Denník N

Peter Wohlleben – Sprievodca lesom

Pokračovanie lesných príbehov od autora knihy Tajný život stromov.

Veľmi sa mi páčila kniha Tajný život stromov. Vedel som, že Peter Wohlleben napísal viacero kníh na túto tému.Tak som sa dostal ku knihe Sprievodca lesom.

V knihe autor čitateľa sprevádza lesom a odovzdáva mu svoje rozsiahle vedomosti. Nosnou časťou knihy je podľa mňa „návod na prežitie“ v lese. Autor sa venuje nasledovným otázkam: Čo robiť keď je v lese búrka? Čo všetko môžeme v lese zjesť? Čo môžeme v lese piť? Kde a ako založiť oheň? Ako sa do lesa správne obliecť? Aké sú najlepšie typy a triky ako sa vyhnúť poštípaniu od komárov a ovadov?

V jednej kapitole sa autor vymenúva, čo všetko v lese môžeme pozorovať. Začína zvieracími otlačkami v blate. Z nich môžeme zistiť nielen aké zviera ich tam zanechalo, ale aj kedy. Autor popisuje napríklad ako rozoznať stopy po vlkovi od stôp od psa. Vlky čiarujú, otlačky láb sú zoradené v jedenej línii, pričom zadné laby kladú do otlačkov predných. Psi to nerobia. Psa navyše prezradia aj stopy jeho majiteľa. Okrem zvieracích stôp môžeme zistiť aké zvieratá cez les prechádzali aj pozorovaním ich trusu. Zaujímavým príkladom pre nepriame pozorovanie zvierat v lese sú diviaky. Okrem otlačkov ich váľania sa v blate, môžeme vidieť aj stopy po ich šúchaní sa o tzv. „otieracie stromy“.

V ďalšej časti autor analyzuje ako súvisí premnoženie lesných zvierat s ich prílišným kŕmením zo strany ľudí a aký vplyv na to môže mať poľovníctvo. Varuje, že prílišné premnoženie lesných zvierat môže viesť k devastácii lesov. Uvádza, že počet veľkých bylinožravcov v lesoch na niektorých miestach môže dosahovať až 50-násobok prirodzeného stavu. Ako riešenie toho problému navrhuje zakázať kŕmenie a uzákoniť tvrdšie postihy za odstrel veľkých dravcov. Venuje sa tiež tu „poľovníckym mýtom“ a rozoberá, prečo poľovníctvo nie je tradícia, ktorú by sme mali udržovať.

Veľmi zaujímavá pre mňa bola kapitola venujúca sa kliešťom. Prekvapením pre mňa bolo, že kliešte nepadajú zo stromov. Ich najväčší výskyt je nízkom rastlinstve. Musia mať priamy so svojou obeťou kontakt. Zaujímavé je, že kliešte sú schopné vydržať bez potravy aj celý rok. Autor v texte radí, ako si vybrať správnu cestu a aké oblečenie zvoliť, aby sme minimalizovali šancu, že sa staneme nedobrovoľne obeťou kliešťa. Okrem kliešťov je ďalším lesným nebezpečenstvom pre ľudí pásomnica líščia. Na príklade besnoty autor ukazuje, ako sa s ňou možno vysporiadať. Pri riešení problému s besnotou sa ľudia najprv zamerali na vyhubenie hlavného prenášača – líšky. Líščiu populáciu sa im ale nepodarilo dostať pod kontrolu. Jedným z dôvodov môže byť aj to, že čím viac sa líšky strieľali, tým viac sa kvôli tomu snažili rozmnožovať. Lepším riešením sa ukázali vakcinačné postup. Do lesov sa nasadili návnady obsahujúce kapsule s vakcínami. Rovnaký postup môže pomôcť aj pri probléme s pásomnicou líščou.

V ďalšej časti sa autor venuje výskytu vlkov v lesoch a uvádza hlavné pozitíva návratu vlkov do našich lesov. Opisuje tiež ako argumentujú poľovníci proti vlkom. V jednej kapitole autor opisuje ako môže v lese fungovať lesný cintorín, kde sa urny zosnulých pochovávajú pod stromy.

Rovnako ako Tajný život stromov, aj kniha Sprievodca lesom sa veľmi dobre číta. Po prečítaní som mal potrebu isť do lesa a pozorovať stopy zvierat v blate.

Teraz najčítanejšie

Daniel Kraic

Na blogu budem uverejňovať články o knihách, ktoré som čítal.