Denník N

Prečo potrebujeme vo vláde deti a šašov a koho ešte potrebujeme

Skúsme, na odľahčenie, no a možno aj preto, aby sme našli správne riešenie, použiť na voľby metaforu:
Naša vláda síce nesídli na hrade, ako v stredoveku, no napriek tomu vládne, ako keby tam sídlila a ako keby sme v tom stredoveku žili. Nazvime ju preto „panovníkom“. No a my ostatní, ktorí sme mali to šťastie alebo smolu, že sme sa práve tu a teraz narodili, i keď sme s panovníkom žiadnu zmluvu nepodpísali, s ním a ani so zvyškom „dvora“, ani ich len nepoznáme, platíme dane, takže im všetkým slúžime. Veru, napriek tomu, že by to malo byť v demokracii naopak. Myslím, že toto je v danej situácii každému jasné.

Viete, prečo potrebujeme, ozaj veľmi potrebujeme, na dvoroch našich panovníkov deti a šašov? Je to prosté.

Na dvore každého panovníka sú deti nenahraditeľné, lebo jedine malé dieťa zakričí, že „Cisár je nahý!“.

Šašov potrebujeme zase preto, lebo šašo je jediný, kto má výsadu panovníkovi povedať tú pravdu, ktorú pomenovalo to dieťa (v ňom), aj do očí. Okrem toho šašo všetkých rozveselí, áno, priatelia, kým máme šašov, môžeme sa aspoň smiať.

Takže ak máme vo vláde dieťa i šaša, vieme pravdu a vie ju aj sám panovník, ktorý má tým pádom možnosť sebareflexie a nápravy. No a my ostatní, zatiaľ kým čakáme, sa aspoň môžeme občas zasmiať.

Čo ešte potrebujeme ku šťastiu na tejto úrovni? Nuž, veru, do tretice už len toho dobrého panovníka.

Skúsme pokračovať v začatej rozprávke, oplatí sa, rozprávky majú skoro vždy dobrý koniec.

Na Slovensku máme politika s úprimným a čistým srdcom dieťaťa i s jeho spontánnou prostorekosťou, ktoré nám za posledné roky vyrástlo. A dovolím si tvrdiť, že aj dospelo, možno sa tak deje práve teraz. „Pasovalo“ sa do úlohy šaša dobrovoľne, lebo to bolo naozaj potrebné. Nepomohlo, panovník ani jeho dvor nereaguje.

Či sa tento šašo, ktorý si zachoval to čisté detské srdce horiace pre pravdu a spravodlivosť, stane do tretice aj panovníkom, máme v rukách my. Čo s tým urobíme? Uprednostníme formu alebo obsah? Kto ma pozná vie, že patrím k nevoličom (že prečo, to je iná téma a na dlho). Ale teraz je to iné, nastal ten historický okamžik, keď treba veci prehodnotiť a konať. Ak budem voliť, je to jedine zásluha šaša.

Lebo ten šašo dokázal, že na to má, nemyslíte? Väčšina o tom žiaľ len nevie. Nevedia o tom, lebo vlastne tú politiku nesledujú, resp. nesledujú tak, ako by sa to malo robiť, a preto sú zmanipulovaní. Väčšina ľudí si myslí, že stačí pozrieť správy a občas nejakú diskusnú reláciu, prípadne tlačovku, prečítať si program alebo sa zúčastniť nejakého mítingu. Aký omyl. Toto je akurát dobré nato, aby nás niekto dostal tam, kam chce.

Jediný, opakujem, jediný spôsob, ako si vytvoriť správnu predstavu o tom, koho voliť alebo nevoliť, je vidieť tých ľudí pri práci. Ich práca je v prvom rade v NRSR a prenosy z týchto zasadnutí je možné v priamom prenose, resp. zo záznamu sledovať aj online.

Verte, že veľmi pomôže pozrieť zopár takýchto zasadnutí, samozrejme také, kde ide o nejakú vážnu vec, aby sme si urobili obraz, ktorý nám neposkytne ani dennodenné štvorročné sledovanie televíznych novín.

V prvom rade sa dozvieme, či ten náš kandidát vôbec do tej práce (za ten plat štyritisíc eur mesačne) chodí. A ak tam chodí, či len ticho sedí a čuší ako voš pod chrastou, alebo aj prináša nejaké konštruktívne návrhy. Dozvieme sa či a ako reaguje na návrhy druhých, ako na neho reagujú iní, ako na to odpovedá. Len tak sa dá zodpovedne rozhodnúť sa.

Všetkých dobrých a zodpovedných ľudí z celého srdca vyzývam, aby si našli toľko času, a pozreli si aspoň tri zasadnutia NRSR. A to čím skôr. Ako prvý odporúčam záznam z roku 2016 o odvolávaní ministra vnútra. Trvá síce viac ako 7 hodín (aj s prestávkami), no je najlepšie vypočuť si ho od začiatku do konca a v jeden deň. Má to zmysel urobiť to bez preskakovania, tak, ako sa to udialo v parlamente.

