Denník N

Analogický príbeh o nečestných peniazoch na dobrú vec

Svadba Fica s Kotlebom
Svadba Fica s Kotlebom

Môžete príbeh porozprávať svojím deťom na dobrú noc, no neodporúčam vám to, nemá dobrý koniec. Aj keď to sa dozvieme až po dnešnej schôdzi, prípadne v sobotu, 29. februára.

Povedzme si príbeh o statočnom chlapcovi, nazvime ho napríklad Majko. Majko má chorého otca, ktorý zomiera a nutne potrebuje operáciu. Tá však stojí 800 miliónov eur, čo si Majkova rodina nemôže dovoliť. Doktori otcovi predpovedajú ešte týždeň života, preto sa kráti čas. Čo musí spraviť Majko, aby zachránil otcov život?

Rozhodne sa vziať spravodlivosť do svojich rúk. Vezme do ruky samopal a vyjde na ulicu. Dnes má šťastie, podarilo sa mu prepadnúť veľmi veľa ľudí a každý z nich mu ochotne dal všetku svoju hotovosť (jeden pán napríklad stále žije v dobe kešu a dal Majkovi 12 miliónov). Niekoľko ľudí zranil, niekoľkým vzal všetko, čo mali, niektorých zabil, no stále pritom myslel na svojho chorého otca.

Keď sa vrátil domov, oznámil rodine šťastnú novinku, naložil otca do auta a spoločne vyrazili do nemocnice. Majko ukázal 800 miliónov eur a dožadoval sa otcovej operácie. Doktori ju však nechceli vykonať – hnusilo sa im, že Majko peniaze získal nečestne. Majko však začal vykrikovať, že doktori sú zlí, lebo nechcú pomôcť jeho otcovi a sú radi, že zomrie.

Páčil sa vám príbeh? Na koho strane ste? Súhlasíte s Majkom, že aj keď peniaze získal okrádaním, je v poriadku použiť ich na účel s dobrým úmyslom?

Skúste si teraz prečítať príbeh ešte raz, no analogicky si zameňte postavy. Namiesto Majka si dajte poslancov Smeru, SNS a ĽSNS (prípadne Sme rodina), namiesto Majkovho otca si dosaďte slovenských dôchodcov, namiesto operácie je 13. dôchodok, namiesto prepadnutia si dosaďte zvolanie mimoriadnej parlamentnej schôdze a doktori sú opozícia, ktorá uzákonenie 13. dôchodkov kritizuje.

Nehrajme sa, prosím, na to, že Majko (koalícia a fašisti) majú dobré úmysly. Keď sú peniaze získané protizákonne, nemali by byť použité. Dôchodci zvýšenie dôchodkov potrebujú, ale toto nie je cesta, nech je úmysel koalície akokoľvek dobrý. Veď aj Marček mohol mať s peniazmi dobré úmysly, no smrť Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej to v žiadnom prípade neospravedlňuje.

Teraz najčítanejšie

Tomáš Paulďuro

Som nahnevaný občan Slovenskej republiky, pretože aj keď som sa zúčastnil protestov Za slušné Slovensko, do dnešného dňa mi neprišli od Sorosa žiadne peniaze. Okrem iného som spoluzakladateľ občianskeho združenia Vivat Vero, ktoré sa snaží spraviť zo Slovenska lepšie miesto. Naším prvým projektom je Antivýtrus, rozšírenie do webového prehliadača, ktoré užívateľa chráni pred konšpiračným a zavádzajúcim obsahom.