Denník N

Prečo si Matovič zaslúži vyhrať voľby?

Posledný týždeň- dva sú plné médiá Igora Matoviča  ako nového lídra opozície. Občania, médiá i komentátori sú udivení zo zmŕtvychvstania tohto entfant terrible slovenskej politickej scény.  Takisto ma to zo začiatku prekvapilo.  Predsa len, čím už by mohol prekvapiť populistický politik, ktorého štýl je za tie roky dobre známy a takmer až okukaný?  Čo môže ponúknuť človek, ktorý sa nedokáže dohodnúť ani len s bútľavou vŕbou?  Dnes som však zhliadol jeho video z Cypru, kde dáva do súvislosti mizériu slovenského  zdravotníctvo s šafárením Penty a ďalších oligarchov strany Smer.   A mnohé som v tej chvíli pochopil. Pochopil som, prečo je  zrazu Matovič lídrom opozície, vyzývateľom vládnuceho Smeru  a ktovie- možno aj víťazom volieb.

Prvým postrehom je, že je tak trochu jednookým kráľom medzi slepcami.  Kde sú ostatní lídri opozície? Kam sa pred voľbami vytratili, že o nich nechyrujeme?  Sedia doma s rodinou ako Kiska a čakajú, že sa tie voľby vyhrajú samé?  Fakt, že predtým bol slušným prezidentom, nestačí. Nič nie je na svete  prchavejšie ako ľudská pamäť.  A čo lídri PS-Spolu?  Zažili svojich hviezdnych 15 minút po prezidetských voľbách. Žeby od tej doby zaspali na vavrínoch? Uznávam, že sa sústredia na boj so zelenými „nešťastníkmi“ a ich fúzkatým lídrom. Ale to je iba vedľajší terč, do ktorého triafajú.  Iste je záslužné upozorňovať na nebezpečenstvo plynúce z tejto strany. Avšak ten hlavný terč, ktorý by si zaslúžil ich plnú pozornosť, im  uniká. Tým primárnym problémom  je totiž  Smer a.s. i so svojimi akcionármi a pridruženými finančnými skupinami. To sú tí hlavní paraziti cicajúci  dlhé roky zdroje tohto štátu. Dokonca i tých extrémistov splodili oni- svojou bezškrupulóznou politikou a tým, že podkopali elementárnu dôveru občanov v tento štát. Ak toto Truban či Beblavý nevedia zdôrazniť, nemôžu vyhrať.  Sulík svoju šancu dávno premrhal- a to už po minulých voľbách. Nepochopil. že na protieurópsku rétoriku  zrovna jeho volič nie je zvedavý. Potom, čo totálne vybrakoval vlastnú stranu, stal sa ustaranou karikatúrou seba samého. Za  14 dní bude rád, ak vôbec prelezie do parlamentu.  Obskurného  polygamného „rodinného“ lídra  a bývalého štartéra nebudem bližšie hodnotiť, nepoznám žiadnu jeho politickú zásadu či krédo, okrem  evolučného princípu zanechať čo najviac svojich génov na zemeguli.

Nuž v tejto spoločnosti vyčnieva Matovič. Ale nie je to iba o neviditeľnosti zvyšku opozície.  Priznajme kvality i jemu. Jediný totiž (okrem Fica) chápe, o čom je politika. Ľudia a voliči, aspoň ich väčšina, nenasledujú ideológie, nepoznajú stranícke programy a už vôbec podľa nich nevyberajú vo voľbách.  Netušia, čo to je liberalizmus, aj keď cítia, že v súčasnosti  je  módne naň nadávať.  Vyberajú podľa iných kritérii- nie rozumovo, ale prevažne emočne. Podľa lídra, ktorý im je sympatický.  Podľa úderných hesiel a skratkovitých, ale jasných výrokov.  A v tom je Matovič silný. Vystihuje presne to, čo najviac páli  túto krajinu a jej obyvateľov. Poukazuje na obrovské a cynické pohŕdanie vládnych strán svojimi voličmi. Nato, ako pre svoj biznis, drahé hodinky a mafiánske milenky zabudli,  kto ich vyniesol k moci. Nato, za aké haščákovské ho*no svojich voličov považujú.  Nato, ako si sprivatizovali tento štát. Na toto všetko Matovič  poukazuje a navyše ľudovou a prístupnou formou. Je vidieť, že s médiami vie majstrovsky narábať.

Sám nemám o Matovičovi príliš veľké ilúzie a nebudem jeho voličom. Prináša totiž i potenciálne riziká. A nemám na mysli, že by nevedel byť premiérom. Keď ním vedel byť Mečiar či Fico, tak prečo nie Matovič. Ale sú tu iné výstražné blikajúce kontrolky. Keď sa podívame na autoritatívny spôsob, akým riadi svoju stranu, tak nás musí napadnúť, ako bude uplatnovať svoju autoritu pri riadení  štátu. Nestane sa z neho malý Fico, tak ako sa z Fica stal malý Mečiar?  Bude to človek konsenzu, alebo bude vedieť žiť iba z neustálych konfliktov?  Zvládne prerod z hlučného opozičného politika v štátnika? Priznám sa že netuším a som skôr skeptický.  Avšak odhliadnuc od toho všetkého, už len za svoju snahu si víťazstvo v týchto voľbách zaslúži.   Zato, ako nečaká na  svojich automatických 7%, zato ako pracne maká na tom, aby súčasná kleptokracia skončila.   Ale i preto, že ako jediný nie je lenivý robiť riadnu predvolebnú kampaň.  Túto snahu a „drajv“ nevidím u žiadneho zo zvyšných opozičných lídrov. Aj keď ja sám mu svoj hlas nedám, prajem mu vo voľbách víťazstvo. Objektívne si ho zaslúži najviac.

 

 

 

Teraz najčítanejšie