Denník N

Nebojme sa v politike apelu na lásku

Môže to znieť ako klišé, ale poď a čítaj, nie je to dlhé. Najskôr je to možno apel do vlastných radov demokratickej a antifašistickej opozície, ale je to najmä výzva na nás všetkých ako sa zapojiť a zvíťaziť spoločne v našom budovaní demokracie a právneho štátu, republiky pre všetkých, nielen pre vyvolených, je to recept ako zmeniť našu krajinu, ako nestrácať nádej a uveriť, že je to možné.

Nedávno som podporil Matovičovu anketu, bol to akýsi môj protest proti nášmu aktuálnemu počínaniu si v politike. Pod „nášmu“ počujme demokratická opozícia. Vždy som mal pocit vycítiť hybné nálady v spoločnosti. Posledné prieskumy AKO a Focusu to potvrdzujú, Matovič preskočil dokonca Kotlebu a ubral strane Za ľudí a koalícii PS/SPOLU.

Prečo som tú anketu podporil? Matovič je v tom autentický, a je jedno či to robí v rozpore s poznatkami v oblasti priamej demokracie a s otázkami pozliepanými na kolene. V politike je potrebné byť autentický, netreba to síce preháňať, ale po tridsiatich rokoch vlád populistických mágov akými boli Mečiar či Fico, pod ťarchou polstoročia komunizmu či pod tlakom socio-ekonomických pohybov v Európe a vo svete, ktoré zneužíva Kotleba, je potrebné mať silnú dávku pokory a poznať, že síce je Matovič čiastočne populista, patrí do demokratickej opozície. Jeho populizmus sa tomu Mečiarovmu, Ficovmu či Kotlebovmu, aspoň zatiaľ, nevyrovná. Pretože Matovič je autentický vo svojom boji proti týmto živlom, proti korupcii a proti mafii, a tiež je autentický vo svojom boji za zvýšenie participácie občanov na politickom živote. A to si treba vážiť, síce v tom robí niekedy aj podstatné chyby.

Za to treba mať pokoru a reagovať na jeho podnety nielen promptne, ale aj s rozvahou. Takou mala byť aj reakcia na Matovičovu rozbušku v podobe ankety. Samozrejme po boji sú všetci víťazi, existujú však odborníci na facilitáciu a mediáciu a tí vedia podať cennú radu aj v takých horúcich situáciách, radu ako reagovať aby sme neuškodili ani partnerovi ani sebe, akokoľvek nám náš partner podkopáva nohy. Predvolebná kampaň nemajú byť len výdavky na bilboardy či fejsbukovú reklamu, má to byť najmä investícia do vzťahov, aj v podobe najatia si profesionálov. Veď aj vláda či ministerstvá a štát tak majú fungovať, rozhodujeme politicky ale s odborným zázemím. Toto je otázka techniky.

V čase keď populizmus a dezinformácie rastú, rozvážne a s pokorou znamená neodmietnutie nápadu partnera z demokratickej opozície, ale možno maximálne jej označenie za nedokonalú a vhodiť tiež rukavicu do ringu s heslom „Ale ako marketingový nápad je to dobré a poďme to urobiť spoločne čo najlepšie, tak, aby ani jeden z nás nestratil.“ Veď Matovič svojou anketou vyhrával najmä v hesle, že ostatní partneri s ním o tom odmietli diskutovať a tak odmietajú plniť Ústavný článok o moci ľudu!

Navyše, Matovičova anketa mohla poslúžiť aj PS/SPOLU či Za ľudí. Možno práve to, že program PS/SPOLU či Za ľudí málokto čítal, mohlo byť pretavené do Matovičovej ankety v podobe otázok nielen od Matoviča ale aj od spriatelených strán. Možno mohla byť tá anketa dotiahnutá do vysokého štandardu, kde by sa snažil rešpektovať nejaké vedecké poznatky, bezpečnosť a v neposlednom rade relevantnosť, to znamená napríklad aby niekto nemohol niekto hlasovať dva krát, atď. A nehádajme sa tu o tom, že anketami sa nerobia programy vlády. Programy majú strany napísané a sú tak obsiahle, že ak by aj anketa obsahovala niečo iné, nové, stále to môže byť súčasťou vládneho programu, ak to nie je v rozpore s programovými vyhláseniami, ktoré máme.

Rovnako možno reagovať na Matovičovu kritiku, že sa PS/SPOLU zúčastňovalo protestov proti ĽSNS. Netreba hrať rovnakú hru ako Matovič a kritizovať ho za jeho populistické návrhy Kotlebovi, že sa chce zúčastniť jeho mítingov. Ako partner treba reagovať s pokorou a rozvahou, priznať, že bolo možno chybou ísť priamo na tie mítingy, a bolo by vhodnejšie ticho protestovať možno na inom symbolickejšom mieste, alebo deň vopred alebo deň po, možností je veľa, prečo sa nechať zatiahnuť do konfrontácie, keď to nie je nevyhnutné? Treba myslieť na to, aby Kotlebovci nemohli zneužiť účasť protestujúcich na ich mítingu, čo sa teraz neukazuje len ako oprávnená obava ale ako realita. Lietajúci kameň bol možno nastražený a organizované šírenie dezinformácie po mítingu v Trnave bolo také silné, že PS/SPOLU vlastne vpadli do pasce jednoznačne nastraženému systému šírenia nenávisti, na ktorý neboli pripravení.

