Denník N

Klamstvá a strašenie. Ako im nepodľahnúť?

Ako súvisí Ficove strašenie imigrantami s dinosaurami a prečo je veľmi nebezpečné?
Ako sa prestať báť imigrantov a iných neexistujúcich hrozieb?
Ďalší diel môjho podcastu JPP.

https://www.podbean.com/eu/pb-7rp7i-d25c6c

Poslanec Fico na najnovšej tlačovke opäť raz odmietol odpovedať na otázky a išiel si svoje. Zlí zlí novinári a reči o Kartágu, ktorým sa cíti byť on sám a ako ho všetci chcú zničiť.

Zaklincoval to tým, že za Kotlebu môžu novinári a opozícia. Jasné, lebo každý vie, že opozícia a novinári majú riešiť problém sociálne vylúčených komunít. Nie vláda. Tú treba nevyrušovať, keď je pri žatve, či čo to tam teda vlastne robia.

V kampani sa Smer rozhodol vytiahnuť ťažké zbrane. Denne sa objavujú nové a nové obrázky, kde Smer tvrdí, že Kiska sem chce „naviezť“ tisíce migrantov. Najnovšie už Smer aj zistil, že na to má ísť sto miliónov eur, ktoré by inak išli na trináste dôchodky. Áno, tie trináste dôchodky, ktoré Smer sľuboval v roku 2010. A v roku 2012. A v roku 2016. A teraz zas. A teda ak nezvolíte Fica a Smer, bojte sa, čo tá strašná opozícia urobí. Len Fico a spol. vás ochránia.

Vyvolávanie strachu za účelom získavania volebnej podpory je veľmi účinná, ale strašne zákerná a nebezpečná taktika. Môže totiž skutočne vyvolať až prejavy otvoreného násilia. Prečo?

Môj obľúbený psychiater, doktor Radkin Honzák vysvetľuje, že pred asi 250 miliónmi rokov (ako on hovorí, plus – mínus 30, ale určite vo štvrtok poobede) sa na Zemi objavili dinosaury. Tie mali veľké telo, malú hlavu, v nej ešte menší mozog a v tom mozgu uprostred zhluk buniek, veľký asi ako mandľa. Dinosaury si ho pomenovali amygdala a obsahoval všetky ich emócie. Tie boli až dve, a to strach a hnev. Radosť dinosaury nepoznali, koniec koncov načo, keď ešte nemali Beethovena, aby by im na ňu napísal ódu.

Keď dinosaury vyhynuli (podľa mnohých vedcov kvôli dopadu asteroidu do Mexického zálivu, mne sa viac páči teória doktora Honzáka, že preto, lebo im malé, inteligentnejšie cicavce zožrali všetky vajcia), tak sa z malých cicavcov vyvinuli veľké cicavce a u nich sa vyvinul nad amygdalou druhý, väčší mozog, ktorý nazývame tigrím. Ten už obsahoval všetkých šesť základných emócii, ktoré máme aj my, ľudia. Rozdiel medzi tigrom a nami ľuďmi je, že ak je amygdala niečo ako mandľa a tigrí mozog si predstavíme ako dve ľudské paste vedľa seba, tak ak cez tie paste prehodíme vreckovku, to je tá slávna sivá mozgová kôra, kde sídli naše vedomie. osobnosť, alebo ak chcete rozum, rácio.

Aj my ale stále máme ten dinosaurí mozog, amygdalu, s jej dvoma emóciami, ktorá je nám okrem toho schopná vydať príkazy len k trom základným akciám – uteč, stuhni, alebo bojuj. A uvedomenie si toho, že tam dolu, vnútri, sme stále živočíchy, ovládané emóciami, je veľmi dôležité práve pre boj s iracionálnym strachom. Aj s tým, ktorý vyvolávajú hlasuchtiví nezodpovední politici.

Každý, kto tu dnes straší imigrantami, alebo tým, že Sulík zavedie šesťdňový pracovný týždeň, útočí presne na tento dinosaurí mozog svojich potenciálnych voličov a snaží sa v ňom vyvolať strach. A potom im vysvetlí, že ak ho budú voliť, on ich toho strachu zbaví. Len za jeden ich hlas.

Strachu sa ale môžeme zbaviť aj sami. Ako hovorí doktor Honzák a aj známe meme, nikdy sa nikto neukľudnil, keď sa mu povedalo aby sa ukľudnil. A to je naozaj aj pravda. Stratégia proti strachu musí byť iná – najprv si musíme povedať jedno krátke slovo na štyri písmená. Nie, nie je to to známe anglické slovo, myslím také obyčajné slovenské slovo STOP!
Musíme sa zastaviť a musíme svoj racionálny ľudský mozog zavolať na pomoc, odvrátiť svoju pozornosť od strachu z imigrantov. Napríklad tak, že skúsime spočítať, alebo z výplatnej pásky zistiť, aké vysoké dane platíme. Po tomto šoku sa už vieme bez problémov racionálne vrátiť aj k svojmu strachu. A uvedomíme si, že to nás len nejaký politik straší, aby od nás mohol aj naďalej vyberať tie zbytočne vysoké dane na svoje kšefty s kamarátmi, zatiaľ čo my sa bojíme neexistujúcich migrantov.

Problémom s dráždením amygdaly ale môže byť to, že ak sa preženie vyvolávanie strachu a tento nie je racionálne stopnutý, môže náš dinosaurí mozog zaveliť nie na útek, ale do útoku. A ak sa práve vtedy v blízkosti jedinca s predráždenou amygdalou vyskytnú ľudia, ktorí pripomínajú objekt, ktorým bol jedinec strašený, stačí málo a máme tu mŕtveho Henryho Acordu, alebo nebodaj ďalšie obete.

Zodpovednosť za toto absolútne nezodpovedné a potenciálne k násiliu vedúce strašenie majú len a výlučne tí, ktorí sa so strachom a z neho plynúcimi ďalšími emóciami zahrávajú. Je to ako keď malé dieťa so zápalkami škrtá pri sude s pušným prachom. Výbuchom budeme trpieť všetci.

Aby sme zastavili toto nezmyselné strašenie a trvalý útok na dinosaurie mozgy voličov, zapojili sme s kolegom Radovanom Kazdom tie vreckovky na povrchu našich mozgov (čiže sivú kôru) a podali na Fica a Smer trestné oznámenie. Lebo okrem toho, že strašia, ešte aj bohapusto klamú. A to sa už naozaj nesmie, aj podľa trestného zákona.

 

PS: Ďakujem touto cestou MUDr. Radkinovi Honzákovi, ktorého tu opakovane citujem a ktorý ma významne inšpiroval k nahratiu a napísaniu tohto podcastu.

Teraz najčítanejšie