Denník N

Prehľad kandidátov do volieb s priloženými mapami. Odkiaľ pochádzajú, koľko z nich je žien, ktorá strana má najviac vysokoškolsky vzdelaných?

Do volieb do Národnej rady Slovenskej republiky v roku 2020 sa prihlásilo celkom 2736 kandidátov a kandidátiek (pre zjednodušenie budem ďalej používať už len mužský vzor) na poslancov v 25 politických subjektoch. Pozrieme sa na ich priestorové usporiadanie v rámci Slovenska, podiel vysokoškolsky vzdelaných kandidátov či podiel ženských kandidátok. 

Výbornú analýzu kandidátnych listín urobil už prednedávnom Daniel Kerekes (prečítať si ju môžete tu: https://dennikn.sk/1696628/najviac-bratislavska-je-kandidatka-ps-spolu-najmenej-kdh-mapa-kto-z-vasich-susedov-kandiduje). Ja ju skúsim rozšíriť a zároveň vyzdvihnúť pár ďalších zaujímavostí.

Priestorové usporiadanie kandidátov

V našej krajine máme 2890 obcí a aspoň jedného kandidáta nájdeme v 770 z nich. Najviac kandidátov sa uchádza o miesto v parlamente z Bratislavy (431 kandidátov), nasledujú Košice (122), Banská Bystrica (68) a Nitra (50). Prekvapením je obec Veľké Úľany z okresu Galanta, kde je zapísaných 23 kandidátov, čo je viac, ako majú napríklad v Poprade či iných veľkých mestách. 21 z týchto 23 kandidátov je však na kandidátnej listine strany Starostovia a nezávislí kandidáti, ktorá sa pravdepodobne do parlamentu nedostane.

Počet kandidátov na úrovni obcí. Prázdne miesta predstavujú obce bez jediného kandidáta. Červená farba zodpovedá najvyššej početnosti kandidátov, žltá najnižšej.

Hustota obcí s minimálne jedným kandidátom sa od západu na východ znižuje. Preto v mape môžeme vidieť väčšie medzery spôsobené absenciou kandidátov práve na strednom a východnom Slovensku. Každý politický subjekt sa snažil rozložiť svojich kandidátov do priestoru celého Slovensku, aby mali reprezentantov v čo najviac regiónoch. Okrem dvoch maďarských strán, ktorých kandidáti pochádzajú prevažne z južných častí Slovenska.

Počet kandidátov strany MKS – Maďarská komunitná spolupatričnosť na úrovni obcí. Červená farba zodpovedá najvyššej početnosti kandidátov, žltá najnižšej.

 

Počet kandidátov strany Most-Híd na úrovni obcí. Vidíme, že strana sa snaží okrem maďarskej cieliť aj na rusínsku menšinu na východnom Slovensku.

Keď si kandidátov zobrazíme na mape krajov Slovenska, tak nás neprekvapí, že najviac ich kandiduje z Bratislavského kraja (553). Košický kraj je zastúpený 362 kandidátmi, z Nitrianskeho kandiduje 350 ľudí. Južné kraje všeobecne dominujú nad severnými. Najmenej kandidátov pochádza z Trenčianskeho kraja (234).

Počet kandidátov na úrovni samosprávnych krajov. Červená farba zodpovedá najvyššej početnosti kandidátov, žltá najnižšej.

Trenčiansky kraj však na tom nie je najhoršie, ak sa pozrieme na to, koľko kandidátov pripadá na každých 10-tisíc obyvateľov kraja. V tomto ukazovateli je na tom Trenčiansky kraj lepšie ako Žilinský a Prešovský.

  1. Bratislavský kraj – 9,18 kandidáta na 10-tisíc obyvateľov
  2. Trnavský kraj – 6,02
  3. Banskobystrický kraj – 5,09
  4. Nitriansky kraj – 5,07
  5. Košický kraj – 4,57
  6. Trenčiansky kraj – 3,94
  7. Žilinský kraj – 3,79
  8. Prešovský kraj – 3,76

Počet obyvateľov krajov sme prevzali z posledného sčítania obyvateľov, ktoré sa uskutočnilo v roku 2011.

