Denník N

Koronavírus 16.2.2020, ako ďalej ? Stále platí, hlavne žiadnu paniku.

Pozitívna správa na začiatok. Na Slovensku sa nakupuje technika na diagnostiku.
Zvyšok už až tak nepoteší.

V Číne sa nakazilo ca 1700 zdravotníkov a z nich infekcii podľahlo 6. Ak vychádzame z toho, že v Číne nepracujú chorí dôchodcovia, je to dôkaz, že infekcia je relevantná aj pre tých neskôr narodených.
Koľko zdravotníkov musí byť toho času ošetrovaných na intenzívke správa neuváza.

Bola tiež zverejnená informácia, že vírusu podľahol 80 ročný čínsky turista vo Francúzsku.
Prečo bola diagnóza u pacienta pochádzajúceho z inkriminovanej čínskej provincie Hubei stanovená až teraz, keď bol v nemocnici od 25. 01.2020 (a teda skoro tri týždne) je nejasné.
Tiež by bolo dobre vedieť, ako bol pacient v nemocnici izolovaný. Vraj izolovaný bol. Ale nie je izolácia ako izolácia. Aj bez znalostí konkrétnych podrobností izolácie je pravdepodobné, že izolácia pacienta bez znalosti toho, že má koronavírus nebola taká, ako by bola, keby diagnóza známa bola. Ale možno sa mýlim a podceňujem francúzsku kliniku.

Ďalšou otvorenou otázkou je, prečo čínsky turista cestoval do Európy 16. januára, keď podľa dnešných informácií čínsky prezident už 7. januára podnikal kroky proti šíreniu vírusu v Číne.
Asi nechcel šíriť paniku. Dobre vedieť.

Pri všetkej kritike Číny mi nejak uniká rozdiel medzi európskymi a čínskymi politikmi v tom, ako prioritne nešíria paniku na úkor vysvetlenia občanom, že by bolo vhodné zvážiť nutnosť napr. dovolenky v zahraničí. Alternatívne môžeme časom posielať európsky špeciál na každú svetovú stranu. Kto dnes letí na dovolenku do zahraničia, by mal podpísať, že nebude požadovať vládny špeciál na cestu naspäť.

Pri stále platných relatívne prísnych kritériách, kedy je vyslovené podozrenie na koronavírus a indikovaná diagnostika, sa môžeme pripraviť na odhalenia pozitívnych prípadov u pacientov skôr až na oddeleniach intenzívnej medicíny. Snáď vznikne tentokrát podozrenie, pri znalosti hore uvedeného, skôr ako po skoro troch týždňoch. Ale pozor na korektnosť, aby sa niekto necítil ukrivdený.

Európska politická korektnosť totiž zas raz prekrýva pomenovanie reálneho problému a všetci politici unisono odsudzujú vyhýbanie sa kontaktu s čínskymi občanmi/turistami, pretože títo sa cítia znevýhodnení…
Ako ukazuje príklad čínskeho turistu vo Francúzsku, dôvodom ich diskriminácie je netransparentné konanie ich vlastnej vlády, a nie farba ich pokožky. Tak isto, ako sú v Európe znevýhodňovaní čínsky občania, sú mimochodom v Číne znevýhodňovaní občania z postihnutej čínskej provincie. V mojich očiach to nie je rasismus, vyhýbať sa za danej situácie kontaktu s čínskymi turistami (nemajú na čele napísané z ktorej sú provincie), ale primodzená, aj keď možno trochu prehnaná, reakcia na všeobecné bagatelizovanie rizika. To je síce minimálne, ale nie nulové. Pozitívom je, že medzičasom sa situácia sama vyvinie tak, resp. už teraz sa tak vyvinula, že koronavírus sa vyskytuje aj v desiatkach iných krajín. Vyhýbať sa iba kontaktom z Číny teda nebude mať zmysel. Takže sa môžeme uvoľniť, za chvíľu budú všetci zas politicky korektní.

Teraz najčítanejšie

Ivan Vorčák

atestovaný internista a kardiológ s 11 ročnou praxou, Kontakt: ivan.vorcak@epost.de, zdravotnaprevencia.sk , vlogy budú na: youtube