Druhý záznam, ktorý odporúčam vypočuť si, je z roku 2017, trvá 3 hodiny a ide o odvolávanie premiéra.

No a do tretice si, prosím, prosím, v mene dobra a spravodlivosti a lepšej budúcnosti pre nás všetkých, pozrite ten tretí záznam z minulého roku, ktorý je zo zasadnutia NRSR, ktorého cieľom bolo odvolanie, teda vyjadrenie nedôvery, novému premiérovi („figovému listu expremiéra Fica“ :-D – geniálne výstižné a aké poetické, kde na tie metafory chodí ten náš šašo? …uplatnil by sa aj ako básnik!).

Ak ozaj nemáte možnosť urobiť si ten čas, aby ste si vypočuli záznam všetkých týchto troch zasadnutí, a to ani len raz za štyri roky a kvôli takejto dôležitej veci, ktorej dôležitosť v tomto prípade asi nedoceňuje kto berie rozhodovanie sa na ľahkú váhu (docenil by ju ak si tieto veci vypočuje, takže trošku to žiaľ pripomína ten začarovaný kruh). Pozrite si, prosím, aspoň ten najkratší záznam, teda ten posledný. Nie, nie je najlepší, ale mohol by postačiť i motivovať k tomu, aby ste pokračovali. Skúste to počúvať popri ručných prácach, alebo kým sa zapierate do pedálov stacionárneho bicykla, kým hráte Solitaire na PC-čku, skrátka nájdite si každý svoj spôsob, pri ktorom udržíte sústredenie.

Áno, všetky tieto rokovania boli iniciované na podnet nášho šaša. Vybrala by som aj iné, no žiaľ nenašla som. Nikto iný podobné iniciatívy nevyvinul a už vôbec nie s takým obsahom a s takým vynaloženým úsilím. Tá poctivá robota za tým je evidentná hlavne pri pokuse o vyjadrenie nedôvery Kaliňákovi a Ficovi, v treťom prípade je tomu síce rovnako, no z prejavu pre menej zainteresovaného poslucháča to tak do očí nebije.

Kto si vypočuje tieto tri záznamy, pochopí. Skrývajú nadľudskú snahu a robotu človeka, ktorý do nej vkladá celú svoju osobnosť, všetku svoju energiu, nevšednú genialitu spojenú s rečníckymi schopnosťami, zmysel pre humor, naučené sebavedomie, ktoré používa len preto, aby sa zasadil za dobrú vec a nie z nejakej pýchy. Naopak, ak budete pozorne počúvať, iste vám neujde tá hlboká pokora, oddanosť pravde, dobru, čestnosti, láske k blížnemu, oddanosť všetkým dobrým ľuďom. Prosím vás, pozrite si to. Vypočujte si nášho šaša a to od začiatku do konca. A vlastne sa tu už nejedná ani o šaša, stal sa udatným rytierom, ktorý bojuje proti trojhlavému drakovi. Poučnejší ale ani dojímavejší film určite nedávajú na žiadnom kanáli.

Budete hromžiť, smútok sa bude prelínať s beznádejou a hnevom každého stupňa, občas sa aj zasmejete a garantujem vám, že aj oči vám zvlhnú od dojatia, ale to len ak budete ozaj pozorne počúvať a zapojíte do toho počúvania nielen svoj mozog, ale aj srdce. Som agnostik a náboženstvá považujem za jedno z najväčších ziel planéty. No dojala ma tá predstava ako sa „šašo“ s malými dcérkami večer modlí za premiéra. Aj ja som sa v tom veku ešte modlievala. A áno, VIEM, že je to pravda, a viem, že to myslel úprimne a ani to nepovedal z nejakej vypočítavosti. Veď on dobre vie, že tie reči v parlamente nikto nepočúva. Opak môže podľa mňa tvrdiť len niekto, kto súdi podľa seba. Toto sa nedá vymyslieť a už vôbec nie tak podať, ak by to nebolo myslené úprimne. Viem to s takou istotou, lebo kto sám nikdy neklame, rozozná inštinktívne lož a rovnako aj pravdu. Toto ale klamár, ani ten príležitostný, nemá ako zistiť. Pochopíte, len ak budete počúvať aj srdcom, ozaj pozorne počúvať, od začiatku do konca. Dokážte sa prosím vžiť do situácie šaša, predstaviť si všetku prácu, obeť, odvahu, ktorá sa skrýva za týmito len niekoľkými hodinami slov. Zaslúži si to, ten „šašo“.

