Denník N

Keď svrčky plačú

Čo urobíte, keď sa celý život pripravujete na jednu jedinú vec a napriek tomu zlyháte? Kniha o srdci zo srdca

Tak ako v knihe Hora medzi nami, aj v tejto Charles Martin vytvoril superčloveka, ktorý je mimoriadne inteligentný, vzdelaný, sčítaný, manuálne zručný, skromný, vždy ochotný pomáhať a chrániť. Operuje, stavia a opravuje lode, renovuje motory. Ibaže napriek nesporným kvalitám Jonathan Reese Mitchell, špičkový kardiochirurg, urobil jednu jedinú chybu, ktorá mala zničujúci dosah nielen naňho, ale na všetkých jemu blízkych.

Začalo sa to v detstve
Viete si predstaviť, že by ste sa do niekoho zamilovali v škôlke a už vtedy by ste vedeli, že ste si súdení? Jonathanovi sa to stalo. S Emmou sa výborne dopĺňali a Jonathan pomerne skoro pochopil, že s Emmou nie je po zdravotnej stránke všetko v úplnom poriadku. Mala problém so srdcom a on – neuveriteľne nadané mladé chlapčiatko – sa zaprisahal, že prečíta všetky odborné knihy o ľudskom tele, o srdci a jeho fungovaní, stane sa najlepším kardiochirurgom na svete a svoju milovanú Emmu zachráni. Nech to stojí, čo to stojí. A bolo by sa mu to aj podarilo, nebyť série tragických, tesne za sebou idúcich udalostí, ktoré rozvrátili celý ich dovtedajší a v rámci možností šťastný život.

Charles Martin pristúpil k tejto knihe naozaj zodpovedne a zdá sa, že si čo-to o srdci naštudoval a to, čo si naštudoval, dokázal aj zrozumiteľne vysvetliť. Opísal, ako funguje, načrtol postup pri transplantáciách i pri operáciách. Nezameral sa však iba na technickú a fyziologickú stránku. Táto kniha totiž nemá ambíciu stať sa odbornou literatúrou. Možno sa to nezdá, je však o veľkej, nikdy sa nekončiacej láske. O tom, že srdce nie je iba sval a najvýkonnejšia pumpa na svete, ale že ním dokážeme často pochopiť oveľa viac než rozumom. Je o viere v ľudské dobro a o tom, že človek dokáže byť šťastný aj vtedy, keď nemyslí iba na seba, ale šťastným ho robí aj pomoc druhým. A ešte o viere v Boha. Toto všetko sa snažila vysvetliť Emma Jonathanovi, keď videla, ako sa trápi nad jej podlomeným zdravím.

Tejto viery v Boha má v sebe najviac malá Anna, dievčatko, ktoré vo voľnom čase predáva príliš presladený džús obyvateľom mesta, chová svrčky, ktoré predáva rybárom, a okrem toho má presne tú istú vývojovú chybu na srdci, ako mala Emma. Džús a svrčky predáva práve kvôli tomu, aby si zarobila na operáciu. Dej sa totiž odohráva v Amerike a niečo také ako výkon hradený cez poisťovňu tam nepoznajú. A keďže Anna žije iba so svojou tetou, veľa peňazí v pančuche nemajú. Presnejšie, nemajú skoro nič. Anna sa teda, keď práve nepredáva, venuje modleniu a prosí Boha o to, aby ju vyliečil a poslal jej do cesty najlepšieho chirurga, ktorý vylieči jej boľavé srdiečko.

A jedného dňa sa pri nej naozaj objaví Jonathan, geniálny chirurg, ktorý prestal operovať, utiahol sa do ústrania, spomínal na Emmu a nechcel mať s lekárčinou už nikdy nič spoločné. Od malej Anny si kúpi džús a vtedy pochopí, že dievčatko si už dlho nepožije. Stále je však pevne rozhodnutý, že sa nikdy, ale naozaj nikdy nevráti pri operačný stôl.

Dokáže ho niekto alebo niečo presvedčiť o tom, aby sa prestal ľutovať a prispel svojimi vedomosťami a zručnosťami k záchrane ďalších ľudí? Dokáže sa mu dostať do srdca okrem jeho milovanej Emmy ešte niekto iný?

A. si pôvodne myslela, že túto knihu po pár stranách odložím. Neodložil som, dočítal som a subjektívne si myslím, že som čítal jednu z tých lepších na oddych a zamyslenie sa orientovaných kníh. O knihe Kvety pre Algernona sa písalo, že vám zmení život a pohľad na svet. Vyjadril som názor, že je to úplná hlúposť. Tá kniha bola neskutočne plytká. Neviem, či pohľad na svet je schopná niekomu zmeniť kniha Keď svrčky plačú, v každom prípade má k tomu oveľa, oveľa bližšie.

Teraz najčítanejšie

Marián Letko

Zväčša neškodný...https://maroskocestuje.webnode.sk/