Denník N

Igor Matovič spustil internetové referendum, v čom je problém?

Igor Matovič, foto: Ľubo Bechný
Igor Matovič, foto: Ľubo Bechný

Šéf obyčajných ľudí spustil pred niekoľkými dňami FB anketu s 11 otázkami. Niektoré sú problematické. Ich akceptáciou u partnerov ale podmieňuje vznik koaličnej vlády. Inak straší predčasnými voľbami. A v tom vidím najväčší problém.

Som volič OĽaNO, sám som bol na začiatku aj na kandidátke do NR SR. Nik ma preto nemôže obviniť so zaujatosti, ani zlého úmyslu. Nie som členom žiadnej politickej strany. Toto považujem za dôležité napísať. Stal som sa mestským i župným poslancom bez akéhokoľvek politického krytia, o politiku sa zaujímam od svojich študentských rokov. S Igorom Matovičom sa osobne poznám, tykáme si, tento blog nie je namierený proti nemu. On deklaruje, že pripúšťa otvorenú diskusiu, tak to využívam.

wIgor Matovič, foto: Ľubo BechnýAko konzervatívny volič – v minulosti som okrem OľaNO volil DS, či SDK – som znepokojený, že by tieto najnovšie aktivity mohli zablokovať vznik vlády, prípadne viesť k predčasným voľbám.

Čo ma teda vyrušuje nad jednou z najdemokratickejších vecí, ktorú naša ústava pripúšťa – teda referendum?  To, že to nie je referendum. Že zavádza…

Ústava pripúšťa priamy vplyv občanov na riadenie štátu formou referenda. To v minulosti Igor Matovič avizoval, ale nikdy nedotiahol do úspešného konca. Pri všetkej úcte, toto referendum nie je. Autorovi ankety ani nejde o odpovede na 11 otázok. Keby mi zavolal, tak mu poviem, že ľudia odpovedia na všetky otázky ÁNO a nemusel platiť IT- čkárov. Veď kto by nesúhlasil s vlakmi, či autobusmi zadarmo? Kto by nesúhlasil s odmenou za účasť na voľbách? Všetko je len marketingová akcia na zviditeľnenie OĽaNO, v tom je Igor dobrý. Aj výjazd do Cannes bol geniálny, viaceré strany sa ho snažili napodobniť, ale už to neprinieslo ten istý efekt. Toto je ale niečo iné. Referendum má presne stanovené kritériá v zákone. Určuje koľko podpisov treba na jeho vyhlásenie, pri akej účasti je platné. Na Slovensku bolo platné zatiaľ len jedno referendum, to o vstupe do Európskej únie. Toto ale nie je referendum, ale FB anketa, alebo ako povedal v relácii „na telo“  Michal Truban: „anketka“.

Osobné údaje.

Osobne som anketu vyplnil, vyrušilo ma, že som musel vyplniť svoj email, aj mobilné telefónne číslo. Zároveň súhlasil, že moje údaje môžu byť použité na marketingové účely. Hnutie tak získa určitým trikom kontakty na veľké množstvo občanov, ktorí mu v zápale dychtivosti odklepnú súhlas s použitím ich osobných údajov. Dnes v nedeľu odpoludnia je ich už vyše 30 000.

Niektoré otázky sú v pohode. Myslím, že s odpoveďou áno by nemal mať problém ani jeden z koaličných partnerov. Paradoxne s 50 percentnou odmenou zo získanej sumy za nahlásenie korupčníka nesúhlasí až 25 percent hlasujúcich. Ale to je to naše slovenské, nahlásenie korupcie sa v očiach mnohých Slovákov rovná udavačstvu – bonzáctvu. Mňa osobne vyrušili iné otázky.

Problémové otázky.

a, Bezplatná doprava pre študentov vlakmi, autobusmi, a aby to nestačilo aj MHD. V otázke nie je vysvetlené, ako to plánuje Igor Matovič financovať, z čoho chce uhradiť stratu mestským dopravným podnikom, či súkromným spoločnostiam. Koľko to bude Slovensko stáť. Silne pochybujem, že to má OĽaNO spočítané. V Žiline sme v decembri zrušili bezplatnú dopravu pre študentov. Prečo? Bolo to veľmi zaťažujúce na rozpočet DPMŽ, teda aj mesto. Okrem toho máme v Žiline možnosť bezplatného požičania bicykla do jednej hodiny. Bezplatná MHD nebude motivovať študentov k aktívnemu pohybu.

b, Odmena za účasť vo voľbách. V prípade účasti vo voľbách budete mať podľa návrhu OĽaNO právo na zľavu z rôznych poplatkov, ktoré udeľuje štát. Napadli ma poplatky za diaľničné známky, poplatok za odvoz smetí, neviem, či mal Igor na mysli aj zľavu z daní. Napríklad z nehnuteľností. Poplatky definuje zákon o správnych poplatkoch. V praxi ťažko aplikovateľné, hraničiace s kupovaním voličov.

c, Operácia onkologických pacientov do 14 dní.  Nie som odborník na zdravotníctvo, neviem, či OĽaNO toto konzultovalo s chirurgmi, ktorí sa venujú onkologickým pacientom. Je to pekné, ľúbivé, ale podľa mňa ťažko uskutočniteľné. Ak by sa to aj dostalo do zákona, tak to bude v praxi nevykonateľné. Viedlo by to ku krachu zdravotných poisťovní, alebo k nutnosti drasticky zvýšiť poplatky na zdravotné poistenie.

Jedna ako tak dobrá vláda sa nám rozpadla vďaka nezodpovednosti niektorých politikov. Bola to vláda Ivety Radičovej, po ktorej nám zostalo niekoľko dobrých vecí, ako je napr. povinné zverejňovanie zmlúv  a faktúr. Politici vtedy vládu odovzdali Smeru priam na striebornej tácke.

Čakalo nás 8 ťažkých rokov zakončených vraždou dvoch mladých ľudí.  Preto ma a nielen mňa vyrušuje akékoľvek napätie terajších opozičných strán, ešte skôr ako vôbec nejaká vláda vznikla. Táto anketa k dobrým vzťahom neprispieva. Ak by to bolo len nevinné zisťovanie názorov, nepoviem ani malé Ň, ale ak to má byť vynútená podmienka zo strany OĽaNO na vznik koaličnej vlády, tak hovorím z celého hrdla NIE!!!

Teraz možno niekoho naštvem. Slovensko nie je Švajčiarsko. Mali sme roky fašizmu, roky socializmu. Nedozreli sme ešte na priamu demokraciu uplatňovanú v referendách. Ani Švajčiari ju ešte nemajú. Ak by tam bola otázka: „ste za zrušenie daní?“, tak by rovnako väčšina povedala  ÁNO. Podobne možno aj za benzín zadarmo…:-)

Igor Matovič sľúbil v relácii NA TELO Michalovi Trubanovi, že zaradí aj 12- tu otázku. Či ľudia budú trvať na splnení všetkých otázok aj za cenu, že nevznikne po voľbách vláda. Tak uvidíme, čo FB národ povie. A či mu to bude umožnené.

Ľubo Bechný

http://www.protikorupcii.sk

Teraz najčítanejšie

moja fotka

Ľubo Bechný

Som človek, ktorý sa búri, keď sa deje krivda inému človeku.