Denník N

O cynickej zmrzline a feministických robotníkoch

Ak prevrátite niečo naruby zrazu vám dôjde, aké čudné to bolo predtým. Pozrite si nošu nápadov, ktoré menia pohľad na život, ako ho poznáme.

Ducha by sme sa mali báť a nie ho objímať. Ale keď je tak neodolateľne jemný vďaka prípravku Bingo! Tento nápad od tureckej agentúry TBWA je len tak na zahriatie. Poďme sa pozrieť na tú cynickú zmrzlinu, na ktorú som vás nalákal v titulku.

Zmrzlina pre dospelých

Séria videí, v ktorej zmrzlinár ironicky a cynicky komentuje naivné detské predstavy o živote upozonujúc na to, aké ťažké to majú dospelí vznikla pre značku Halo Top v agentúre 72nd Sunny. Ak napríklad máte nejaké pekné predstavy o láske, tak to ani nepozerajte.

First Mister

No ale čo najpresnejšie vyjadruje ideu, o ktorej som chcel písať je časť filmu o prezidentke a jej partnerovi. Vo filme Long Shot sa vďaka vzťahu k Charlize Theron stane Seth Rogen „prvým pánom“ a pri obligátnej predstavovačke bieleho domu, ktorú podľa tradície absolvujú všetky partnerky amerických prezidentov parádne vyniká absurdita vnímania žien popri mužoch. Najmä v monológu o tom ako chcel mať svoju kariéru, ale potom pochopil, že najlepšie čo môže urobiť pre svoju krajinu je byť „iba“ partnerom. Smiešne.

https://youtu.be/TA86QVnSXKo

Sexizmus naruby

Pred tromi rokmi narobila veľa emócií kampaň, v ktorej na promo oblečenia pre biznis ženy použili torzá nahých mužských tiel len ako dekoratívny prvok. Zrazu si mnohí uvedomili, že kokoz, asi nie je v pohode, keď sa podobným spôsob len tak pohadzujú nahé ženy.

So smiešnym obráteným stereotypov teraz prišla austrálska kampaň na tyčinky Snickers. Oni dlhodobo fičia na nápade, že keď si hladný, nie si to ty. A čo sa stane, keď sú hladní robotníci? Zrazu pokrikujú na ženy úplne iné veci ako bežne. Pozrite si video:

Ak vás zaujímajú dobré (alebo aj zlé) reklamy zo sveta či Slovenska, pridajte sa do mojej skupiny Pán Slovák vie čo-to o reklame a neváha vás to naučiť na Facebooku. A/alebo si pozrite aj moje straršie blogposty na tému komunikácie a reklamy (klik na obrázok úplne dole).

Teraz najčítanejšie

Róbert Slovák

Dvadsať rokov sa venujem reklame a komunikácii. Bol som prezident Art Directors Clubu a Klubu reklamných agentúr Slovenska, som člen Arbitrážnej komisie Rady pre reklamu a spoluzakladateľ ždruženia Ľudia z marketingu. Nedávno som vydal knihu Viac ako reklama. Bol som spoluiniciátor Výzvy k ľudskosti, pod záštitou prezidenta Andreja Kisku som založil medzinárodnú databázu charitatívnych kampaní GOODEAS.org. Po komédii o neexistujúcom filme s názvom Prvý slovenský horor dokončujem smutnú komédiu o nezmysle života a smrti La Dolce Morte. Ak vás zaujíma na čom pracujem, pozrite www.slovakandfriends.agency