Denník N

Bratislava má ombudsmana pre stavebnú činnosť

Približne pred dvoma rokmi som mal prezentáciu Plánu Bratislava v legendárnom kulturáku (bol tam prvý koncert Pary) na Kramároch . V sále bolo asi 150 ľudí a ja som  rozprával o našich nápadoch a budúcnosti Bratislavy. Mám rád stretnutia s Bratislavčanmi a Bratislavčankami – aj tie na ťažké témy, je to ten pravý okamih, v ktorom zisťujem, komu ako vedenie mesta slúžime. 

Stretnutie bolo rok predtým ako som sa stal primátorom a ja som prednášal bez bremena ozajstnej zodpovednosti, ktoré dnes so sebou nosím. Počas diskusie sa prihlásila jedna staršia pani a začala rozprávať o  developerovi, ktorý stavia bytový dom niekoľko metrov od jej okien, berie jej slnko, súkromie, ale aj normálny pocit z bývania. Nevedel som, aká je realita, či má pani pravdu alebo územný plán naozaj stavbu povoľuje, ona sa však po chvíli rozplakala. Publikum zamrzlo a ja som sa, aj so svojimi 10 percentami poznateľnosti, ktoré mi zopár týždňov pred tým namerali, cítil… bezmocný. Cítil som zúfalstvo pani, ktorá sa už jednoducho nemala na koho iného obrátiť a  potom, čo svoju krivdu riešila na všetkých možných úradoch, našla ešte energiu, aby svoj príbeh porozprávala aj mne, kandidátovi,  ktorému vtedy dával šancu na úspech vo voľbách len málokto.

Nemyslím si, že všetci developeri sú bezohľadní ľudia, ktorí hľadia len na svoj prospech, naopak poznám medzi nimi aj ľudí, ktorým na tomto meste záleží. Jedno je však jasné, niektorí z nich v posledných rokoch nemilosrdne “ťažia” z nášho mesta metre štvorcové a často, najmä v  minulosti, tak robili bez ohľadu na obyvateľov.

To zúfalstvo, ktoré som videl v očiach pani z Kramárov, ma poznačilo. To zúfalstvo mať svoju pravdu, ale nemôcť sa obrátiť na nikoho, kto by v kľude problém vypočul, zanalyzoval a dal nejakú odpoveď. Práve vtedy som prišiel na nápad, ktorý sa neskôr stal aj mojím predvolebným sľubom – zriadiť pracovnú pozíciu, nájsť človeka, ktorého pracovná náplň bude takýchto ľudí vypočuť a poradiť im. Úlohou ombudsmana pre stavebnú činnosť nebude pomáhať ľudom povoľovať ich stavbu. Jeho úlohou bude pomáhať im zorientovať sa často vo veľmi spletitej legislatíve stavebných procesov najmä v situácii, keď ich práva budú ohrozené alebo sa predmetnou stavbou budú cítiť dotknutí. Bude to predstaviteľ mesta, na ktorého sa môžu ľudia obrátiť v  situáciách, kedy už nemajú kam ísť a kde dostanú profesionálnu odpoveď.

Samozrejme, sú tu stavebné úrady – tam majú smerovať väčšinovo otázky ľudí, ktorí si nevedia rady, ale tie sú často zavalené administratívou a riešením svojej dennej  agendy.

Verím, že táto nová služba pomôže obyvateľom nášho mesta v  situáciách, v ktorých by si bez pomoci iných nevedeli poradiť. Samozrejme, keďže ide o novinku v rámci mestskej organizácie, budeme výsledok činnosti ombudsmana sledovať a jeho funkciu nastavovať tak, aby mala čo najväčší zmysel pre Bratislavčanky a Bratislavčanov.

 

Viac informácií a možnosť rezervácie termínu nájdete na: https://ombudsman.bratislava.sk

Teraz najčítanejšie

Matúš Vallo

Matúš Vallo je primátor Bratislavy, architekt a odborník na mesto. Je autorom najkomplexnejšej publikácie o riešeniach pre Bratislavu - Plán Bratislava. K písaniu tejto knihy spojil 76 najlepších expertov na mesto z rôznych oblastí. Je zároveň uznávaným architektom a spolumajiteľom architektonického štúdia Vallo Sadovsky Architects. Študoval v Ríme a pôsobil v Londýne. Je tiež držiteľom Fulbrightovho štipendia na Kolumbijskej Univerzite v New Yorku. Dvakrát získal pozvanie na najprestížnejšiu medzinárodnú konferenciu o urbanizme CityLab, organizovanú Bloomberg Philanthropies. Napriek medzinárodným možnostiam svoju energiu naplno venoval Bratislave. Stojí za občianskym združením My sme mesto, Alianciou Stará Tržnica a Alianciou 500 bytov. Zakladal aj projekt Mestské zásahy, ktorý od roku 2008 vygeneroval viac ako 900 projektov na vylepšenie verejného priestoru v 20tich mestách. V komunálnych voľbách 2018 bol zvolený za primátora Bratislavy.