Denník N

Lovci šarlatánov: Príručka zdravého rozumu

Ako nepodľahnúť medicínskym nezmyslom a hoaxom

Lovci šarlatánov

Toto je môj „príbeh“ ako som sa dostal k alternatívnej medicíne a prečo som pokladal za potrebné si prečítať knihu Lovci šarlatánov.

Očkovanie

Počas svojho štúdia na vysokej škole som mal vyučujúceho, o ktorom som vtedy zistil, že okrem výučby na fakulte sa venuje aj téme očkovania. Videl som video z jeho rozhovoru v televízii TA3, kde zastupoval Iniciatívu pre uvedomenie si rizík očkovania. Zapamätal som si z toho, že očkovanie nie je až tak bezpečné ako som si dovtedy myslel.

Téma očkovania sa pre mňa stala aktuálnou keď sa nám s manželkou narodil syn. Vtedy sa ma jeden môj kolega z prace opýtal, či syna dáme zaočkovať. Upozornil ma, že očkovanie môže byť nebezpečné a že existujú rodičia, ktorí odmietajú dať svoje deti očkovať. Ďalšie upozornenie o riziku očkovania som dostal od jednej blízkej osoby z rodiny. S očkovaním mala veľmi negatívnu skúsenosť. V skratke: keď bola jej dcéra ešte maličká a už vedela chodiť, tak po očkovaní prestala na pár dní chodiť. Varovala ma, že z očkovania môže zdravé dieťa ochrnúť. Nevedel som ako sa k problému očkovania mám postaviť. Mám dať syna zaočkovať? Je to nebezpečné? Ohrozím tým jeho zdravie? Pamätám si, že som vtedy čítal rozhovor s nejakou lekárkou na SME.sk, ktorom daná lekárka obhajovala bezpečnosť a nevyhnutnosť očkovania. Syna sme zaočkovať dali, ale mali sme z toho obavy.

Urinoterapia

V roku 2018 som sa na internete dostal k článkom o pôste a hladovaní. Uvádzali sa tam rôzne benefity hladovania pre zdravie. Veľmi ma to zaujalo. Následne som sa dostal ku knihe Hladovění pro zdraví, ktorú napísala Vilma Partyková. Autorka je lekárka s dlhoročnou praxou. Kniha na mňa pôsobila dôveryhodne. Veľkým prekvapením pre mňa však bolo, že autorka v knihe propagovala okrem pôstu a hladovania aj urinoterapiu. Zistil som, že o urinoterapii napísala aj dve knihy. Pamätám sa, že som bol zaskočený aké rôzne choroby sa dajú liečiť s použitím vlastného moču, vrátane rakoviny. Moč som dovtedy pokladal za odpadovú latku. V knihe ma autorka presvedčila nielen, že moč je úplne bezpečný, ale že je aj liečivý. Prečo som o tom nikdy nepočul? Bol som rozhodnutý urinoterapiu vyskúšať.

Ešte predtým ako som chcel urinoterapiu vyskúšať, som sa rozhodol pozrieť si informácie na internete. Našiel som veľa pochvalných príspevkov. Pamätám sa, že veľká časť bola písaná po Česky. Mal so z toho dojem, že v Česku je urinoterapia bežná vec. Boli to ale všetko príspevky na pochybných stránkach alebo vo fórach. Snažil som sa preto nájsť vyjadrenie nejakého lekára. Nič presvedčivé o tom, že urinoterapia nefunguje alebo že je nebezpečná, sa mi nepodarilo nájsť. Našiel som iba jedno krátke vyjadrenie, že urinoterapia je hlúposť a že je zbytočné sa k tomu viac vyjadrovať. Na Wikipédii som našiel, že neexistuje vedecky dôkaz o tom, že moč dokáže liečiť.

Bol som z toho nešťastný. Zástancovia urinoterapie pre mňa mali presvedčivé argumenty, nevedel som si ich ale overiť, resp sa nedali vedecky dokázať. Urinoterapiu som nakoniec neskúšal. Ponaučením pre mňa bolo, že aj keď čítam knihu, ktorú napísala lekárka a uvádza tam na prvý pohľad presvedčivé argumenty, neznamená to, že sa to zhoduje so súčasnou medicínou a vedou.

Lovci šarlatánov

Moja dôvera v medicínu bola už dlhší čas naštrbená. Dve vyššie spomenuté udalosti tomu iba dopomohli. Hlavnou príčinou nebol žalostný stav slovenského zdravotníctva alebo správanie sa niektorých slovenských lekárov. Predpokladám, že hlavnou príčinou boli pochybné dokumentárne filmy, ktoré som videl a množstvo pochybných internetových článkov, ktoré som čítal.

O knihe Lovci šarlatánov som sa dozvedel niekedy na konci roka 2019. Zaujalo ma, že autori sa snažia bojovať s medicínskym nezmyslami. Jedným z nich je aj urinoterapia. Keď som knihu prvýkrát zbadal v kníhkupectve, prečítal som si hneď tam na mieste celú kapitolu o urinoterapii. Bolo to presne to, čo som potreboval vedieť rok predtým, keď som sa snažil nájsť vyjadrenie lekára k údajnej liečivej sile urinoterapie.

Knihu som si neskôr kúpil. Mal som potrebu zistiť aké rôzne NEmedicínske nezmysly sa propagujú na internete a prečo nie sú pravdivé. Autormi knihy je skupina lekárov a odborníkov z oblasti imunológie, epidemiológie, nutričnej terapie, farmácie či psychológie, ktorí pôsobia na Slovensku aj v zahraničí.

V prvej časti knihy autori popisujú na akých princípoch funguje moderná medicína a dávajú do kontrastu medicínu založenú na dôkazoch s tzv alternatívnou medicínou. Uvádzajú, že alternatívna medicína neexistuje. Existuje len medicína a to, čo nebolo preukázané, že funguje. Zaujímavou časťou pre mňa bol popis vedeckých metód modernej medicíny. Autori sa venujú aj najčastejším argumentačným chybám zástavcov alternatívnej medicíny: argument autoritou, odvolávanie sa na názor väčšiny, korelácia vs. kauzalita, klam osobnej skúsenosti, klam obézneho diabetológa a tehotného gynekológa, čo je staré to je dobré, čo je prírodné to je dobré.

Hlavnú časť knihy tvoria jednotlivé medicínske hoaxy, mýty nezmysly a dezinformácie. Okrem spomínanej urinoterapie a anti-očkovania sa v knihe spomína napríklad homeopatia, bankovanie alebo bretariánstvo. Venujú sa aj pre mňa dovtedy neznámym metódam ako MMS, iridológia, placentofágia, kvantovanie, biorezonancia a vitamín B17. Autori sa snažia uvádzať podložené fakty, citujú množstvo vedeckých štúdii a pridávajú aj príbehy z histórie. V závere knihy sa autori venujú najčastejším mýtom v oblasti výživy a prvej pomocí. Rozoberajú cukor, lepok, pôsty, mýty o mlieku a aj vegánstvo.

Problémom knihy podľa mňa môže byť niekedy posmešný a až arogantný postoj autorov k nevedeckým metódam a alternatívnej medicíne. V očiach čitateľa tým autori môžu strácať dôveryhodnosť.

Knihu by som odporučil každému sympatizantovi alebo zástancovi alternatívnej medicíny. A rovnako aj každému kto má pochybnosti o súčasnej medicíne a má tendenciu veriť konšpiračným teóriám z tejto oblasti. Pre mňa to bolo veľmi poučné čítanie.

Teraz najčítanejšie

Daniel Kraic

Na blogu budem uverejňovať články o knihách, ktoré som čítal.