Muži stále výrazne dominujú

Spomedzi všetkých kandidátov je iba 23,32% žien (638 z 2736). Zaujímavé čísla môžeme vidieť na úrovni okresov. V okrese Senica nenájdeme ani jednu ženskú kandidátku z celkom 15 kandidátov. Naproti tomu v okrese Levice tvoria ženy až 40,43% kandidujúcich. Okresov, kde je zastúpenie žien aspoň 30-percentné, je na Slovensku iba 7. Okresov, kde je zastúpenie žien 10 alebo menej percent, je 8. Na úrovni krajov je najvyšší podiel ženských kandidátok v krajoch západného Slovenska a Košickom kraj, najnižší v Prešovskom kraji.

Podiel žien medzi kandidátmi na úrovni samosprávnych krajov. Červená farba zodpovedá najvyššiemu podielu ženských kandidátok, žltá najnižšiemu.

Spomedzi strán, ktoré sa pravdepodobne dostanú do parlamentu, nájdeme najviac ženských kandidátok na listine Koalície Progresívne Slovensko a Spolu (53 zo 150, tj. 35,33%). Najmenej kandidátok ženského pohlavia je v strane Smer – SD (23 zo 150, tj. 15,33%).

Najvyšší podiel vysokoškolsky vzdelaných má Smer

Ak si rozdelíme kandidátov na vysokoškolsky vzdelaných a tých bez vysokoškolského vzdelania, tak zistíme, že podiel vysokoškolsky vzdelaných je 66,05%. V žiadnom z 8 slovenských krajov nie je toto zastúpenie nižšie ako 50%.

Najvyššie zastúpenie ľudí s vysokoškolským titulom má na svojej kandidátke strana Smer – SD (93,33%), nasleduje Kresťanskodemokratické hnutie (82,67%), koalícia Progresívne Slovensko a Spolu (82%), Za ľudí (82%) a Slovenská národná strana (81,33%). Najnižšie zastúpenie vysokoškolsky vzdelaných ľudí vidíme na kandidátke strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (58%), ak počítame iba so stranami s reálnou šancou dostať sa do parlamentu.

Na prvých 10 miestach na kandidátkach má veľké zastúpenie Bratislava

Pri pohľade na kandidátov z prvej desiatky kandidátnych listín môžeme vidieť výraznú dominanciu Bratislavy, z ktorej pochádza až 80 týchto kandidátov. V niektorých okresoch kandidátov v prvej desiatke vôbec nenájdeme. Napríklad v okrese Šaľa, Brezno, Bardejov, Snina, Dolný Kubín. Celkom je týchto okresov 17. Uvidíme, v koľkých z nich sa niekto prepracuje do parlamentu.

Najviac žien v prvej desiatke má Koalícia Progresívne Slovensko a Spolu (4). Najmenej Smer – SD (iba Denisu Sakovú). Opäť počítame iba subjekty s reálnou šancou dostať sa do parlamentu.

Spoločne u všetkých subjektov tvoria ženy v prvej desiatke iba niečo viac ako pätinu (52 z 250 kandidátov, tj. 20,8%).

Vysokoškolsky vzdelaných kandidátov z čela kandidátky je 201, čo predstavuje 80,4%. Je to výrazne viac, ako je ich medzi všetkými kandidátmi.

 

Interaktívna mapa kandidátov, z ktorej pochádzajú obrázky v tomto blogu, sa nachádza tu: https://secure.clevermaps.io/ui/#/dk5i5i3l9d5e0a58/map/candidates_view (vyžaduje registráciu)

 

Teraz najčítanejšie

Marek Herda

Som vyštudovaný učiteľ geografie a informatiky, ale vody ma zaniesli do Brna, kde pracujem ako frontendový vývojár v CleverMaps.io. Mám rád prírodu, turistiku, bicykel, NHL (fanúšik Edmontonu Oilers) a dáta.