Je ozaj zaujímavé a aktuálne viac než kedykoľvek doteraz pozrieť si tie prejavy teraz, teda s odstupom času. Kto sleduje kauzy, napríklad len tú o vražde Jána a Martiny – teda ten, kto si komplet vypočul všetky výsluchy (ozaj to stojí zato, ak chceme správne voliť), kto počúva Kočnerove nahrávky, napríklad tú s Trnkom, s Počiatkom, dnes už má výsadu vedieť, kto je kto, kto sa ako vyfarbil, a preto vie aj posúdiť, kde je pravda v prípadoch, napríklad ak dvaja oponenti zastávajú protichodné pozície počas týchto zasadaní (hovorím hlavne o videu „odvolávanie Kaliňáka“). Človeka až zamrazí počuť niektoré šašove proroctvá, vyslovené roky vopred. I keď celá jeho jasnovidecká precíznosť spočíva „len“ v tom, že náš šašo tak úpenlivo verí vo víťazstvo dobra, pravdy a spravodlivosti. Prosím pomôžme mu dotiahnuť toto víťazstvo do konca.

Vo svojej reči sa veľa opakuje, prosím nemajte mu to za zlé. Až budete mať viac skúseností so sledovaním zasadnutí NRSR, pochopíte prečo. Pochopíte, akému publiku hovorí, a teda že to je ozaj potrebné.

Ak si tieto parlamentné výstupy pozriete, pochopíte, prečo ho takmer nikto z politikov nechce, prečo sa ho všetci nečestní boja, ozaj boja, a prečo niektorí z tých zatiaľ možno i čestných mu jednoducho závidia. Dá sa takéhoto človeka báť sa s čistým svedomím? Bojí sa takéhoto človeka niekto, kto je čestný? Pýtam sa: kto ho nepodporí a prečo, ak mu to nediktuje závisť, politická žiarlivosť či uprednostňovanie osobných záujmov? Čo zásadné a ozaj dôležité im na ňom vadí a čo sa dá pokaziť na tom, ak mu dáme šancu konečne urobiť to, na čom už tak dlho pracuje a čomu sa ozaj rozumie? Netvrdím, že je bez chyby, ale kto to za posledné roky robil lepšie? Nikto. Pravda je taká, že sa mu nikto ani len nepriblížil. Alebo radšej zvoliť – ak nie mafiu či fašistov – niekoho, kto sa stále bezchybne vyjadruje i správa (ak taký existuje), je politicky „korektný“, kto nikdy nikoho ani náhodou neurazí lebo je dokonale diplomatický (čo je často, ak nie vždy, metafora pokrytectva), alebo si zvoliť trochu „neohrabaného“ no dobrého, čestného, pracovitého, nadmieru inteligentného, spontánneho i duchaplného „panovníka“, ktorý by panovníkom ani nebol? Panovníkom nie, premiérom dúfam áno. Ak mu dáte šancu, priam ho o to prosím.

V mojom prípade spravil jedine on z nevoliča voliča, i keď pravdepodobne len jednorázového. Teraz voliť treba , ak sklame on, tak potom už ozaj asi každý. Treba voliť, aby mal nielen hlasy a parlamentné zastúpenie, ale aby bol tento mandát čo najsilnejší, treba krúžkovať, aby bol premiérom. Jedine tak budeme ozaj vedieť, či urobí to, čo sľubuje, lebo premiér sa nemôže veľmi vyhovoriť ozaj na nikoho.

Ak si vypočujete spomínané záznamy, pochopíte, prečo mu toľkí veria a píšu. Kým ste ho nevideli ozaj „pri práci“, neviete to! Dozviete sa aj veľa zaujímavých vecí, ktoré vám budú užitočné. Napríklad mená mafiánov, ktorých každý mesiac priamo finančne podporujete pri zaplatení faktúry za elektrinu.

Ani sa mi veriť nechce, že jeho popularita začala konečne trošku stúpať. Ešte pred dvoma týždňami ma všetci dobre že neukameňovali, keď som čo i len spomenula jeho meno. A aké prívlastky mu prisúdili i niektorí moji rodinní príslušníci. Ako keby mal lepru. Vypočula som si vyjadrenie jedného analytika, ktorý tento nárast popularity pripisuje „niekoľkým šikovným mediálnym výstupom“, hlavne ceste na francúzsku riviéru k Počiatkovej vile. Milý pán odborník, verím, že sa mýlite. Máte možno pravdu v tom, že niektoré tieto aktivity pritiahli na neho pozornosť, no som hlboko presvedčená, že jeho podpora narastá a stále bude a to závratnou rýchlosťou narastať preto, lebo keď si o ňom ľudia začali už raz „googliť“, vygooglili si nielen všetky tlačovky a rozhovory, ale aj jeho parlamentné prejavy a konečne si uvedomili, čo, na rozdiel od iných, on ozaj v tom parlamente (i mimo) robí i ako nespravodlivo o ňom informujú médiá, vrátane tých „oficiálnych“ každodenných správ. No googliť sa začína všeobecne len na poslednú chvíľu, ono by sa to dialo do značnej miery aj bez tých mediálnych aktivít. Samozrejme to funguje len v prípade niekoho, kto pracoval počas celého volebného obdobia, inak by nebolo ČO vygoogliť! Mnohí sa potom „zamilujú“ do človeka, ktorému doteraz nespravodlivo krivdili a on sa pritom, ako jediný z politikov, išiel doslova roztrhať kvôli práci pre ich, pre naše, dobro, pre potrestanie zlodejov, pôvodcu zla i podhubia, z ktorého tu vyrástli vraždy!

