Denník N

Prečo Andrej Danko „končí“ ?

Nie je už ten silný na ktorého sa hral. Už ani ten dôležitý ktorým sa cítil byť. Z politickej slávy neostalo takmer nič. Aj keby mal potenciál svojim egom ho prinútil zhniť.

Nový líder ?

Nebolo tomu tak dávno, kedy SNS trpela výstrelky bývalého šéfa Jána Slotu. To, že je potrebná zmena bolo všetkým jasné. Nový líder mohol priniesť nový typ politiky a oživiť dianie na internej scéne SNS. Avšak nestalo sa tomu tak.

Líder sa teda našiel a nie hocijaký mladý a plný elánu. Svojím prístupom nakopol opäť národnú stranu. Tú národnú stranu, ktorá sa hrdo hlási k odkazu svojho predchodcu, strany ktorá tvorila symbol našej národnosti aj počas tvrdej a ťažkej maďarizácie.

Prvá a zásadná chyba …

Všetky predstavy a nová nádej pre zarytých fanúšikov SNS sa tak nejako začali strácať už po dohode na vzniku novej koalície. Akceptovanie vstupu do novej koalície so sociálnymi demokratmi, maďarskou stranou a nešťastnou stranou Sieť znamenalo jednosmerný lístkom naspäť smerom dole na preferenčnom poli volebných strán.

Aj ten najväčší optimista nemohol čakať zásadné zmeny v spôsobe riadenia tohto štátu, ak sa dajú do kopy s pánom poslancom Robértom Ficom taký jeho odporcovia v predvolebnej kampani ako boli pán Bugár a pán Prochádzka. Na pozadí tohto podvodu na svojich voličov čo spáchali títo páni sa šéf parlamentu Andrej Danko len tíško zviezol v pozícií takzvanej nevesty volieb.

V prípade strany Most-Híd sa možno prejavila skúsenosť lídra, ktorý dokázal za nejakých zvláštnych okolností ustáť na začiatku tento tlak. Ten istý tlak však poslal nádejného kandidáta na prezidenta a lídra „opozície“ na politické „smetisko dejín“.

Strana SNS nezačala čeliť tlaku zvnútra ale skôr zvonku. Začiatok mandátu šéfa parlamentu sprevádzalo na prvej schôdzi menšie skomolenie mena poslanca. Čo by sa dalo považovať za začiatok viac menej úsmevnej a neškodnej charakterovej črty tohto pána, na ktorej aj mohol po čase získať. Avšak k týmto menším problémom sa pridali aj iné spornejšie črty ctižiadostivosť, papalašizmus , egoizmus to všetko prinútilo šéfa parlamentu využiť svoj mandát skôr na plnenie si svojich snov.

Ďalšie kauzy …

Kauza „kapitán“ načrtla už  v zárodku vládnutia približne akým smerom sa môže uberať rétorika SNS. Vrchol cynizmu boli detaily tejto kauzy. Minister obrany postaví rozkaz nad zákon, Andrej Danko ani netuší o koľko hodností postúpil z večera do rána a ako dôkaz verejne pobozká nové výložky.

Neskôr príde nezrovnalosť a podozrenie ohľadom zvláštneho zatajenia a evidencie rigoróznej práce, ktorá v prvopočiatku bola utajená na žiadosť pána predsedu Andrej Danka. Po verejnom tlaku a zdĺhavom riešení prečo by verejnosť mala mať právo na odpovede bola zverejnená rigorózna práca druhého najvyššieho ústavného činiteľa.

Bola však zverejnená práca, ktorá obsahovala vlastne len 5 odborných kníh, ktoré boli opísané pekne postupne a za radom. Práca, ktorá spĺňala všetky podmienky plagiátu bola uznaná ako kompilát a tým pádom bolo všetko zo strany SNS a jeho lídra vyriešené. Fakt, že v prípade odovzdania takejto práce v dnešnej dobe nedokáže táto práca prejsť cez centrálny register záverečných prác.

