Denník N

Ženy, poďme rodiť!

Vážne. Ideálne by bolo naplánovať si to na každé štyri roky, také predvolebné pôrody. To už budeme mať istotu zvýšených rodičovských príspevkov  aj prídavkov a patrične si to užijeme. Nie ako naše predchodkyne, ktoré kvôli týmto sumám predčasne utekali od detí do práce. V priebehu ôsmych rokov dostali navyše 2,41 eur a to nie sú ani povestné tri groše/ eurá, z ktorých by sa dalo splácať, žiť a požičiavať. Ale teraz…teraz to už bude iné. Zrazu sa našli eurá na zdvojnásobenie prídavkov, ktoré našim rodinám neuveriteľne zlepšia kvalitu života. Vďaka nášmu chrumkavému premiérovi, ktorý si spomenul na slovenské deti. Možno mu to pošepkal jeho osobný priateľ, decentne stojaci v úzadí a ochotne vždy držiaci chrbát, Róbert. Akokoľvek to bolo, vďaka nim máme práve skvelú príležitosť, s výhľadom do budúcna. Pretože, keď nám ich budú takto pravidelne pred voľbami zvyšovať, a niektoré aj dvojnásobne, a možno prihodia aj niečo navyše, naše rodiny sa budú radostne rozrastať. Paráda. Zrazu nebudeme vedieť, čo s peniazmi. Určite si túto našu predvolebnú rodinnú politiku všimnú vo svete a začnú tu húfne rodiť aj ženy z V4, Rakúska, či Nemecka. Fínky na nás budú závistlivo zazerať. A možno prídu aj Američanky. Všetci zrazu zatúžia po slovenskom občianstve. Populácia nám veselo porastie, žiadne vymieranie. Lekári a sestričky budú mať ruky plné práce, kliniky vyrastú ako huby po daždi a nikoho už nebude trápiť nejaká stratifikácia. Bude sa hlavne rodiť. Na jedného dôchodcu zapracuje nie 1,5 dospeláka, ale aspoň takí piati. A v priebehu jedného roka vyfasujú nie trinásť, ale aspoň dvadsať dôchodkov. Ekonomika vystrelí a túto priaznivú úroveň si dlhodobo udrží. A všetky naše problémy sa razom stratia a my si budeme žiť raj na Zemi. Žiadne miesta, kde nič nie je. Všade bude niečo.

Len si dajme pozor, aby to boli zdravé deti. Športujme, jedzme ovocie a zeleninu, neponocujme. Žiadne virózy, predčasné pôrody alebo úrazy. S chorými, či postihnutými deťmi nám tu veľmi nepomôžu. Ale možno si na ne raz niekto spomenie a rodičia nebudú mať problém vybaviť tie super výhody ako parkovací preukaz alebo osobný asistent. Možno raz.

Momentálne sme však svedkami nevídaného predvolebného divadla, v ktorom hrajú hlavnú úlohu populisticko-šlendriánske opatrenia. Ich hybnou silou sú klesajúce preferencie v kombinácii s túžbou po moci a peniazoch. Silná motivácia. Zrazu nič nie je nemožné a zázraky sa dejú na počkanie. Reálne však nikomu nepomôžu. Ani nám, ani im. Potápajúca sa loď s názvom Smer mieri ku dnu. Aj so sociálnymi balíčkami. Darmo sa Peter s Róbertom a ich politickým zoskupením budú biť do pŕs, aké skvelé rodinné a podnikateľské prostredie nám tu dva týždne pred voľbami vytvorili. Diera v rozpočte tu bude stále a nezalepí ju ani kreatívec Kamenický, nestihne. My zatiaľ môžeme piť a fajčiť, tam sa dane dvíhať nebudú. Kapitán nám to vybavil. Hej. Ale môžeme tiež ísť voliť.

Smer, ani ich klika to však nebude.

Teraz najčítanejšie

Eva Bory

Som človek Eva, mama štyroch detí, životný optimista.