Denník N

Najlepšie piesne o utečencoch a ľuďoch, ktorí hľadajú domov.

#cojedomov

  1. Sting – Inshallah

Spieva o utečencoch prichádzajúcich do Európy z vojnou zničeného Blízkeho východu. Spieva o mori sĺz, strachu, úzkosti – o Stredozemnom mori, a prejavuje solidaritu a empatiu ľuďom, ktorí boli nútení opustiť svoj domov.  V rozhovore v rádiu povedal, že migračná kríza je niečo, čo zajtra nezmizne. Je spôsobená vojnou, africkou chudobou, klimatickými zmenami a nemôžeme dúfať, že zajtra to skončí.

Arabské slovo „Inshallah“ v preklade znamená „ak Boh dá“.  Všetko, čo sa stane, je Božia vôľa. Znamená to však aj rezignáciu, znamená to pokoru, znamená nádej, znamená odvahu.

 

 

  1. Manu Chao – Clandestino (Virgin LP, 1998)

Manu Chao sa narodil v Paríži rodičom, ktorí sa presťahovali zo Španielska, aby unikli fašistickej diktatúre generála Franca. Migrácia bola v hudbe Chao často opakovaným predmetom, najmä migrácia zo Strednej Ameriky do USA, kde strávil veľa času. V španielčine má „Clandestino“ globálnejší zmysel: „Beh je môj osud / S cieľom oklamať zákon … Hovoria mi Clandestine / Pretože nemám žiadne doklady totožnosti / Alžírsky Clandestino, nigérijský Clandestino, bolívijský Clandestino…“.

 

  1. Dolma Renqingi & Kelsang Hula (Tibet) – Chomolungma

Teraz Tibet: Dalma Rekuengi a Kelsang Hula hrajú ľudovú pieseň Chomolungma. Pieseň o Chomolungme, ktorú veľa ľudí pozná pod názvom Everest. Je to pieseň z Tibetu, obrovského hornatého regiónu, ktorý podľa mnohých miestnych obyvateľov obsadila Čína. Okupácia sa uskutočnila v polovici 50. rokov 20. storočia a odvtedy tibetský duchovný vodca, Dalajláma, a mnoho Tibeťanov žije v exile. Utečenci sú takpovediac „starou vlnou“, a preto ich piesne sú obzvlášť smutné a beznádejné.

 

  1. Paddy Reilly & the Dubliners – The Fields Of Athenry

Táto írska ľudová balada, ktorá sa odohrala počas Veľkého írskeho hladomoru, sa týka fiktívneho muža menom Michael z Athenry v grófstve Galway, ktorý bol odsúdený na deportáciu do Botany Bay v Austrálii za krádež potravín pre svoju hladujúcu rodinu. Stala sa hymnou generácie.

 

 

  1. U2 – Summer of Love. Album: Songs of Experience

Skupina U2 spieva pieseň „Summer of Love“ týkajúcu sa sýrskeho konfliktu, ktorý podnietil utečeneckú krízu v Európe. „Summer of Love“ bola čiastočne inšpirovaná dovolenkovými domami spevákov na juhu Francúzska. Majú dovolenkové domy a kúpu sa v tom istom mori, kde ľudia bojujú o život, pripútavajú sa na kúsky dreva a gumy. Pesničkou prejavujú solidaritu s ľuďmi v núdzi a hovoria „Nie“ ľahostajnosti.

 

….od roku 1989 sa na celom svete odohralo 103 ozbrojených konfliktov, z ktorých 97 bolo vnútorných.
Viac ako 90 percent všetkých vojnových obetí sú civilisti, pričom ženy a deti trpia najviac. *

 

Preto na záver je tu jedna z najkrajších protivojnových pesničiek, ktorá kladie jednu z najdôležitých otázok: Či si ľudia naozaj myslia, že vojnou, konfliktami, nepochopením a silou sa môže predísť iným vojnám. Pesničku  Green fields of France (Zelené polia Francúzska), spieva skupina The Fureys. Je rozhovorom medzi spevákom a 19-ročným vojakom menom Willie McBride, keď náhodou uvidí jeho hrob, čo ho prinúti zastaviť sa a premýšľať:

Slnko svieti na tieto zelené lány Francúzska.
Príjemne veje horúci vietor a vlčie maky v ňom tancujú.
Zákopy zmizli pod pluhom.
Žiadny plyn, žiadny ostnatý drôt, už žiadne výstrely.
Ale tu na tomto pohrebisku je stále krajina nikoho.
Nespočetné množstvo bielych krížov tu stoja ako nemí svedkovia, aká slepá je ľudská ľahostajnosť k blízkemu človeku.
A celá generácia bola zmasakrovaná a zatratená.

Vedeli všetci, čo tu ležia, prečo a za čo zomreli?
Naozaj ste im verili, keď vám hovorili o „príčine“?
Naozaj ste verili, že táto vojna ukončí vojny?
Utrpenie, zármutok, sláva, hanba, zabíjanie aj umieranie to všetko bolo zbytočné.

 

 

*Ahlström, Christer and Kjell-Åke Nordquist. „Casualties of Conflict.“ Report for the World Campaign for the Protection of Victims of War. Uppsala: Department of Peace and Conflict Studies.

pripravila Irina Adamova

Manažérka projektu MIND

Teraz najčítanejšie

Čo je domov?

Čo je domov? je celoeurópska kampaň o význame domova, dôvodoch migrácie a dôležitosti udržateľného rozvoja. Kampaň je realizovaná prostredníctvom projektu MIND (Migration. Interconnectedness. Development) pod záštitou Slovenskej katolíckej charity.