Denník N

Nečakaná pozvánka a demilitarizovaný slovník. Diskusia s eurokomisárkou Ylvou Johanssonovou, 4. februára 2020

Pozvánka prišla nečakane: v krátkom e-maili bol uvedený čas a dátum stretnutia, 4. február, s európskou komisárkou Ylvou Johanssonovou.

Má pomerne nevďačnú funkciu: byť zodpovedná za posilnenie bezpečnosti vonkajších hraníc a za vypracovanie nového paktu o migrácii a utečencoch. Výsledok jej práce pravdepodobne nepoteší každého. Sama o tom vie. Napriek tomu je stále plná optimizmu.

Čo nás prekvapilo?

V prvom rade skutočnosť, že pozvanie a iniciatíva sa objavila zhora. Nemuseli sme žiadať o stretnutie sami. Pozvaní boli zástupcovia hlavných mimovládnych organizácií, ktorých názor si chcela vypočuť. Trochu negatívne zas fakt, že sme sa nedozvedeli výsledok stretnutia pani komisárky so slovenskou ministerkou vnútra, pani Sakovou, a teda stále nevieme ake je vlastne oficiálne stanovisko Slovenska k solidarite s ostatnými štátmi EÚ a k migračnej politike. Dozvedeli sme sa len, že sa dohodli na nezverejňovaní výsledkov ich rozhovoru.

Tak ako zmeniť svet k lepšiemu?

Podľa Európskej komisie je potrebná pragmatická diskusia bez akéhokoľvek sentimentu. Z nášho slovníka je potrebné odstrániť bojovú retoriku. „Nie sme na fronte a nie sme vo vojne“, zdôraznila: „Migrácia by sa mala stať bežnou oblasťou našej politiky, dokonca nudnou rétorickou oblasťou“. Čísla a fakty sú našimi pomocníkmi.

Naš postoj

Súčasná situácia ukazuje, že bezpečnostne orientovaný prístup EÚ k migrantom a utečencom (čiže obmedzujúci prístup do Európy a návraty) bude pokračovať. Obávam sa nútených návratov utečencov alebo migrantov do krajín, v ktorých čelia vážnemu ohrozeniu života alebo slobody.

Programy presídľovania by mali byt účinné, bez ohrozenia zivota hoci aj “neregulárneho migranta”. V ponuke by mali byť humanitárne víza a uprednostňovanie zlúčenia rodiny. V budúcnosti sa očakáva väčšia mobilita, migrácia sa tak skoro nezastaví. Zúfalí ľudia nájdu cesty okolo plotov a budú naďalej riskovať svoje životy na nebezpečných trasách.

V každom prípade, veľká vďaka eurokomisárke za to, že si našla čas pre mimovládne organizácie a mala záujem vypočuť si náš názor.

 

S pozdravom,

Irina Adamova

Manažérka projektu MIND

#cojedomov #projektMIND #charita #caritas #caritasslovakia

Teraz najčítanejšie

Čo je domov?

Čo je domov? je celoeurópska kampaň o význame domova, dôvodoch migrácie a dôležitosti udržateľného rozvoja. Kampaň je realizovaná prostredníctvom projektu MIND (Migration. Interconnectedness. Development) pod záštitou Slovenskej katolíckej charity.