Denník N

Voľby 2020 sú riadený chaos

SITA/Marko Erd
SITA/Marko Erd

29. februára nás čakajú voľby do parlamentu. Dá sa povedať, že z pohľadu najnovších prieskumov sa môžu zdať až revolučné. Agentúry sa zhodujú, že Smer možno po prvý krát nebude môcť zostaviť vládu. Tu ale vstupujeme do neprebádaného územia. Smer-SD bol tak dlho vo vláde, že si nevieme predstaviť koalíciu, ktorá nekradne a nehaní novinárov. Ako to teda pred a po voľbách môže byť?

Strany, strany, strany

Slováci majú na výber z 24 strán. Medzi nimi sú známe strany ako napríklad SMER-SD, PS/Spolu, Za Ľudí, Sloboda a Solidarita, Obyčajný ľudia a nezávislé osobnosti – Nova a extrémistická ĽSNS, čo je zázrakom, keďže zdravý rozum hovorí, že mala byť už dávno rozpustená.

Nie celá kandidátna listina je tvorená úspešnými stranami. Napríklad taká Harabinova Vlasť je síce kontroverzná, no atakuje maximálne 5 percent. MÁME TOHO DOSŤ! je strana farmárov, ktorý protestovali a blokovali cesty pol roka dozadu. Svoj program založili na pomoci regiónom a poľnohospodárom. Na kandidátke môžeme nájsť aj, inak sa to ani nazvať nedá, nacistické pastrany. Túto kategóriu hrdo zastupuje nácek, Robert Švec s jeho stranou Slovenské Hnutie Obrody. Kto by to bol povedal, že aj jedincom s túžbou obhajovať vojnového zločinca Jozefa Tisa je dovolené založiť si vlastnú stranu. Jeho program je len potrat zdravého rozumu. Predanie Slovenska Rusku, vybudovanie Novej hodvábnej cesty, zaradiť slovenský jazyk do štátnych symbolov Slovenskej republiky atď. Ak máte čo i len tri mozgové bunky a aspoň dve z nich nereagujú na slovo Rusko, tak po prečítaní ich programu stratíte všetku nádej na budúcnosť. Ak sa Vám však táto strana páči, môžete všetky svoje doklady, spolu s rodným listom, občianskym preukazom, kartičkou poistenca a panenstvom odovzdať na najbližšej výdajni zdravého rozumu, kde sa Vám možno dostane pomoci, ktorú potrebujete.

Predvolebná situácia je teda pestrá. Na výber máte rôzne strany v celom politickom spektre. Od lobotómie až po rozumné riešenia.

Prieskum a bitka o koalíciu

Najnovší prieskum, ktorý môžem zákonne zverejniť, z 14. 2. 2020, ktorý poskytuje agentúra AKO hovorí, že voľbám zatiaľ kraľuje SMER (16,9 %), druhý je Matovič s OĽaNO (15,5 %), tretími sú Kotlebovci (10,3 %), štvrtú a piatu priečku obsadili PS/Spolu (9,4 %) a Za Ľudí (8,9 %). Nasledujú Sme rodina, SaS, KDH a strany, ktoré sú nad hranicou zvoliteľnosti uzatvára SNS. Medzi strany ktoré sa nedostali do parlamentu patria aj Most-HÍD, Dobrá Voľba, Vlasť atď.

Povolebná situácia bude ale ešte pestrejšia. Ešte stále nikto nevie, kto vlastne zostaví koalíciu. Dostávame sa do veľmi patovej situácie. Smer nemá s kým zostaviť vládu, keďže Most vypadol a samotná SNS na koalíciu nestačí. Potrebovali by Kotlebu, no ak by protisystémová ĽSNS kývla na spoluprácu Pellegriniho, mohla by stratiť omnoho viac ako by získala. Ale aj tak by im ešte stále chýbalo pár miest na to, aby mohli takýto pakt zostaviť. Opozičná menšinová vláda je tiež možnosťou, no po udalostiach s OĽaNO je tiež táto alternatíva v troskách a nie je známe, či sa z toho podarí niečo zostaviť. Matovič totiž v relácii Na Hrane (TV JOJ, 20. 2. 2020, Epizóda 220, cca 21. minúta) oznámil, že nepôjde do vlády s niekým, kto podporuje registrované partnerstvá a adopcie detí homosexuálmi. Toto je jedným z bodov strany PS/Spolu a ak Matovič dodrží to, čo povedal, tak ani menšinová koalícia nemá možnosť vzniknúť, vďaka nedostatku kresiel v parlamente.

 

Strelíme sa do nohy alebo do hlavy? 

A  sa po tomto všetkom podarí niečo zostaviť, bude to zázrak, niečo ako zjavenie Pána alebo narodeniny Karla Gotta. Politika bola vždy zložitá a nejasná. Intrigy a zvraty tu vždy boli. Keby neboli, Nový Čas nemá čím zaplniť dve strany o politike medzi novým dieťaťom Kristíny Tormovej a Rytmusovými novými hodinkami za 50-tisíc. Ale to, čo sa tam deje teraz je časovaná bomba. A je len na nás, aby sme sa na konci februára rozhodli, či nám výbuch zoberie tri prsty, nohu alebo dôstojnosť.

Teraz najčítanejšie

Patrik Taliga

Som rodený Bratislavčan, študujem na strednej odbornej škole masmediálnych a informačných štúdií v odbore masmediálne štúdiá a úspešne som doštudoval základnú školu A. Dubčeka v Bratislave. Medzi moje záľuby patrí písanie a pripravovanie článkov, politika a beh. V budúcnosti sa chcem venovať politológií a médiám. Vitajte na mojom profile!