Princíp je jednoduchý, práca odovzdaná v elektronickej podobe prejde kontrolou originality kde sa porovná s databázou všetkých záverečných prác odovzdaných od roku 2010. V prípade, že originalita ukáže vysoké percento zhody nebude ani pripustená k obhajobe.

Čas oprášiť starú taktiku …

To všetko malo ostať zabudnuté ale, keď sa to prejavilo v preferenciách tak nastal čas niečo robiť. Riešenie malo prísť v podobe rekreačných poukazov a potrestaním veľkých obchodných reťazcov špeciálnym odvodom. Na nešťastie odvod teda podľa širokej verejnosti priniesol pocit zvýšenie cien potravín aj keď ich cena v princípe stúpala tak či onak. Rekreačné poukazy našli svoje uplatnenie aj keď sa veľmi diskutovalo či takéto zaťaženie zamestnávateľov nebude mať za následok znižovanie stavov a zvýšenie nezamestnanosti. A ak k tomu prirátame zvyšovanie minimálnej mzdy zo strany SMER-SD ktorá úmyselne zabúda na regulovanie odvodov nastáva prostredie ťažko toxické pre stredných a malých podnikateľov.

K tomu plus všetky ďalšie excesy pritlačili k múru Andreja Danka a celú jeho stranu. Letné hliadky nemali taký úspech, keďže väčšinou museli jej členovia iba odpovedať na otázky ohľadom monumentu, ktorý vyrástol akoby ďalší štátny symbol pred budovou parlamentu. Ani „štvavá“ kampaň proti LGBTI komunite a sľubovanie, že nikdy nebudú mať rovnaké práva takýto ľudia ako ostatní nezabralo. Konkurencia v tejto kategórii neznášanlivosti všetkého cudzieho je veľmi veľká. Hrať to na náboženskú strunu by pravdepodobne tiež nezabralo, keďže sledujeme až nechutný boj o kresťanského voliča vedený predovšetkým strachom. A tak s koncom koaličnej zmluvy, ktorá po vražde novinára v roku 2018 ostala držať po kope len silou rozbehnutých kšeftov na doprave a v obrane potrebovala SNS veľkolepý návrat k svojim koreňom. Tým istým, na ktorých získala v minulosti pod vedením pána Slotu.

Labutia pieseň šéfa parlamentu…

Teatrálne intro tejto staro-novej politiky SNS bola posledná schôdza zvolaná na žiadosť šéfa parlamentu. Mnohí v sále mali vážne podozrenie, na nie úplne triezvy stav u vedúceho schôdze pána Andreja Danka. Okrem urážok prezidentky a svojich kolegov z pléna táto schôdza nič zásadné pre túto krajinu nepriniesla.

Keďže ako som spomínal mnohé témy, ktoré polarizujú spoločnosť už boli obsadené oživil starú tému maďarizácie našich južných hraníc. Gestorom témy bol pravdepodobne kontroverzný šéf SNS Ján Slota svojho času s nádejným žiakom Andrejom Dankom. Druhý menovaný na 4 roky zabudol na svojho mentora a teraz v čase núdze, kedy SNS balansuje na hranici zvoliteľnosti objavil to, čo by mohol použiť a na čom získať toľko zanedbaného voliča, ktorému je táto síce vymyslená ale zato strašidelná téma blízka.

A aby bolo všetko na svojom mieste, tak ako správny kapitán ostáva na palube do poslednej chvíle a sleduje ako jeho loď predstavujúca kariéru mocného a Rusko milujúceho politika postupne končí. Teraz už iba spomína na svoje romantické výlevy silného a mocného muža, ktorý svojou prítomnosťou dostával ženy do kolien. Z každej strany hučí jeho hlas hovoriaci tie sladké nezmysly dnes a asi už aj vtedy osobe, ktorá sa zúčastnila na organizovaní vraždy človeka.

V najbližších dňom možno hodinách bude musieť zaujať stanovisko. Zvuková nahrávka je vec jedna, ale čo keď je materiálu viac a nielen zvukového….

 

 

 

Teraz najčítanejšie