Denník N

Páni poslanci, ak chcete rozdávať, dajte chorým deťom (verejná výzva)

Prestaňte robiť z voličov hlupákov, ak chcete akútne pomôcť máte na to skvelú príležitosť

Vládny návrh, ktorý počíta s nákupom hlasov voličov cestou navyšovania rodinných prídavkov, 13.dôchodkom  a zrušením dialničných známok tesne pred voľbami, nie je reálny. Samotní autori s jeho schválením od začiatku nerátajú, vsadili na neúprimný sociálny marketing. O množstve pochybení súvisiach s vládnym návrhom, od nevhodnosti termínu jeho podania (prebudenie sa po 4 rokoch), protiústavnosť, absencia finančného zabezpečenia, sa popísalo už veľa.

Ak by mal existovať dôvod pre schválenie nejakého návrhu v skrátenom legislatívnom konaní, je takým ohrozenie života a zdravia tých najohrozenejších, detí. Jednému z nich, malému Riškovi zostávajú len dva mesiace. Chcem preto pánom poslancom, koaličným aj opozičným navrhnúť nasledovné:

Využite poslednú parlamentnú schôdzu na to, aby ste zákonom založili špeciálnu finančnú rezervu štátu, z ktorej by bolo možné uhradiť finančne náročnú liečbu detí. Vkladom by mohlo byť 300 milónov eur, čo je čiastka, ktorá by bola ročne potrebná pri schválení navýšenia detských prídavkov na 50 eur. Na začiatok by ale určite postačovala i čiastka, ktorá by zachránila deti v akútnom ohrození života, teda približne 10 miliónov eur. Verím tomu, že toto gesto by dokázalo spojiť všetkých, bez ohľadu na strannícku príslušnosť.

Ustúpenie od prvoplánového kupovania voličov a dohoda medzi koalíciou i opozíciou na tomto kompromise by aspoň v závere tohto smutného parlamentného cyklu dokázala, že aj vy máte srdce…

 

Teraz najčítanejšie

Milan Kulkovský

Lekár, primár Interného oddelenia NsP Považská Bystrica. „Svet je príliš nebezpečný pre život, nie kvôli ľuďom konajúcim zlo, ale kvôli tým, ktorí sedia a nechajú ich konať." A.Einstein