Denník N

S za Solidaritu si SaS zaslúži. Nie sme len strana pre podnikateľov.

Koluje taká fáma, že SaS je strana pre podnikateľov. Paradoxne, práve SaS má vo svojom programe najviac konkrétnych riešení, ako pomôžeme tým najslabším a pracujúcim s nízkymi príjmami. Poďme si niektoré z nich predstaviť.

Pre dlhodobo odkázaných umožníme a finančne podporíme poskytovanie starostlivosti v domácom prostredí. Aj rodina odkázaného bude môcť byť prijímateľom peňazí určených na dlhodobú starostlivosť a podpora pôjde na konkrétneho občana, ktorý sa sám rozhodne komu alebo ktorému zariadeniu za starostlivosť zaplatí. Zároveň zavedieme inštitút profesionálnej terénnej sociálnej sestry.

ŤZP už nebudú musieť žiadať o všakovaké príspevky na ošatenie, kúpu auta, či iné kompenzácie. Hranicu na posudzovanie najskôr znížime a postupne všetky dávky rozpustíme do vyšších invalidných dôchodkov. Ťažko zdravotne postihnutý najlepšie vie, kedy si potrebuje kúpiť nové auto alebo prerobiť kúpeľňu na bezbariérovú. Na väčšie investície umožníme ŤZP požiadať o bezúročnú pôžičku.

Poberateľom dávok v hmotnej núdzi nebudeme brať 75% z toho, čo zarobia, ale základnú štátnu dávku budeme znižovať iba o 10%. Dávku budeme vyplácať popri mzde a nie namiesto mzdy, vďaka čomu sa už nestane, že svojou pracovnou aktivitou si pohoršia.

Bezdomovec už nebude zaťažený exekúciami, lebo si neplatí zdravotné poistenie. Každý bude platiť odvody (aj dane), iba zo svojich skutočných príjmov. Tí čo sa dnes zamestnať nevedia, lebo objektívne nevyprodukujú hodnotu minimálnej mzdy, dostanú novú šancu, lebo minimálnu mzdu stanovíme ako 50% priemernej mzdy v danom okrese a základná štátna dávka v Odvodovom bonuse zníži náklady na ich zamestnanie.

Ľuďom s nízkymi príjmami stúpne ich čistá mzda až o 15%. Ak máte v čistom 500 eur, budete mať 570. Pracujúci si rozdelia až 2 miliardy eur a tí, čo sa dnes plateniu daní a odvodov legálne vyhýbajú, budú platiť dane a odvody v rovnakej výške, ako všetci ostatní.

Deti zo sociálne vylúčených spoločenstiev (aj rómske deti) nebudeme automaticky posielať do špeciálnych škôl, ale budeme im venovať pozornosť od narodenia cez centrá včasnej intervencie, tak aby sme z nich vychovali plnohodnotných členov spoločnosti.

20 000 matiek, ktoré dnes každý rok nedostanú materskú, zrazu materskú dostanú. Pekne podľa svojho predchádzajúceho príjmu. Už sa im nestane, že budú tri roky živoriť z 200 eur, len preto, že mali rizikové tehotenstvo, začali podnikať alebo im počas prvej materskej uplynula doba určitá. Do troch rokov veku dieťaťa dostanú mladé rodiny o 60% viac peňazí, ako dnes. Celú byrokraciu okolo starostlivosti o dieťa odstránime. Len prídete do pôrodnice, nahlásite zdravotnú poisťovňu dieťaťa, číslo účtu, a tri roky budete poberať materskú.

Dôchodkový systém opravíme tak, aby mali raz šancu na slušný dôchodok aj dnešní pracujúci. Ak bude chcieť niekto opäť rozdávať z cudzieho, bude musieť povedať, kde presne na to zoberie a aké dane zvýši. Na virtuálnom dôchodkovom účte uvidíte, koľko ste si na dôchodok odviedli a aký spravodlivý dôchodok môžete očakávať. V druhom a treťom pilieri znížime poplatky a zavedieme výnosné investičné stratégie.

Podvodníci už nebudú okrádať dôchodcov a ostatných cez nevýhodné investičné zmluvy či úžernícke pôžičky. Registrácia v NBS bude znamenať, že sprostredkovateľ – podvodník musel vedieť, čo robí, a za predaj nevhodného produktu bude pykať. Na finančných produktoch bude zrozumiteľne vyznačená ich nákladovosť.

Nie nadarmo bol program SaS vyhodnotený všetkými relevantnými inštitúciami ako najlepší. V každej oblasti. Celý program, do najmenších podrobností, si môžete pozrieť tu.

Ako to vyzerá na súde, keď chránim peniaze ľudí, ktorých dobehli podvodníci, si môžete vypočuť v tomto podcaste. Peniaze som zachránil napríklad aj tejto pani dôchodkyni. Pozrite si jej príbeh, aby ste sa nenechali podobne dobehnúť aj vy. SaS je strana schopných a čestných ľudí, ktorí vedia ako tento štát opraviť.

 

Moje meno je Peter Cmorej a vo voľbách 2020 kandidujem za stranu Sloboda a Solidarita z miesta číslo 6 ako expert na Odvodový bonus a dôchodkový systém. Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť.

Teraz najčítanejšie

Peter Cmorej

Venujem sa najmä finančnej oblasti, dôchodkom, daniam a odvodom. Člen strany SaS a komunálny poslanec v Bratislave. A ešte sem tam vyvíjam softvér, radím s investíciami, či chránim spotrebiteľov ;) Viac na mojom LinkedIn.