Nie je strácanie autenticity či hodnôt, keď dokážeme reagovať umiernene, s pokorou a s rozvahou. O to viac si to volič bude všímať. Nestrácajme nádej, zoberme svoj osud znova do vlastných rúk a kráčajme ďalej s novými skúsenosťami. Ak niečo Matovič navrhne povedzme mu na verejnosti áno poďme sa o tom rozprávať, poďme do toho, ale najskôr sa porozprávajme o spoločných pravidlách medzi štyrmi očami. Dokážme robiť to v čom sme autentickí, nešíriť nezhody, nenávisť, ale živiť toleranciu, pochopenie a lásku. Nevzdávajme sa apelu na lásku, veď to je to heslo ktoré nás má viesť a ktoré nám je autentické. Apel na lásku nie je jej ospevovanie ale konanie v jej duchu. Kritika tiež môže byť láskavá v tom, že zaznieva, najmä v prípade hľadania partnerstva, medzi štyrmi očami. Nevzdávajme sa našich hodnôt, neprilievajme olej do ohňa. Veď aj zajtra vychádza slnko, tak sa nebojme a ak chceme niečo komunikovať, využime túto šancu. Nikdy nie je neskoro ak sme pracovití a vidíme spoločný cieľ.

Teraz budú rozhodujúce predvolebné diskusie, je potrebné aby sa ukázala spolupráca a zjednotenie, nie rozpory a kritika v rámci spoločnej demokratickej opozície. Nikto nehľadá aby jeden druhého začali kritizovať či chváliť, ale aby poukazovali spoločne na prieniky, na ktorých postavia budúcu vládu Slovenskej republiky, ktorá tu dokáže vládnuť minimálne ďalšie štyri roky a nastoliť nový kurz.

Volič očakáva rozvážnosť a jasný apel lídrov demokratickej opozície prečo túto vládu treba voliť. Takým apelom je s pokorou dokázať predstaviť svoju ponuku jasne a stručne. Ponuku, ktorá predstavuje budúcu vládu a toto si v deň volieb môže každý zvoliť. Očakávajme, že Matovič bude silnieť v hádzaní rozbušiek a snažiť sa získať čo najväčšiu popularitu, respektíve si udržať to čo získal. My v tom môžeme voličom ukázať len jedno, a to je to najdôležitejšie, že dokážeme vládnuť aj s ním, máme však pravidlo: riešiť technické otázky medzi štyrmi očami, nebudeme si posielať kritiku cez médiá. Ak kritika nastane, čeliť jej budeme s pokorou a rozvahou, a poukazovať na to hlavné, že máme jasný plán ako viesť tú či onú reformu, to či oné ministerstvo a dohodnúť sa aj s Matovičom, keď to bude po rozhodnutí voličov nevyhnutné. Že sa budeme riadiť rozhodnutím voličov, že vieme s pokorou prijať aj Matoviča ako premiéra a OĽaNO ako víťaznú stranu, že vieme zároveň neupustiť od našich hodnôt a kritiku, síce ju voči Matovičovi máme, budeme sa mu ju vždy ako partneri snažiť komunikovať medzi štyrmi očami. V tom tkvie naša autenticita, v tom v nás môže volič nájsť silu a nakoniec sa rozhodnúť voliť nás. Nemusíme poukazovať na Matovičove nedostatky, poukazujme na to v čom sme dobrí.

Na záver dovoľte mi to celé zhrnúť. Nekritizujme a nenadávajme na súperov či dokonca na partnerov za ich nerozvážnosť a možno za ich hriechy. Buďme autentický v tom čo hlásame, nepodporujme ich v ďalšom šírení nenávisti a rozkolov, ale stojme pripravení, obhajujme naše hodnoty s pokorou. Aj s pokorou to môže byť stále hlasno, nekráčajme zbytočne do priamej konfrontácie, to neznamená že niečo schvaľujeme a pod niečím sa podpisujeme. Stojme pripravení podať ruku a diskutovať. Nebojme sa. Nebojme sa mať pokoru, teraz sa nadýchnime a poďme do toho! Budeme robiť aj naďalej chyby, ale učíme sa. Nebojme sa šíriť pokoj a porozumenie. Stačí len správne komunikovať to čo máme vypracované v programoch, ale najmä to kým naozaj sme a teda nesúdiť, neodsudzovať, nekritizovať, ponúkať cestu a pomocnú ruku. V tom spočíva aj môj apel na lásku. Nebojme sa, silou našej práce a ducha pravda nakoniec zvíťazí!

Teraz najčítanejšie