Denník N

Uncut Gems ponúka autentický pohľad na dôsledky chorobnej chamtivosti

V prebiehajúcej vojne o divákov vyťahuje Netflix komorný film z prostredia newyorských zlatníkov s Adamom Sandlerom v hlavnej úlohe

V prebiehajúcej vojne o divákov vyťahujú konkurujúce si streamovacie služby čoraz silnejšie filmové a seriálové kalibre. Netlix už niekoľko mesiacov vsádza na oceňované nezávislé filmy, ku ktorým koncom januára pridal drámu Uncut Gems z prostredia newyorských zlatníkov, stávkarov a majiteľov záložní balansujúcich na hrane zákona. Komorný, nízkorozpočtový film stavia na kvalitnom scenári a Adamovi Sandlerovi v hlavnej úlohe.

Uncut Gems prekvapuje prenikavou autenticitou, ktorú tvorcovia, bratia Safdieovci, dosiahli pretavením vlastných skúseností z obdobia, kedy pracovali v zlatníctve do filmovej podoby. Prevádzka zlatníctva, vzťahy medzi obchodníkmi a všadeprítomný judaizmus dodávajú filmu surovú, uveriteľnú atmosféru, ktorú účinne dotvára neurotická kamera, sústavne prenášajúca pozornosť a ohlušujúca kakofónia hlasov neustále hovoriacich cez seba.

Hlavnou postavou je Howard Ratner, majiteľ zlatníctva a nenapraviteľný stávkar, nachádzajúci sa hlboko vo finančných a rodinných problémoch. Riešenie vidí v cennom opále, ktorý si po niekoľkomesačnom vybavovaní dá doručiť z etiópskych baní. Opál, ktorého hodnotu odhaduje na milión amerických dolárov, chce Howard predať v aukcii, čím by splatil dlhy a zabezpečil seba, svoje deti a milenku. Plán mu však naruší profesionálny hráč NBA Kevin Garnett (pôvodne mal vo filme hrať Kobe Bryant), ktorý navštívi Howardovo zlatníctvo v momente, kedy mu doručia cenný opál. Garnett cíti s opálom spojenie a na jednu noc si ho požičia, v presvedčení, že kameň mu prinesie šťastie v zápase. Po úspešnom zápase sa Garnett nechce rozlúčiť s opálom a ľudia, ktorým Howard dlhuje peniaze začínajú byť netrpezliví.

Nasledujúce dve hodiny sú o hľadaní cesty zo spleti previazaných problémov. Vždy sa keď sa Howard ocitne blízko k riešeniu  urobí kvôli svojej závislosti od stávkovania a chorobnej chamtivosti rozhodnutie, ktoré ho ešte viac zamotá do problémov. Uncut Gems neraz pripomína dokumentárny film o úbohom zvierati, ktoré robí všetko preto, aby sa vyhlo predátorom. Tak ako zviera využíva mimikry, skrýše, či útek, tak Howard využíva manipulácie, klamstvá, špekulácie a stávky, alebo sa snaží votrieť do priazne predátorov.

Inšpiratívne je, že po celý čas, kedy mu hrozí finančné zruinovanie a fyzická likvidácia si udržiava od reality odtrhnutý optimizmus a pozoruhodný vnútorný pokoj. Howard Ratner sa nepochybne stane jednou z ikonických filmových postáv, a to aj zásluhou Adama Sandlera. Sandler, známy prevažne z komédií sa objavuje v jednej z jeho mála vážnych úlohách, a je prekvapivo presvedčivý. Rozdiel medzi jeho komediálnym a dramatickým prejavom nie je tak výrazný ako v prípade Sasha Baron Cohena, no jeho výkon môže osmeliť ostatné štúdia v obsadení Sandlera do vážnejších úloh.

Uncut Gems nestráca čas zbytočnými expozíciami a diváka nemilosrdne vhodí do centra diania. V kontraste s filmami ktoré cítia chorobnú potrebu všetko vysvetľovať je Uncut Gems príkladom kvalitného scenára. Vďaka nemu je film po väčšinu času svižný a postupne vyvíja tlak ako na Howarda, tak na diváka. Isté zádrhely vznikajú v scénach, ktoré minimálne obohacujú dej a film by sa ich odstránením zaobišiel bez ujmy. Príkladom sú všetky scény s kanadským spevákom The Weeknd, ktoré film len zasádzajú do konkrétneho časového obdobia.

Uncut Gems je veľmi špecifická, úzko vymedzená snímka, ktorá stavia na autentickom scenári, vťahujúcej atmosfére, neočakávanému elektronickému soundtracku a pozoruhodnej hlavnej postave, ktorej napriek jej všetkým negatívnym vlastnostiam budete ku koncu držať palce. Filmu sa dá vyčítať občasná rozvláčnosť a pomalosť, no vo výsledku je to kvalitný film s množstvom cenných príkladov pre filmárov a rozprávačov.

Zopár mojich ďalších textov vrátane mojej skromnej literárnej tvorby nájdete tu.

Teraz najčítanejšie

Ľubomír Šottník

Doktorand na Sociologickom ústave SAV•Skúmam zmeny na pracovnom trhu a realizovateľnosť univerzálneho základného príjmu•Venujem sa písaniu prózy a dátovej analytike•Najčastejšie blogujem o literatúre, filmoch, politike a spoločnosti.