Denník N

Austrálčan, ktorý vymenil najznámejšiu pláž sveta austrálsku Bondi Beach za slovenskú Šaľu.

Na cestovaní sú skvelé dve základné veci. Prvou je tá, že život nastaví zrkadlo tomu, čo ste si o svete mysleli a tou druhou sú návraty domov. Prerozprávané zážitky – nie prezdieľané na IG či FB.

Z našej strany plota, máme všetko a všetkých naskladaných v škatuľkách. V jednej za druhou uložené stereotypy vnímania sveta. Francúzi jedia žaby a nehovoria anglicky. Američania, tí sú jednoduchí a hluční. Škandinávci sú, samozrejme, chladní a odmeraní. Španieli zase divokí a veselí. Všetkým vieme priradiť osobitný prívlastok.

Počas cestovania sa má šancu v ľudskej mysli udiať jedna podstatná vec. Zistíte, že na druhej strany plota je všetko trochu inak. Zbavíte sa šablónového vnímania sveta. Ak budete mať oči dostatočne otvorené, možno sa vám podarí naraziť na Mexičana, ktorý nemá rád burritos a nepije tequilu.

Je na nezaplatenie opustiť svoju bublinu zvanú domov a pozrieť sa k susedom za plot.

Pamätám si, ako som niekedy v roku 1997 kráčal pod Michalskou bránou v Bratislave a o skupinke hlučne sa baviacich Angličanov som si pomyslel „len to najlepšie”. V duchu, cez svoju „slovenskú“ optiku, som si povedal, že prečo si nejdú robiť „bordel“ späť domov a „čo nám tu robia bordel“. Totálne som ignoroval svet za hranicami Slovenska a hlavne vlastné možnosti v ňom. Je to svelá možnosť, ako si vyčistiť okuliare cez ktoré vidíme svet a seba v ňom.

V nasledujúcom videu nájdete úprimné rozprávanie chlapíka menom Douglas Hyde, ktorý sa rozhodol vymeniť najznámejšiu pláž sveta austrálsku Bondi Beach za slovenské mesto Šaľa, kde učí na gymnáziu našich študnetov ako sa pozerať na svet z inej perspektívy.

#KrokVpred

Teraz najčítanejšie

Krok vpred

Roman Hutira

Verím, že každý z nás je strojcom svojho štastia. Sami si vieme ovplyvniť vlastný osud a tým ďalej pomôcť druhým.