Denník N

Andrej Danko a SNS sa zbláznilo. Chcú rušiť diaľničné známky.

Dialničný privádzačm foto: Ľubo Bechný
Dialničný privádzačm foto: Ľubo Bechný

Predseda SNS sa pod vplyvom padajúcich preferencií rozhodol k zúfalému populistickému kroku, zrušeniu elektronických diaľničných známok. Asi prvý krát v histórii Slovenska došlo k podobnému kroku, kedy vláda rozhodla proti vôli rezortného ministra. Konkrétne ministra dopravy Árpáda Érseka. Schváliť to má v utorok NR SR.

Dialničný privádzač, foto: Ľubo Bechný

Zámer zrušiť diaľničné známky pre fyzické osoby a právnické osoby s vozidlom do 3,5 tony predstavil v utorok 11. februára predseda NR SR Andrej Danko. Povedal to v piatok na tlačovej konferencii štátny tajomník Ministerstva dopravy a výstavby, nominant SNS Peter Ďurček,  čím sa na drzovku postavil proti vlastnému ministrovi.  ,,Diaľničné známky v tomto ohľade nehrajú žiadnu úlohu, pretože s trochou nadsádzky by sme za diaľničné známky plánované diaľnice nepostavili ani za 150 rokov,“ povedal Ďurček. Podľa štátneho tajomníka nie je pre Národnú diaľničnú spoločnosť katastrofou zrušenie diaľničných známok, ale to, že nemá peniaze na výstavbu. Ročná známka dnes stojí 50 eur. Dajú sa kúpiť 10-dňové (10 eur), mesačné (14 eur) alebo v dvoch formách ročnej známky.

Všade v okolitých krajinách i všetkých krajinách EU okrem Nemecka sa diaľničné poplatky platia. Nemecko ich po dlhšej diskusii ide zaviesť koncom tohto roku. Peniaze slúžia na prevádzku a údržbu diaľnic, ak návrh prejde v NR SR, tak to bude znamenať výpadok 80 000 000,- eur. Generálny riaditeľ Výskumného ústavu dopravného Ing. Ľubomír Palčák sa vyjadril pre Pravdu, že to považuje za hlúpy krok:,, za diaľničné známky by v prípade ich zrušenia nesmeli platiť ani zahraniční motoristi. Nahrnú sa nám sem autá, zničia cesty a nezaplatia ani euro“.

Údajne až polovica vybratej sumy je od zahraničných vodičov, ktorí navštívia, alebo prechádzajú cez Slovensko. SNS si neuvedomuje, že týmto návrhom okráda vlastnú krajinu. Nechať poplatok len pre zahraničných návštevníkov nie je možné.

S návrhom SNS sa stotožnil premiér Peter Pellegrini, pričom kabinet zároveň odsúhlasil skrátené legislatívne konanie.

Už, aby bolo po voľbách, lebo SNS a SMER úplne rozdrancujú rozpočet i túto krajinu populistickými ťahmi. Na tieto opatrenia ako je aj zvýšenie materských príspevkov, či 13. dôchodok mali čas 8  rokov. Mohli ti zahrnúť do návrhu vyrovnaného rozpočtu a nie si teraz naháňať body neuváženými krokmi 2 týždne pred voľbami. Už aby odišli na prepadlisko dejín! Budem pozorne sledovat, ktorá opozičná strana sa pripojí a zahlasuje za tento populistický krok.

Blog môžete podporiť tu:https://vybrali.sme.sk/c/Andrej-Danko-SNS-sa-zblaznilo-Chcu-rusit-dialnicne-znamky/

Ľubo Bechný

http://www.protikorupcii.sk

Teraz najčítanejšie

moja fotka

Ľubo Bechný

Som človek, ktorý sa búri, keď sa deje krivda inému človeku.