Denník N

Môj osobný názor, ako dopadnú parlamentné voľby 2020

Zhrnutie, čo všetko môžeme čakať v parlamentných voľbách. Napísané 28.1.2020, mesiac pred voľbami.


Ako dopadnú voľby? Kto budú víťazi a porazení? Zastávam názor, že overené agentúry, ako je napríklad Focus, majú veľmi prepracovaný zber dát. Ako vieme z minulosti, ich predpovede sú veľmi presné a skutočný výsledok sa odlišuje len minimálne. Úplne presná predpoveď nie je a ani nemôže byť. S niektorými dátami však môžeme počítať ako s veľmi pravdepodobnými už teraz, mesiac pred voľbami.

Smer považujem za jasného víťaza volieb. Môj osobný názor je, že Smer poslednýkrát prekoná magickú hranicu 20%. Môže za to niekoľko faktorov, predovšetkým strach a nenávisť k tým, ktorí úspešne ukazujú na prešľapy a otvorené zlodejiny najsilnejšej vládnej strany. V prospech strany Smer sú tri dôležité osobnosti. Poslanec Fico, ktorí veľmi rozdeľuje, no aj tak je u niektorých ľudí mimoriadne obľúbení. Jasné, ide aj o veľmi nenávideného človeka, no svojich voličov má. Hlavne u ľudí, ktorí mu dávajú prednosť pred Pellegrinim. Alebo u ľudí, ktorí vôbec nesledujú politiku a posledné udalosti ich akosi obišli. Stále radikálnejší Pellegrini má všeobecne vysokú popularitu, aj u voličov iných strán. Čerešnička na torte je Blaha, ktorého musíte milovať, alebo nenávidieť. Akýkoľvek extrém je pre neho silným lákadlom. Nie je jasné, koľko ľudí reálne získa, ale pre Smer je hotovým pokladom. Stačí ho len nechať písať jeho typické statusy a liať peniaze do ich propagácie. Či už ide o pravdivé informácie, alebo ani náhodou.

Kotleba a jeho ĽSNS bude klesať. Poklesne oproti aktuálnym prieskumom a aj keď bude mať podľa mňa okolo 12% a teda viac, ako v minulých voľbách. Neverím, že sa dostane až kdesi k 15%. V prospech Kotlebu idú rôzni tichí voliči, no veľký neprospech robia ľudia okolo Michala Trubana, ktorí dokazujú, že ĽSNS nemá ani riešenia, ani odborníkov, ani akúkoľvek rozumnú ideu. Ako sa blížia voľby, čoraz viac ľudí povie priateľom, koho budú voliť – a práve voličov ĽSNS budú ostatní ľahko drviť jednoduchými argumentami. ĽSNS je fašistická strana, vždy aj bola, bez ohľadu na akési snahy o kresťanské či ekonomické piliere.

Za ľudí a PS/Spolu by mohli mať spolu približne 20%. Neodvážim sa povedať, ktorá strana by mohla mať navrch. Približne 10% predpokladám aj preto, že ide o nové strany, kde sa percentá môžu meniť veľmi rýchlo. Tak medzi sebou, ako aj k starším alebo od starších demokratických strán. Veľa robí tiež to, že obidve strany sú v predvolebnom boji v nevýhode oproti stranám, ktoré šíria hoaxy o tom, že homosexuáli kradnú deti, všetci liberáli berú drogy a podobné hlúposti. Kým počet voličov týmto stranám na základe lží nemusí klesať, mimoriadne  konzervatívne a fašistické strany môžu získavať nerozhodných voličov a nepriamo tak ubližovať PS/Spolu, Za ľudí či napríklad SaS.

Sme Rodina je jedna zo strán, ktoré sa mimoriadne ťažko čítajú. Akú silu dosiahne táto strana? Všetko záleží od statusov Borisa Kollára, keďže ide o jedinú známejšiu osobnosť. Taktiež môžu urobiť zázraky voliči, ktorých oslovil ich program. Nie všetko je možné splniť, ale na papieri tie sľuby vyzerajú krásne. Môj odhad je tak 7.5%.

OĽaNO aj vďaka novým, zaujímavým osobnostiam, môže byť silnou stranou. Uvidíme, čo dokáže Jozef Pročko, ktorý už nie je na TV obrazovkách toľko čo predtým, ale môže ísť o človeka, ktorý je tak trochu opakom Ľuboša Blahu. Igor Matovič dokáže pred voľbami zvýšiť svoju silu tým najľahším spôsobom – rekapituláciou toho, čo Smer spolu s SNS nakradol. Odhadujem na 7.2%.

Obnovené KDH bude rado, keď sa znovu dostane do parlamentu pod vedením Alojza Hlinu. Bojuje na konzervatívnom fronte, kde je veľká konkurencia. Preto predpokladám výsledok 6.7%.

SaS, alebo dlhým názvom Sloboda a Solidarita, má obrovskú konkurenciu. Iste, niektoré tváre sú trochu okukané a strana prišla o niekoľko dôležitých osobností v nedávnom čase, ale aj tak sa môže dostať do parlamentu, i keď len tesne. Pre SaS predpokladám 5.5%.

Medzi stranami, ktoré sa nedostanú do parlamentu, bude Most-HídSNS. Obidvom predpokladám približne 4.3%. Dobrá Voľba a Harabinova Vlasť bude rásť, až k približne 3.8%.

 

Opakujem, že ide o môj osobný predpoklad. Teším sa na výsledky a uvidíme, čo prinesú. Každý človek môže vyjadriť svoj názor v komentároch a samozrejme vo voľbách, ktoré sa budú konať 29. februára 2020.

Smer – 20%

ĽSNS – 12%

Za ľudí – 10%

PS/SPOLU – 10%

Sme rodina – 7.5%

Oľano – 7.2%

KDH – 6.7%

SaS – 5.5%

Most-Híd – 4.3%

SNS – 4.3%

Dobrá voľba – 3.8%

Vlasť – 3.8%

Zvyšok (4.9%) by mohli zabrať menšie strany.

Teraz najčítanejšie

Stanislav Hoferek

Som človek, ktorý si rád vyberá a dáva prednosť tolerancii pred nenávisťou. Mám rád otvorenú spoločnosť, úprimnosť a zdravú zvedavosť. Vlastním Greenie knižnicu a podporujem vzdelanosť a práce amatérskych autorov.