Prehľad kandidátov do volieb s priloženými mapami. Odkiaľ pochádzajú, koľko z nich je žien, ktorá strana má najviac vysokoškolsky vzdelaných?
Do volieb do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2020 sa prihlásilo celkom 2736 kandidátov a kandidátiek (pre zjednodušenie budem ďalej používať už len mužský vzor) na poslancov v 25 politických subjektoch. Pozrieme sa na ich priestorové usporiadanie v rámci Slovenska, podiel vysokoškolsky vzdelaných kandidátov či podiel ženských kandidátok.
Výbornú analýzu kandidátnych listín urobil už prednedávnom Daniel Kerekes (prečítať si ju môžete tu: https://dennikn.sk/1696628/najviac-bratislavska-je-kandidatka-ps-spolu-najmenej-kdh-mapa-kto-z-vasich-susedov-kandiduje). Ja ju skúsim rozšíriť a zároveň vyzdvihnúť pár ďalších zaujímavostí.
Priestorové usporiadanie kandidátov
V našej krajine máme 2890 obcí a aspoň jedného kandidáta nájdeme v 770 z nich. Najviac kandidátov sa uchádza o miesto v parlamente z Bratislavy (431 kandidátov), nasledujú Košice (122), Banská Bystrica (68) a Nitra (50). Prekvapením je obec Veľké Úľany z okresu Galanta, kde je zapísaných 23 kandidátov, čo je viac, ako majú napríklad v Poprade či iných veľkých mestách. 21 z týchto 23 kandidátov je však na kandidátnej listine strany Starostovia a nezávislí kandidáti, ktorá sa pravdepodobne do parlamentu nedostane.

Hustota obcí s minimálne jedným kandidátom sa od západu na východ znižuje. Preto v mape môžeme vidieť väčšie medzery spôsobené absenciou kandidátov práve na strednom a východnom Slovensku. Každý politický subjekt sa snažil rozložiť svojich kandidátov do priestoru celého Slovensku, aby mali reprezentantov v čo najviac regiónoch. Okrem dvoch maďarských strán, ktorých kandidáti pochádzajú prevažne z južných častí Slovenska.


Keď si kandidátov zobrazíme na mape krajov Slovenska, tak nás neprekvapí, že najviac ich kandiduje z Bratislavského kraja (553). Košický kraj je zastúpený 362 kandidátmi, z Nitrianskeho kandiduje 350 ľudí. Južné kraje všeobecne dominujú nad severnými. Najmenej kandidátov pochádza z Trenčianskeho kraja (234).

Trenčiansky kraj však na tom nie je najhoršie, ak sa pozrieme na to, koľko kandidátov pripadá na každých 10-tisíc obyvateľov kraja. V tomto ukazovateli je na tom Trenčiansky kraj lepšie ako Žilinský a Prešovský.
- Bratislavský kraj – 9,18 kandidáta na 10-tisíc obyvateľov
- Trnavský kraj – 6,02
- Banskobystrický kraj – 5,09
- Nitriansky kraj – 5,07
- Košický kraj – 4,57
- Trenčiansky kraj – 3,94
- Žilinský kraj – 3,79
- Prešovský kraj – 3,76
Počet obyvateľov krajov sme prevzali z posledného sčítania obyvateľov, ktoré sa uskutočnilo v roku 2011.
Muži stále výrazne dominujú
Spomedzi všetkých kandidátov je iba 23,32% žien (638 z 2736). Zaujímavé čísla môžeme vidieť na úrovni okresov. V okrese Senica nenájdeme ani jednu ženskú kandidátku z celkom 15 kandidátov. Naproti tomu v okrese Levice tvoria ženy až 40,43% kandidujúcich. Okresov, kde je zastúpenie žien aspoň 30-percentné, je na Slovensku iba 7. Okresov, kde je zastúpenie žien 10 alebo menej percent, je 8. Na úrovni krajov je najvyšší podiel ženských kandidátok v krajoch západného Slovenska a Košickom kraj, najnižší v Prešovskom kraji.

Spomedzi strán, ktoré sa pravdepodobne dostanú do parlamentu, nájdeme najviac ženských kandidátok na listine Koalície Progresívne Slovensko a Spolu (53 zo 150, tj. 35,33%). Najmenej kandidátok ženského pohlavia je v strane Smer – SD (23 zo 150, tj. 15,33%).
Najvyšší podiel vysokoškolsky vzdelaných má Smer
Ak si rozdelíme kandidátov na vysokoškolsky vzdelaných a tých bez vysokoškolského vzdelania, tak zistíme, že podiel vysokoškolsky vzdelaných je 66,05%. V žiadnom z 8 slovenských krajov nie je toto zastúpenie nižšie ako 50%.
Najvyššie zastúpenie ľudí s vysokoškolským titulom má na svojej kandidátke strana Smer – SD (93,33%), nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (82,67%), koalícia Progresívne Slovensko a Spolu (82%), Za ľudí (82%) a Slovenská národná strana (81,33%). Najnižšie zastúpenie vysokoškolsky vzdelaných ľudí vidíme na kandidátke strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (58%), ak počítame iba so stranami s reálnou šancou dostať sa do parlamentu.
Na prvých 10 miestach na kandidátkach má veľké zastúpenie Bratislava
Pri pohľade na kandidátov z prvej desiatky kandidátnych listín môžeme vidieť výraznú dominanciu Bratislavy, z ktorej pochádza až 80 týchto kandidátov. V niektorých okresoch kandidátov v prvej desiatke vôbec nenájdeme. Napríklad v okrese Šaľa, Brezno, Bardejov, Snina, Dolný Kubín. Celkom je týchto okresov 17. Uvidíme, v koľkých z nich sa niekto prepracuje do parlamentu.
Najviac žien v prvej desiatke má Koalícia Progresívne Slovensko a Spolu (4). Najmenej Smer – SD (iba Denisu Sakovú). Opäť počítame iba subjekty s reálnou šancou dostať sa do parlamentu.
Spoločne u všetkých subjektov tvoria ženy v prvej desiatke iba niečo viac ako pätinu (52 z 250 kandidátov, tj. 20,8%).
Vysokoškolsky vzdelaných kandidátov z čela kandidátky je 201, čo predstavuje 80,4%. Je to výrazne viac, ako je ich medzi všetkými kandidátmi.
Interaktívna mapa kandidátov, z ktorej pochádzajú obrázky v tomto blogu, sa nachádza tu: https://secure.clevermaps.io/ui/#/dk5i5i3l9d5e0a58/map/candidates_view (vyžaduje registráciu)