Denník N

DezinFicácia, deň siedmy – dvanásta otázka a zúfalí koaličníci

Môžete hlasovať v dvanástej otázke
Smeráci aj Andrej Danko v strachu zo straty moci zahadzujú posledné zvyšky zábran
Ďalší diel môjho podcastu JPP na počúvanie a čítanie

https://www.podbean.com/eu/pb-4ee4i-d3e634

V nedeľu sme nedezinficovali. Pripravovali sme totiž niečo, čo sľúbili iní, len to zrejme z rôznych dôvodov nestihli.

Igor Matovič prišiel s internetovou anketou, kde môžu ľudia rozhodnúť v 11 otázkach o tom, čo by mal Matovič požadovať ako svoj program v programovom vyhlásení vlády, ktorú snáď bude skladať súčasná opozícia po voľbách. Istú dobu Matovič hovoril, že ak nebude vo vládnom programe budúcej vlády všetkých jedenásť bodov, bude presadzovať radšej predčasné voľby.

Vyhnem sa teraz komentovaniu celého nápadu, urobili tak mnohí a na mnohých miestach. V televíznej diskusii Igora Matoviča s Michalom Trubanom Matovič sľúbil, že doplní aj dvanástu otázku a síce či naozaj má byť jeho požiadavka na zapracovanie 11 bodov do vládneho programu to, čomu my obchodníci hovoríme deal breaker. Teda po slovensky povedané, či má požadovať všetko alebo nič. A ak nedostane všetko, má požadovať nič, čiže predčasné voľby.

Diskusia sa odohrávala približne v čase, kedy sme sa s Ondrejom Dostálom vracali v aute zo štartu našej kampane v Prahe. A netušiac, o čom práve diskutujú Truban s Matovičom, bavili sme sa presne o tom istom, že by bolo vhodné položiť občanom aj dvanástu otázku. Keď sme sa ale dozvedeli, že zaznel verejný prísľub od Matoviča, rozhodli sme sa počkať, koniec koncov celá anketa bola jeho nápad.

Keď sa ale ani po vyše týždni táto anketa neobjavila, rozhodli sme sa kolegom z opozície pomôcť a pripravili sme stránku, na ktorej sa občania môžu vyjadriť k nasledujúcej otázke:

„Predstavte si, že demokratická opozícia zvíťazí vo voľbách a bude mať v budúcom parlamente dosť hlasov na zostavenie novej vlády. Strany sa však pri rokovaniach o zostavení vlády nedokážu dohodnúť na zapracovaní všetkých 11 návrhov, ktoré vzišli z hlasovania prostredníctvom internetovej ankety hnutia OĽaNO. Čo by v takejto situácii mali urobiť zodpovední demokratickí politici?“

Ako odpovede sme navrhli tieto dve možnosti:

  1. A) Poslať Fica preč, ukončiť vládu mafie a korupcie, hľadať kompromisy v sporných otázkach a dohodnúť sa na zostavení vlády.
  2. B) Ak nebudú ostatné strany ochotné zapracovať do programového vyhlásenia všetkých 11 návrhov, ktoré vzišli z internetovej ankety OĽaNO, je potrebné radšej vyhlásiť predčasné voľby.

Anketu je možné nájsť na stránke www.dvanastaotazka.sk  alebo aj www.12otazka.sk

Je asi zrejmé, ktorú odpoveď považujeme v OKS za tú lepšiu. Myslíme si, že v politike sú ultimáta a kladenie si kategorických požiadaviek ešte pred začiatkom vyjednávaní veľmi kontraproduktívne. Samozrejme sú niektoré hodnoty, na ktorých sa budúci partneri musia zhodnúť vopred, aby vyjednávania vôbec mali zmysel. Jasná deklarácia, že so Smerom, SNS a ĽSNS nikto z budúcich partnerov nepôjde do vlády je, a to najmä po Bugárovej tretej vete, príkladom takéhoto kategorického vyjadrenia. Ale tam niekde by to malo aj končiť. Záujem krajiny, možnosť poslať Fica a celú jeho bandu konečne preč a začať napravovať škody napáchané 12 rokmi jeho vlády by mali určite mať prednosť pred kampaňovým napínaním svalov.

Naša anketa možno prispeje k tomu, že si aj ostatní opoziční politici uvedomia, na čom ľuďom záleží viac.

Ešte jednu vec je potrebné spomenúť – pri pôvodnej Matovičovej ankete sa vyskytli pochybnosti o tom, či sú podmienky ochrany osobných údajov v rámci ankety nastavené správne a či náhodou OĽaNO nezbiera nelegálne e-mailové adresy a ďalšie osobné údaje pre použitie v predvolebnej kampani. Môžem vás aj touto cestou ubezpečiť a koniec koncov na stránke s anketou si to môžete aj prečítať, že naša anketa používa váš e-mail výlučne pre overenie identity hlasujúceho a váš e-mail nebude nikdy a nikde použitý na iné účely. Už vôbec nie pre účely našej predvolebnej kampane.

A teraz v krátkosti:

Erik Tomáš priniesol do televíznej diskusie nepravdivý obrázok Lucie Ďuriš Nicholsonovej ako sa baví na lavičke s Kočnerom. Sám o ňom vyhlásil, že je nepravdivý a že to je fotomontáž. Skúste si tipnúť, koľkí diváci túto ústnu informáciu úplne odignorovali a oddnes veria obrázku, a teda že sa Lucia Ďuriš Nicholsonová naozaj stretla na lavičke s Kočnerom?

Prekvapuje ma, že to Michal Kovačič Tomášovi toleroval, obrázok mu okamžite nezobral a nevyzval ho pod hrozbou vyhodenia zo štúdia, aby sa oponentke okamžite ospravedlnil. Kým sa toto nezačne diať, budú Smeráci a ďalší notorickí klamári a vyrábači špinavostí na svojich oponentov aj naďalej šíriť vymyslené lži, ktoré už z hláv ľudí nikdy nikto nevykorení.

Andrej Danko už musí byť naozaj zúfalý. Dnes má údajne vystupovať v konšpiračnom, hoaxy a ruskú propagandu šíriacom Slobodnom vysielači. Téma je skutočne štátnická: „Andrej Danko – mediálny obraz verzus realita“. Okrem toho úplne servilná Kmotríkova TA3 namiesto bežnej politickej diskusie odvysiela vopred nakrútenú akože diskusiu so šéfmi českého a rakúskeho parlamentu, aby sa Andrej mohol tváriť ako ozajský štátnik, hrkútajúci si s komunistickou mlátičkou Vondráčkom. Čo komu urobil historik, dirigent a pedagóg Wolfgang Sobotka, ktorý ako prezident rakúskej Národnej rady bude tejto dvojici robiť štafáž nevedno. Treba aspoň dúfať, že bude mať zdatného tlmočníka, ktorý zvládne Dankove reči preložiť do zrozumiteľnej nemčiny.

Teraz najčítanejšie