery – každej žene inak.
 • Korenia každého druhu.
 • Kožené veci – topánky, kabelky, peňaženky.
 • Oblečenie – od výmyslu sveta.
 • Lampy, svietniky, magnetky, keramika.
 • Henna – tú si môžeš priniesť na sebe.Henna je prírodná látka, ktorou ti marocké žienky môžu pokresliť ruku. Henna ti vydrží 4-10 dní – podľa toho, ako si ju dlho necháš na ruke predtým, ako si zmiješ nanesený krém z henny.

TIP: argánový olej, kozmetiku a korenia vieš často kúpiť v rovnakom obchode. Odporúčam kúpiť všetko naraz a zjednať cenu. Čím viac kúpiš, tým nižšie ceny dostaneš.

Kožené topánky

Tie nájdeš všade – veľa ich mali aj vo Feze aj v Marakéši. Vo väčšine obchodov nájdeš tie isté topánky. Všetky sú kožené, no jednoducho tam až tak necítiť originalitu. Vo Feze sme našli krásne berberské vzory v jednom z obchodov, v Marakéši zas jeden obchod s nádhernými balerínkami a sandálkami.

My sme zobrali s kamoškami 5 párov a dal nám ich po asi 10 min. zjednávania za 1100 MAD – cca 100 eur, resp. 20 eur za pár. Pôvodná cena, ktorú nam dal, bola 1500 MAD, čiže cca 140 eur a necelých 30 eur za pár.

Henna

Ja som v Maroku tak trochu prepadla henne. Keďže sa bojím ihiel, toto je jediný spôsob, ako si ozdobiť kožu. A čo je super, po cca týždni je henna preč.

Henna je prášok, ktorý sa zmieša s vodou do hustej tekutiny. Touto následne marocké žienky cez striekačku kreslia vzory na ruku, nohu, chrbát – kam si vyberieš. Henna potom musí uschnúť a zošúpať sa a zostane len vzor priamo na koži.

Treba ale vedieť, že sú dva druhy: prírodná a čierna. Čierna henna je tmavšia, no obsahuje alkohol a chemikálie, a to asi na koži mať nechceš.

V Marakéši a Casablance často ženy len chytia ruku turistom a začnú kresliť – pomerne agresívne, máš asi 2 sekundy na rozmyslenie si či ju chceš alebo nie. Keď vyslovene nevytrhneš ruku, dostaneš hennu. Ak si dáš takúto hennu spraviť, daj tete maximálne 50 dirhamov – aj to je už veľa.

Tipy, ktoré v bedekri nenájdeš

 • Muži všade – na uliciach, v reštauráciách či kaviarňach v medinách a menších mestách nájdeš jedine mužov. Vychádza to z náboženstva a tradícii – ženy sedia doma.
 • Náboženstvo – oficiálne náboženstvo je islam. Maroko však prechádza obdobím, kedy mladší ľudia, hlavne vo veľkých mestách prestávajú náboženstvu dávať dôležitosť – nechodia napríklad do mešít či nedodržiavajú ramadán.
 • Taxiky – treba si dohodnúť cenu vopred a ideálne je mať presnú sumu. Taxikári totiž na konci cesty radi povedia, že nemajú ako vydať alebo ti vydajú menej. Ak ich na to upozorníš a nástojíš na dohodnutej sume, vydajú ti aj zvyšok
 • Keď si žena, určite si obleč dlhé a voľné oblečenie. Hlavne nech ti nevidno prsia, zadok. Možno si nebudeš pripadať najatraktívnejšia na svete, no ušetrí ti to kopec pískania, pokrikov a žiadostí o ruku.
 • Keď už sme pri tom pokrikovaní, úplne ideálne je mať pri sebe chlapa. Vtedy si Maročania netrúfnu. My sme boli v Maroku na babskom tripe – 3 baby. Voľné oblečenie pomohlo k menej pokrikom, no aj s tým sa nám stalo aspoň 2-3x do dňa, že na nás niekto kričal alebo dával blbé komentáre. Výnimkou bolo mesto Chefchaouen, kde sme za 2 dni neutržili ani jeden hlúpy komentár
 • GPS – nečakaj, že v starovekých medinách sa budeš vedieť navigovať cez GPS. Veľké ulice sú v pohode, no akonáhle prídeš do malinkých uličiek, tie ani nie sú zakreslené v mapách. V Marakéši a Chefchaoune sa dalo navigovať tak na 70%, vo Feze takmer vôbec.
 • Maroko má perfektné vína – biele, červené aj ružové. Neviem, kto ho tam už stáročia pije, keďže Moslimovia majú zakázané piť alkohol.
 • Každé väčšie mesto má medinu – staré, historické mesto a „new town“ – nové mesto, ktoré slúži hlavne na bývanie pre domácich.
 • Alkohol v medine nekúpiš (maximálne v reštaurácií). Keď chceš kúpiť flaše, choď do „newtown“ . Alkohol sa predáva vo viacerých obchodoch, no vždy keď uvidíš Carrefour, nájdeš tam aj oddelenie s alkoholom. Stačí teda zadať do Google maps Carrefour a nájde ti najbližší obchod kde kúpiš alkohol.
 • Na podávanie alkoholu v reštauráciách treba licenciu a reštaurácie, ktoré ju majú sú drahšie než tie, kde alkohol nepodávajú.
 • Ak v Maroku zostávaš týždeň a dlhšie a presúvaš sa z mesta do mesta, zváž kúpenie marockej SIM-karty. Maroko je totiž pre nás Slovákov na volanie veľmi drahé – 2,5eur za minútu. My sme marockú SIMku nemali, no viackrát by sa nám veľmi zišla – hlavne pri hľadaní hotela.
 • Určite odporúčam mať stiahnuté Maroko v offline mapách v rámci Google Maps. Nech sa vieš navigovať aj keď nemáš pripojenie na internet (to je totiž cez mobilné dáta ešte drahšie než volania).

Ak chceš o cestovaní získať viac tipov, celé know-how nájdeš na mojom Travelhacker blogu. Ak chceš cestovať, no nevieš, ako a kde začať, odporúčam ti moju knihu Cestuj bez miliónov, ktorú pravidelne aktualizujem o nové tipy a triky, ktoré získavam počas ciest.

Janka Travelhacker

Teraz najčítanejšie

Janka Schweighoferová

Cestovateľka a zakladateľka webu travelhacker.blog. Pomáham ľuďom cestovať po svete šikovne a lacno vďaka praktickým tipom a vychytávkam, ktoré šetria čas, nervy a peniaze. Verím, že precestovať svet môže každý a netreba k tomu milióny na účte. O tom, ako na to, píšem blogy, knihy a robím workshopy.