Denník N

Jedno obrovské trápenie

Aktuálny tréner United - Ole Gunnar Solskjaer nemá dôvod na úsmev/ Zdroj : futbal.pravda.sk
Aktuálny tréner United – Ole Gunnar Solskjaer nemá dôvod na úsmev/ Zdroj : futbal.pravda.sk

Pár rokov dozadu predstavovalo mužstvo Manchesteru United špičku anglického i európskeho futbalu. Dnes je realita celkom iná. Majstrovské tituly, európske trofeje nahradil boj, aspoň naoko, patriť medzi tých úspešnejších. Čo stojí za športovým úpadkom slávnej značky?

Škót s kráľovským titulom

Alex Ferguson, ktorý viedol manchesterský klub takmer tri dekády bol na trénerskej lavičke skutočne silnou autoritou. Hlavne však bol extrémne úspešný. Čím bol taký výnimočný? Po prvé, mal povahu bojovníka. Ukázalo sa to tri roky po jeho nástupe na lavičku United, kedy ho majitelia a vedenie takmer prepustili. On sa za dôveru odvďačil sériou víťazstiev, čím zachránil stratenú sezónu 1989/1990. Po druhé, mal mentalitu víťaza. Škót neznášal prehry, priam ich nenávidel. Aj takouto formou nútil svojich hráčov bojovať o víťazstvo do posledných sekúnd. Asi najpamätnejší obrat zaznamenal Ferguson v roku 1999 vo finále Ligy majstrov proti Bayernu Mníchov. Góly Solskjaera a Sheringhama v nadstavenom čase, zostanú navždy v pamäti futbalových fanúšikov. Tretím, rovnako dôležitým, aspektom jeho úspechu bola tímová skladba a chémia. Vedel perfektne poskladať mužstvo tak, aby v ňom boli rovnako odchovanci klubu, ktorí na ihrisku „zoderú trenírky“ spolu s kúpenými hviezdami. Presne tento koktejl priniesol nejeden úspech.

Čas po Fergusonovi

Keď sa v roku 2013 lúčil so svojím milovaným klubom, pre mnohých fanúšikov bolo až nepredstaviteľné, žeby na lavičke klubu sedel niekto iný. Mali obavy a pri pohľade na dnešný stav, môžeme tvrdiť, že oprávnený. Úpadok mužstva paradoxne začal už pred rokom 2013, tým, že klubové štruktúry sa absolútne nepripravili na čas, keď Škót už nebude futbalovým manažérom, ale dôchodcom hrajúcim golf. Kompetentní a zodpovední ľudia za značku klubu s takou históriou, fanúšikmi, úspechmi zlyhali na plnej čiare. Typ klubov akým je aj Manchester United nemôže trénovať hocikto. Môžete mať na papieri aj najlepšieho trénera na svete. Ak nezapadne do klubovej rodiny, skôr či neskôr, je takýto tréner odsúdený na neúspech. Stačí spomenúť mená ako van Gaal alebo Mourinho, ktorí sa snažili vrátiť klubové renomé na bývalú úroveň, no neuspeli. Ani jeden z nich nemal všetky atribúty, ktoré mal ich predchodca, a ktoré potrebuje klub ako je Manchester United. 

Prestupová politika

United sú a budú veľkým klubom. Čo však predvádza na poli prestupových transferov v posledných rokoch, je jednoducho katastrofa. Na ilustráciu tvrdenia nám postačí jedno meno. Harry Maguire. Keď Angličan pred sezónou prestupoval do Manchesteru stal sa z neho najdrahší obranca na svete. Jeho bývalý klub Leicester City za neho zinkasoval 80 miliónov libier. Či je hodný podobnej sumy sme mohli vidieť v nedávnom súboji proti Liverpoolu, špeciálne v porovnaní s van Dijkom, ktorý bol najdrahším obrancom na svete, práve pred Angličanom. Kto má väčší prínos pre svoje mužstvo necháme na vás. Vybrali sme iba jeden príklad, no hráčov, ktorí nie sú hodní momentálne nosiť červený dres je viacero. Pod vplyvom tejto reality sa aktuálnemu rozpoloženiu Manchesteru United nemožno vôbec čudovať.

Teraz najčítanejšie

Michal Bardáč

Zaujíma ma všetko, čo sa okolo mňa deje. Trpím zvedavosťou, ktorá spoluvytvára môj názor na svet. Chcem informácie, ktoré môžem spájať do súvislostí. Ovplyvňujú totiž môj/náš život. Tento priestor je ideálny na to, poukázať na ne a hľadať riešenia... Moje staršie publikované texty môžete nájsť na adrese migelbardac.blogspot.com