Denník N

SOLIDÁRNE VOĽBY (AJ) PRE KRESŤANA

V týchto parlamentných voľbách ide o veľa. Opäť stojíme na pomyselnom rozcestí a je len na na nás, ako sa rozhodneme. Máme dve možnosti. Vyberieme si cestu plnú nenávisti, populizmu a strachu? Alebo zahodíme svetské spory a s najlepším svedomím a vedomím zvolíme cestu solidarity a spolupráce?

Otec Marián Kuffa mi bol v mojich mladších rokoch veľmi sympatický. Naozaj. Trefne sa vyjadroval k problémom, ku ktorým ako chybujúci kresťania inklinujeme a bol pre mnohých inšpiráciou predovšetkým svojimi skutkami, keďže dlhodobo pracoval s väzňami, či ľuďmi vylúčenými na okraj spoločnosti. Ale to, čo uz dlhšiu dobu fanaticky predvádza so svojim bratom Štefanom kategoricky odmietam. KDŽP totiž na spoločnej tlačovke (aj) s ĽSNS verejne prehlásili, že parlamentných volieb kandidujú spoločne! Milí moji, veď v Biblii sa píše: „Po ovocí ich poznáte!“ Aké ovocie priniesol Kotleba? Čierne vlajky na výročie SNP, keď bol ešte županom? Hanobenie rasy? Threemu s Kočnerom?

ĽSNS je zlo. Nenápadné, tiché, populistické, pomalé a prefikané! To, že si Kotleba vycapí na sako 10-centimetrový kríž z neho kresťana robí len naoko! Minule mi plakala preživšia holokaustu, Evička Mosnáková: „Vy mladí musíte dohliadnuť, nech sa k moci nedostanú fašisti.“ A kuffovci ich v tom ešte podporia! Nedajbože Štefan Harabin – komunistický sudca, ktorý za bývalého režimu bez štipky ľudskosti odsudzoval za vieru v Boha na dlhé roky. Títo „akože kresťania“ veru nebudú mať problém spolupracovať ani so smeráckou mafiou! Nedajte sa opiť rožkom, stále existujú aj iné volebné alternatívy! Áno, aj pre kresťana…

Rozumiem, že ste mnohí frustrovaní zo súčasnej spoločenskej situácie, ktorú vyvolala predovšetkým viacnásobná vláda Smeru-SD, jej neschopnosť a nezodpovednosť! Ale voliť ĽSNS skutočne nie je dobré riešenie. Obdobný názor má aj Konfederácia biskupov Slovenska, čo konečne potvrdila aj v ostatnom nedeľnom pastierskom liste. Nie, ĽSNS nie je kresťanská, ani národná strana. Ako by potom mohla popierať hrôzy páchané na vlastnom národe a hanobiť iné?

Všetkým odporúčam zvážiť voľbu niektorej zo strán demokratickej opozície.

Pamätajme, že slobodne voliť sme v nedávnej minulosti ovenčenej komunistickým režimom nemohli. Je to naše občianske právo, tak si ho nedajme znovu vziať! A uplatnime ho rozumne, nielen na základe nenávistných populistických hesiel a tém, valiacich sa na nás z billboardov. Na konci predsa vždy zvíťazí dobro, tak k tomu prispejme!

 

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Dáša Macaríková

Autorka pôsobí na Úrade vlády Slovenskej republiky. Pracovala v Národnej rade Slovenskej republiky, Kancelárii verejného ochrancu práv, spravodajskej televízii TA3, Inštitúte SGI, či Výskumnom centre Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku. Je magisterkou politológie, v štúdiu naďalej pokračuje na Univerzite Komenského, Nexterii a Spoločenstve Ladislava Hanusa. Rada dobrovoľníči/la, napr. v Ústave pamäti národa, Arcidiecéznej Charite, Dome Quo Vadis, Fóre kresťanských inštitúcií, či Nadácii Zastavme korupciu. Jej cieľom je nezabudnúť na krivdy minulosti, ale si ich náležite a pravdivo pripomínať.