Viete, ak mu nedáme šancu teraz, o štyri roky už bude neskoro. Pre Slovensko a asi aj pre neho. Zistila som, že sme vlastne rovesníci, a preto z vlastnej skúsenosti viem, že teraz sme asi na vrchole svojich síl.

Kto sa po zhliadnutí spomínaných záznamov rokovaní NRSR rozhodne voliť inak, a pritom si veci aj riadne overil, nedá sa voči takému rozhodnutiu namietať. Nemám v úmysle nikoho presviedčať. Týmto príspevkom som chcela vyjadriť svoj osobný názor no hlavne predísť tomu, aby niekto z čitateľov zahodil túto podľa môjho názoru historickú šancu Slovenska správne sa rozhodnúť len preto, lebo dobre nepozná situáciu – a na základe mediálnych správ ju podľa mňa poznať ani nemôže. Lebo médiá žiaľ prezentujú túto najväčšiu politickú osobnosť akú kedy Slovensko zažilo, ako šaša. To bol trošku aj môj prípad (nestíhala som sledovať dianie a spoľahla som sa na informácie len od rodiny a na správy), preto viem, o čom hovorím. Médiá jeho správanie pravidelne vytrhnú z kontextu, prekrútia, zle skomentujú a takto ho podsúvajú nič netušiacemu divákovi . Robia to žiaľ všetky najsledovanejšie hlavné spravodajské relácie. Nechcem, aby si niekto hrýzol nechty či trieskal hlavu do steny, ak sa k nemu tieto informácie dostanú až príliš neskoro.

Chcela som pripraviť zostrih s kľúčovými pasážami spomínaných zasadnutí, skrátiť ich. Ale rozmyslela som si to, nebolo by to ono. Ak si to nevypočujete celé, nepochopíte. Nebudete v tej správnej nálade, v tej extáze, ktorá vám umožní správne porozumieť zvýšenému hlasu, pauze, hlasu, ktorý sa zachveje emóciou, či tej ktorej poznámke… a byť si na tisíc percent istý, že toto sa predstierať jednoducho nedá.

Šašo, nech to už dopadne hocijako, ďakujem za všetku tú robotu… a ďakujem, že si.

Prílohy:
1/ Naživo: Opozícia odvoláva v parlamente Kaliňáka

2/ Odvolávanie premiéra: Igorova 3-hodinová nakladačka Ficovi priamo do očí

3/ Odvolávanie Pellegriniho za aktívnu kolaboráciu s mafiou

4/ Matovič v Ide o pravdu

5/ Igor Matovič o tom, ako si predstavuje presadenie programu z ľudového hlasovania, financovanie, ako vníma kritiku opozičných partnerov a pod. ako aj reakcia na urážku hnutia OĽaNO a jeho členov od Arpáda Soltésza
– video neviem nájsť, záhadne zmizlo, ktovie prečo… dúfam, že to len ja zle hľadám, bolo fakt dobré, ak ho niekto máte alebo nájdete, prosím dajte mi vedieť

6/ Igor Matovič predstavil prvé mená z volebnej kandidátky

7/ … 1 000 000/… tých videí je veru dosť!

P.S.: …a nehovorme mu už šašo, i keď s tým sám očividne nemá problém. Viac by mu pristálo PÁN poslanec a ešte viac PÁN PREMIÉR.

Teraz najčítanejšie

Zuzana Molent

Filozoficky zmýšľajúca bytosť, ktorá nemá iné ambície okrem tej slobodne žiť v súlade s vlastným presvedčením. Rada by som žila vo svete, kde naša sloboda končí len tam, kde začína sloboda druhých a jediným zákonom je ten nerobiť druhým to, čo nechceme, aby oni robili nám. Vo svete, v ktorom má každý dôvod ráno vstať, byť usilovný, poctivý a usmievať sa, lebo si je vedomý, že svet okolo nás je v konečnom dôsledku odrazom nás samých, preto ak chceme niečo zmeniť, musíme začať od seba.