Denník N

Ako si v deň volieb správne vybrať?

Pellegrini, Sulík, Kollár, Kotleba, Matovič, Truban, Kiska a Danko
Pellegrini, Sulík, Kollár, Kotleba, Matovič, Truban, Kiska a Danko

Odpoveď na túto otázku je zložitá, no pokúsim sa ju trošku zjednodušiť. V čase, keď sociálne siete zaplavujú dezinformácie a iné deformácie, je ťažké nenaletieť na nekalé hry protivníkov. Osočujú sa ako malé deti, namiesto peknej prezentácie svojho programu.

Vyjadriť sa k správnej a nesprávnej voľbe som sa pokúšal už v jednom z mojich predchádzajúcich blogov. Bol asi pridlhý, preto som sa tento pokúsil trošku zjednodušiť. Postupnými odpoveďami na pár jednoduchých otázok si vyselektujeme nevhodné možnosti a nakoniec si každý nájde aspoň užší okruh svojich favoritov.

Chcete, aby váš hlas mal vo voľbách zmysel?
Neplytvajte hlasom pre strany, ktoré sa s určitosťou do parlamentu nedostanú. Logické sú iba strany, ktoré podľa posedných prieskumov majú aspoň 3%.

Focus, 15.1. – 22.1.2020, 1013 respondentov. Graf: Denník N
Focus, 15.1. – 22.1.2020, 1013 respondentov. Graf: Denník N

Ste spokojní s aktuálnou situáciou na Slovensku? Je treba sa zamyslieť nad všetkými aspektami, teda zdravotníctvom, korupciou, školstvom, životným prostredím a podobne.
Ak nie ste spokojní, vypadáva vám strana, ktorá bola pri moci 12 z posledných 14 rokov – Smer. Rozhodne by som v tomto prípade pochyboval aj o stranách, ktoré so Smerom aj napriek nespokojnosti spokojne vládli: SNS a Most-Híd. A Dobrá voľba, ktorá vzišla viacmenej zo Smeru, tiež pre vás nie je dobrá voľba.

Ste fašista?
Jednoduchá otázka, jednoduchá odpoveď. Ak nie ste fašista, nevoľte ĽSNS.

Ste alkoholik?
Ak si neviete predstaviť ráno bez toho, aby ste si frkli poldeci borovičky ešte predtým, ako si umyjete zuby, je pre vás SNS tou správnou cestou.

Ste egoista?
Ak vám záleží len na vašom šťastí a život ostatných je vám ukradnutý, môžete popremýšľať nad Smerom. Ich tiež nezaujíma nič iné, iba ich víťazstvo vo voľbách, čo dokázali napríklad včerajším odklepnutím 13. dôchodku alebo zrušením poplatkov za diaľničnú známku.

Ste mafián?
Máte peniaze a myslíte si, že pre vás neplatia zákony? Voľte Smer! Tí už zamietli pod koberček všelijaké kauzy našich ľudí.

Máte halucinácie?
Všade navôkol vidíte migrantov, ako znásilňujú slovenské ženy? Dajte hlas pánovi prezidentovi Ha ra bi no vi a jeho strane Vlasť.

Je pre vás dôležitý názor odborníkov, ktorí sa danej téme venujú väčšinu svojho života?
Ak si vážite rozumných a skúsených ľudí, odpíšte si Sme rodina a určite aj SNS. Viackrát už dokázali, že namiesto rád odborníkov viac počúvajú sami seba. Smer by som tiež v tomto prípade asi neodporúčal voliť.

Záleží vám na programe strany?
Niektoré strany nezverejňujú svoj program. A ak ho aj zverejnia, sú tam nekonkrétne žvásty plné populistických „riešení“. Pokiaľ chcete vedieť, čo konkrétne váš favorit sľubuje svojim voličom, odporúčam vyhnúť sa Smeru a ĽSNS. Ich program by ste sa len márne snažili niekde nájsť (pokiaľ nerátame nesplniteľné sľuby o veľkosti jednej A4-ky).

No a keď ste sa dostali až sem, znamená to, že vám ostalo niekoľko rozumných možností. V hre je ešte demokratická opozícia. Pokiaľ medzi zvyšnými neviete nájsť tú pravú, premyslite si, čo je najväčším problémom Slovenska? Odpoveď nie je jediná a správna, každý má svoj rebríček hodnôt postavený inak. Je len na vás, či si vyberiete zdravotníctvo, školstvo, dezinformácie, imigrantov, zlé cesty, ekológia, korupciu alebo niečo iné. Potom sa stačí pozrieť, ktorá strana váš problém rieši najvhodnejším a najrozumnejším spôsobom. Pozor na populizmus, riešenie „postavíme 300 nemocníc a desaťnásobne zdvihneme učiteľom mzdy“ nie je uskutočniteľné riešenie.

Veľa šťastia pri správnom rozhodovaní.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.