Denník N

Čo sa stalo vo svete: Január 2020

Január 2020
Január 2020

Máme za sebou prvý mesiac tohto roku. Trošku som sa poohliadol, čo dôležité sa mimo Slovenska stihlo udiať. A stihlo sa toho udiať dosť. Bohužiaľ.

Prvou zlou správou bolo, že požiare v Autrálii stále pokračujú. Po niekoľkých dažďoch sa oheň vrátil ešte ničivejší ako predtým. Nie je to ironické, že vždy, keď vidím fotku nejakého monštra z Austrálie (v podstate akýkoľvek pavúk alebo had), v duchu si hovorím „kill it with fire!“, a teraz, keď sa to skutočne deje, som z toho smutný?

Sussex Royal na Instagrame oznámili, že princ Harry s manželkou Meghan chcú žiť vlastný život. Bez kráľovských peňazí, len tak. Už to vidím, o niekoľko rokov bude dávať Harry rozhovor, kde povie: „Túto firmu som vybudol sám, bez akejkoľvek pomoci. Bola to tvrdá práca a som na seba hrdý. A ďakujem mamke, ktorá mi na začiatok podnikania požičala dvadsať miliónov dolárov.“ Nechajme sa prekvapiť.

Trump zaútočil na Irán a zabil generála Kásema Solejmáního. Irán následne zaútočil na americké základne v susednom Iraku. A potom zostrelil civilné ukrajinské lietadlo. Teda najprv sa k tomu Irán nepriznal, no potom sa priznal. Všetci sú však už kľudní, napätie aj napriek tomu pokračuje.

Odvolanie Trumpa v Amerike sa ocitlo v slepej uličke a vyzerá to, že to ustojí. Pred voľbami mu to príde určite vhod. Rovnako, ako hádka medzi jeho najväčšími konkurentmi, Sandersom a Warrenovou, keď sa navzájom obvinili, že sú klamári. Nepríjemne. Pre nich, nie pre Trumpa.

Aby toho obviňovania nebolo málo, Rickymu Gervaisovi sa podaril husársky kúsok. Počas toho, ako moderoval galavečer udeľovania Zlatých Glóbusov, stihol skritizovať snáď každého, kto v šoubiznise niečo znamená, Apple, Disney a celý Amazon nevyjímajúc. Počas celého večera hovoril „fuck it, it’s my last time“ a hostia občas vyzerali byť jemne nasratí. Aspoň nejaká dobrá správa z januára. Gratulujem, to sa len tak nevidí.

A s včerajšou polnocou prišla Európska únia o 83 miliónov obyvateľov. Opustila nás Veľká Británia. Ako nás celý Brexit ovplyvní, sa dozvieme počas najbližšieho roka. Ricky by mohol moderovať aj Brexit, možno by sme sa aspoň zabavili, keď je to už také smutné.
Vtip pre anglicky hovoriacich a trochu sa vyznajúcich do počítačov:
How much space is left in European Union after Brexit? 1GB.

Smutná bodka na záver: pri páde helikoptéry umrel Kobe Bryant. Nie len on, ale aj jeho dcéra a ďalších sedem ľudí. To je ešte smutnejšie.

Priatelia, a to je za nami ešte iba prvý mesiac. Čo nás, preboha, ešte čaká počas ďalších jedenástich?

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.