Denník N

Grécko opäť raz zbankrotovalo a hrdina pustil do gatí

epa04821587 Greek Prime Minister Alexis Tsipras attends a debate on the referendum in a plenary session of the Greek Parliament, in Athens, Greece, 27 June 2015. Tsipras called for a referendum on the Greek debt deal on 05 July, during a televised speech late night on 27 June on Greek state TV. Eurozone finance ministers on 27 June rejected a request to extend the European part of Greece's bailout programme beyond 30 June, casting serious doubts on the Mediterranean nation's permanence in the European common currency. EPA/SIMELA PANTZARTZI
epa04821587 Greek Prime Minister Alexis Tsipras attends a debate on the referendum in a plenary session of the Greek Parliament, in Athens, Greece, 27 June 2015. Tsipras called for a referendum on the Greek debt deal on 05 July, during a televised speech late night on 27 June on Greek state TV. Eurozone finance ministers on 27 June rejected a request to extend the European part of Greece’s bailout programme beyond 30 June, casting serious doubts on the Mediterranean nation’s permanence in the European common currency. EPA/SIMELA PANTZARTZI

Včera do polnoci malo Grécko uhradiť Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku vo výške 1,55 Miliardy eur. Oproti celkovému dlhu vyše 400 miliárd eur (verejný dlh 315 a núdzové úvery 90) sú to drobné. Oproti možnostiam gréckych verejných financií je to likvidačná suma.

Stalo sa totiž prvýkrát v 70-ročnej histórii MMF, že niektorá krajina západného sveta neuhradila včas nejakú splátku, doteraz nezaplatili načas krajiny ako Zimbabwe, Sudán, Somálsko. Medzi tieto krajiny sa dnešným dňom zaraďuje aj Grécko a to právom. Po piatich rokoch „zachraňovania“ sú grécke verejné financie v tak dezolátnom stave, ako celá ekonomika.

Zároveň zaznamenal MMF doteraz najvyššiu nezaplatenú sumu a celkové pohľadávky voči Grécku predstavujú 21 miliárd eur (vyše tretiny všetkých pohľadávok MMF).

Zároveň skončil včera druhý „záchranný“ program a Gréci strácajú nárok robiť nové dlhy vo výške 7,2 plus 10,9 miliardy eur, aby splatili nejaké staré. A už v nedeľu rozhodla Európska centrálna banka o zmrazení núdzových úverov ELA, čo Tsiprasa donútilo zavrieť na tento týždeň banky.

V podstate dobré predpoklady konečne seknúť s týmto marazmom, ktorý doslova ničí grécku ekonomiku. Počas piatich rokoch „zachraňovania“ sa nezamestnanosť zdvojnásobila, HDP klesol o štvrtinu, priemyselná produkcia sa vrátila do 70-ich rokov minulého storočia a dlhy stúpli o polovicu.

Tsipras konal správne, keď odmietal „záchranné“ balíčky Troiky, lebo v skutočnosti sa jedná o záchranné vesty z olova.

Teraz by bola vhodná príležitosť si s europartnermi sadnúť a baviť sa o vystúpení Grécka z eurozóny (dlhodobo tvrdím, že toto je jediné funkčné riešenie) a odpustení (časti) dlhu (dlhodobo tvrdím, že Gréci tak či tak dlhy nesplatia). Teraz je šanca ukončiť trápenie, radšej koniec s hrôzou ako hrôza bez konca.

Lenže nie, Tsipras pustil do gatí, začal vypisovať listy, v ktorých prosíka o ďalšiu dávku. Presne ako drogovo závislý: vie, že mu to škodí, ale žobroní o to. A teraz mu „partneri“ pekne vrátia to minulo týždňové skákanie po hlave. Nemecký minister hospodárstva Gabriel požaduje, aby Tsipras zrušil referendum (ešte minulý týždeň toto referendum schvaľoval) a nemecká kancelárka Merkelová sa vyjadrila, že o čomkoľvek sa bude baviť až po referende. No a ľudia v Grécku, keď budú celý týždeň konfrontovaní so zavretými bankami, si dobre rozmyslia, ako budú hlasovať. Skratka, celé zle.

Ak totiž po referende dôjde k dohode, znamená to pokračovanie doterajšieho trápenia, požičiavanie peňazí na splatenie starých dlhov a samozrejme tretí „záchranný“ balíček. Predpokladám, že Fico, ktorý doma robí veľké ramená a v Bruseli sklopí uši, bude súhlasiť. Slovensko tak bude mať v tejto rulete ďalšie stámilióny eur, ktoré by mohlo využiť oveľa užitočnejšie.

Ale ak sa bude tretí balík pre Grécko riešiť po marcových voľbách a SaS bude vo vláde, garantujem našim voličom, že budeme proti. Presne tak, ako sme im to sľúbili 2010 a následne aj dodržali pri prvom a druhom balíčku.

Teraz najčítanejšie

Richard Sulik

Záleží mi na tejto krajine. Lebo tu chcem žiť, lebo sem patrím. Nechcem aby moje deti opustili Slovensko, ako moji rodičia v 1980. Preto som v politike, preto spravím všetko, aby Slovensko bolo lepšou krajinou pre život. Máme na to. Máme skvelých ľudí, krásnu krajinu, mier a ak bude veci verejné spravovať lepšie, bude tu radosť žiť.