Denník N

Ako za komunistov – trest za opustenie republiky.

SMER to má zrejme v krvi. Komunistické maniére si neodpustí dokonca ani mladšia generácia ich nástupníckej partaje. My postarší ešte máme v pamäti, ako komunisti trestali ľudí za nelegálne opustenie republiky. A nelegálne bolo v podstate každé opustenie bez súhlasu štátu, ako aj odmietnutie návratu po legálnom vycestovaní. Čiže nielen násilné prechody cez čiaru, ako to obvykle ospravedlňujú zástancovia socializmu, ale akákoľvek snaha ísť za slobodnejším a lepším životom na západ bola trestným činom.

Po 30 rokoch od pádu železnej opony sme svedkami, ak nie trestania, tak minimálne znevažovania ľudí, ktorí si dovolili hľadať šťastie mimo svojho domova. A to spôsobom, ktorý by sa dal pokojne nazvať spochybňovaním základných práv a slobôd.

Vraj tu nežijú, tak by nemali rozhodovať vo voľbách.

Najtragickejšie na celej veci je, že týmto postojom chcú politici SMER-u mobilizovať voličov v regiónoch. Akoby tí Slováci v zahraničí nepochádzali práve z nich. Veď kto mal dôvod opúšťať krajinu, prevažne kvôli práci, ak nie ľudia z hladových dolín?

Toto nie je mobilizácia regiónov, toto je pľuvanec do očí rodičov, ktorých deti museli odísť, aby mohli slušne žiť a doma, v politikmi ignorovaných a zanedbaných regiónoch, zanechali svojich blízkych. SMER vládne už siahodlhých 12 rokov a stav regiónov je, logicky, hlavne jeho vizitkou .

Nebolo by najlepšou mobilizáciou regiónov, urobiť niečo s ich ekonomikou? Dostavať tú sľubovanú diaľnicu, alebo prilákať investorov aj ďalej než po Nitru? Určite áno, no to by nemohli mať myslenie nastavené v duchu výroku „na Východe nič nie je“. Regióny trpeli za vlády SMER-u najviac. Práve preto, že nebola najmenšia snaha a ani seriózny plán ako im pomôcť. Akčné výjazdové zasadnutia vlády mali túto neschopnosť len prekryť, no reálne neriešili nič. Dial sa pravý opak.

Práve sťaženie podnikania formou sprísnenia Zákonníka práce, zvyšovania odvodov, minimálnej mzdy a príplatkov, ako aj zvyšovaním nezmyselnej byrokracie, spôsobili odchod  zamestnávateľov aj zánik malých podnikov. O podpore z eurofondov môžu rozprávať Paškovci či Vadalovci s Roškovou, no určite nie bežní obyvatelia regiónov. Odchod mladých do zahraničia je len logickým výsledkom korupcie, ignorantstva a neschopnosti všetkých smeráckych vlád.

A keď už sme začali spomienkou na socialistický paragraf o opustení republiky, mali by sme spomenúť aj jeden súčasný, a to o marení volieb verejným činiteľom. Ak je najväčším problémom dokazovania tohto trestného činu preukázať úmysel, tak tu celkom jednoznačne svoje úmysly preukázali predseda vlády s ministerkou vnútra, dokonca v priamom prenose.

Teraz najčítanejšie

Ivan Holko

Mojou prácou je veterinárna medicína. Venujem sa výskumu mikróbov a infekčných chorôb zvierat, občas prednášam na univerzite a som aj "kancelárskou krysou" v malej obchodno-poradenskej firme v Nitre. Trochu sa angažujem aj spoločensky a som členom strany SaS, v ktorej pomáham pri tvorbe programu v oblasti poľnohopodárstva, vedy a výskumu.