Denník N

Viac ako tituly alebo postavenie

Vďaka práci pre Emirates som stretla a pracovala s tisíckami ľudí z celého sveta. Nezávisle od národnosti, vzdelania, kultúry, jazyka alebo spôsobov jedna vec o vás prezradí všetko – to ako sa správate k iným ľuďom.

Dnes som si opäť potvrdila, že nie je dôležité odkiaľ pochádzate, koľko máte peňazí, akej ste rasy, viery, rodu alebo národnosti. Rovnako nezáleží na tom, aké máte vzdelanie alebo titulov pred menom a za menom. Jediná vec, na ktorej záleží, a ktorá o vás veľmi veľa vypovie, je ako sa chováte k iným.

Špeciálne vtedy, keď si myslíte, že sa nikto nepozerá. Lebo šanca je, že niekto sa pozerá.

Na Slovensku máme takú zvláštnu obsesiu s titulmi. Čím viac titulov, tým lepšie. Ja sama sa už x rokov chystám na rigoróznu prácu. Nie preto, že by mi na tom záležalo, ale rodičia chcú mať „pani doktorku“ (JUDr.) a ja chcem byť poslušná dcéra.

Nevydarený vtip advokátskej komory hovorí, kým ste Mgr. stále máte šancu byť dobrým človekom – sestrička, učiteľka,… ak máte JUDr. ste jasný.

Koniec koncov nikto nemá titul vytetovaný na čele. Známy citát Maya Angelou hovorí, že ľudia zabudnú čo ste povedali, zabudnú na to čo ste urobili, ale nikdy nezabudnú ako sa vďaka vám cítili. To platí pre to dobré aj zlé. Negatívne emócie pravdepodobne zanechajú stopu ešte intenzívnejšie.

Pravda je, že titul vám nezaručí vedomosti ani inteligenciu. Každý má za sebou iný príbeh a teda aj inú výpovednú hodnotu – viď rigorózna práca kapitána Danka alebo znalosť ľudských práv docenta Fica. Hlavne teda ich aplikácia v praxi.

Stretnutia, ktoré sa mi najviac vryli do pamäte boli s ľuďmi, ktorí nemali vzdelanie, tituly alebo spoločenské postavenie, ale mali múdrosť a slušné spôsoby. Ľudia, ktorí pomohli, keď nemuseli a úplne nezištne. Podľa seba viem, že život a skúsenosti vám môžu poslúžiť viac ako teoretické vedomosti bez hodnoty. A tiež to, že láskavé jednanie a skromnosť ohúria viac ako spoločenské postavenie, moc alebo peniaze.

Často sa stávalo, že ľudia prišli s krikom a vidinou rýchleho zisku. Logika však nepustí. V akom svete si myslíte, že vám niekto bude chcieť pomôcť, keď sa k nemu správate zle? V žiadnom. Možno získate niečo, ale pravda je taká, že s opačným prístupom by ste boli získali viac. Nehovoriac o tom, že ste niekomu pokazili náladu a zanechali dojem úplneho idiota. Miesto win win – prehra pre všetky strany.

Zaslepení identitou si často nedovidíme na špičku nosa. Národniarsky sa vyvyšujeme nad iných, nahovoráme si, že naša ideológia je tá jediná a skutočná, že naše politické presvedčenie je to správne. Nazdávame sa, že spoločenské postavenie nám zaručí uznanie, titul zas vedomosti a múdrosť.

Moja obľúbená časť z knihy Utorky s Morriem hovorí, že ak sa snažíš zapôsobiť na ľudí hore, zabudni na to. Aj tak sa na teba budú pozerať z vrchu. A ak sa snažíš predvádzať pred ľuďmi z dola, tiež na to zabudni. Lebo tí ti budú len závidieť. Status ťa nedostane nikam. Len otvorené srdce ti dovolí sa rovnocenne pohybovať medzi všetkými.

To je problém nálepiek. Bitie sa do hrude za národ z vás neurobí národniara, krížik na saku kresťana, ak sú vám hodnoty lásky a tolerancie úplne cudzie, tak ako názov sociálna demokracia, ak je vašou politikou šíriť nenávisť a paniku.

Pre dobro nás všetkých verím, že začneme ľudí viac vnímať na základe ich skutkov ako pekných, no prázdnych rečí, titulov alebo spoločenského postavenia. Človek bez domova alebo vzdelania totiž môže spoločnosti dať stokrát viac a nechať lepší dojem ako nejaká kapacita, pán docent, ktorý svojimi rečami šíri nenávisť.

Pretože to ako sa chováme k iným ľuďom, k tým najzraniteľnejším, od ktorých nič nechceme a obzvlášť keď si myslíme, že sa nikto nepozerá, o nás vypovie viac ako akýkoľvek titul, status alebo identita.

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Natalia Kochanova

Verím v rovnosť, ľudské práva a nespravodlivosť beriem osobne. Všetky názory sú moje súkromné a pripravené vo voľnom čase.