Denník N

DezinFicácia, deň štvrtý – fotovoltika a Dankov Lesostav

Ako sa kšeftovalo s dotáciami na solár?
Ako dnes vyzerá Lesostav Revúca, ukážka podnikateľských schopností Ondreja a Andreja Dankovcov?
Ďalší diel môjho podcastu JPP. Na čítanie aj počúvanie.

https://www.podbean.com/eu/pb-knw94-d39330

Včera, teda vo štvrtok, sme opäť navštívili miesta, hodné dezinficácie. Lučenec má rôzne pamätihodnosti, nielen neologickú synagógu s Mementom Petra Kalmusa. Ale napríklad aj rôzne fotovoltické elektrárne, roztrúsenéé po okolitých obciach. V obci s najreprentatívnejšou vzorkou voličov v dávnejších voľbách, teda v Buzitke pri Lučenci sme dezinficovali predražené fotovoltické dotácie, na ktorých sa najmä v rokoch 2009-2010 nabalili Ficovi kunčafti. Boli sme aj pri fotovoltickom parku v Ľadove, ktorý je tiež pri Lučenci a je podobným príkladom ako FVE Buzitka. Pri jeho zakladaní bol aj kamarát Ficovej kamarátky Vadala.

Dnes už majú tieto „legendárne“ parky zväčša iných majiteľov, ktorí s tým zlodejstvom nemajú nič spoločné, sú to štandardní investori. Ale v dobách kedy vznikali, boli ich investormi často ľudia, ktorým vôbec nešlo o obnoviteľné zdroje energie, ktoré sa s pomocou štátnych dotácii mali urýchlene budovať, či ochranu životného prostredia. Išlo im len a len o biznis. Za štátne dotácie postaviť a potom za trhové ceny predať fotovoltické elektrárne. Rozdiel samozrejme zostal vo vrecku príjemcu dotácie.

Výsledok? V cene elektriny sme za desať rokov zaplatili viac ako 3 miliardy eur. Obrovská časť z tejto sumy sa dala ušetriť, keby Slovensko malo slušnú vládu, a nie spolok Ficových dlhoprstých kamarátov.

Počas krátkej zastávky v Rimavskej Sobote sme zažili ako to vyzerá, keď človek stretne viacero Kotlebových voličov. Nechuť čo i len pozrieť sa nám do očí, poznámky popod fúzy alebo cez plece. A ak som sa aj chcel normálne porozprávať, títo ľudia väčšinou ušli. Tak, ako nám tesne ušiel primátor Jozef Šimko, kandidujúci teraz za Kotlebovcov do parlamentu. Škoda, chcel som sa ho z očí do očí opýtať, či sa nehanbí kandidovať za tú bandu fašistov a násilníkov. Nevadí, možno nabudúce

Druhou zastávkou nebolo miesto, ktoré by pripomínalo niektorú kauzu Ficových vlád, ale napriek tomu sme ho považovali za hodné symbolickej dezinficácie. Navštívili sme totiž sídlo dnes už neexistujúceho Lesostavu Revúca. Túto firmu ešte za Mečiara veľmi pochybným spôsobom a s pomocou ďalšej mečiarovskej postavičky Karola Konárika sprivatizoval istý Ondrej Danko. Nie, to nie je chyba. Ondrej Danko je otcom Andreja Danka, nášho milého kapitána v zálohe. Danko starší Lesostav sprivatizoval v prepočte za sumu približne 300 tisíc eur. To, že jej hodnota bola až okolo dvoch miliónov eur vtedy samozrejme nikto neriešil, bolo predsa treba tvoriť slovenskú kapitálotvornú vrstvu. A tak Danko starší, čerstvý majiteľ Lesostavu, túto firmu rovno založil v banke, aby si mohol zobrať úver na zaplatenie ceny za akcie Lesostavu. Svoju manželku, dcéru a 22 ročného syna Andreja posadil do predstavenstva.

Ledva sa táto kapitálotvorná vrstva v Lesostave usadila, začal prudký úpadok firmy. Odchod schopných pracovníkov, neschopnosť hospodáriť, či vôbec zabezpečiť zákazky, ako aj úverové bremeno, istené záložným právom banky spôsobil, že Dankovci firmu najprv doslova rozpredali po kúskoch a nakoniec po troch rokoch priviedli k definitívnemu krachu. S dlhmi voči úplne všetkým, vrátane zamestnancov. Aj toto je dôvod, prečo sa dnes nikto z rodiny Dankovcov nemôže v rodnej Revúci ani ukázať. Obyvatelia ešte stále nezabudli, a tak by sa mohlo stať, že by sa Dankovcom za ich prístup k podnikaniu a zamestnávaniu ľudí odvďačili netradičným spôsobom.

Keď sme sa rozprávali pred budovou, prišiel k nám jej súčasný majiteľ. A jazykom, ktorý je nepublikovateľný verejne nám nielen potvrdil to, čo sme už vedeli, ale dodal aj zopár pikantných detailov. Okrem iného aj to, že Dankovci, rovnako ako teraz Fico z údajne Bašternákovho bytu, odniesli či predali z firmy úplne všetko, vrátane strojného vybavenia firmy, ktoré bolo kedysi údajne na celkom slušnej úrovni. To zmizlo úplne komplet a bez stopy. Lesostav Revúca naozaj nie je kauzou žiadnej Ficovej vlády. Je ukážkou mentálneho sveta Andreja Danka, ukážkou toho ako má jeho myšlienkový, morálny a hodnotový svet korene v časoch a móresoch hlbokého Mečiarizmu.

Teraz najčítanejšie