Denník N

Prečo budem voliť PS/Spolu a nie fašistov

Hoci nie som spokojná so súčasnou vládou a situáciou na Slovensku, nebudem voliť antisystémové a fašistické riešenie. Nebudem voliť stranu, ktorá nemá odborníkov, program a ani riešenia. Nebudem voliť stranu, ktorá je založená na nenávisti a kriku.

Keď vidím, že sa stále objavujú noví voliči kotlebovej strany, som zhrozená. Ako je možné, že ľuďom stačí strana plná kriminálnikov, alkoholikov, nekompetentných hrubokrkých osôb (nenazvem ich mužmi, pretože toto oslovenie si títo agresori nezaslúžia) a iných zvláštností? Ako je možné, že hoci tu je viacero kvalitných demokratických strán, ktoré majú vynikajúce programy, výsledky a perfektných ľudí, táto fašistická strana je na vzostupe?

Keď vidím profily kandidátov za túto stranu, nenachádzam tam nič, čo by ma malo presvedčiť, že s nimi príde zmena. Nemajú výsledky, nemajú vzdelanie, nemajú prehľad o svete a o kritickom myslení nemôže byť ani reč. Jediné, čo táto strana má, je nenávisť, hrubosť, tuposť, silný rev, nadávky a konšpirácie. Členovia tejto strany sú schopní rozbiť vám hlavu a nepotrebujú ani dôvod. Veď prečo nie? Táto tlupa hrubokrkých, agresívnych osôb sa donedávna pohybovala nenápadne v úkryte a šírila nenávisť. Dnes sme si ju však dobrovoľne prizvali do spoločenského priestoru a dali sme jej mandát, aby svoje činy konali legitímne a nenávisť šírili zabalenú do pomoci slabším. Bielym. Slovákom. Heterosexuálom. Poslušným. Pekným. Vyvoleným.

Táto strana nedokázala vôbec nič. Jej členovia sa iba vyjadrujú nenávistne o všetkom, čo je iné. Táto strana nerozumie politike a nikdy nebude môcť priniesť voličom zmenu. Pretože ich návrhy sú v rozpore so všetkým – od legislatívy až po morálku. Táto strana nedokáže hovoriť odborne o žiadnej téme. Jej výsadou sú len emócie, klamstvá, polopravdy, osočovanie a neustále hľadanie nepriateľov. Tlupa, ktorá cez deň reve na námestí a v noci si tlieska, ako dobre sa zase ožrali. Hukot, ktorý je okolo nich má zakryť ich hlúposť a neodbornosť.

Naopak keď počúvam odborníkov z iných strán, počujem v ich slovách lásku k Slovensku. Lásku k Slovákom. Úprimne chcú priniesť zmenu a vďaka ich vedomostiam a schopnostiam verím, že oni to dokážu. Keď počúvam odborníkov z PS/Spolu (ale aj z iných demokratických opozičných strán), cítim nádej. Títo ľudia majú svoj dlhý príbeh, ktorý vypovedá o ich pracovitosti, šikovnosti a odbornosti. Nepotrebujú emócie, klamstvá ani nepriateľa. Majú všetko potrebné k tomu, aby priniesli zmenu. Odhodlanie, vzdelanie, skúsenosti, slušnosť, rešpekt a hlavne úctu k demokracii. Táto strana sa postaví za menšiny, ale aj väčšiny. Fašisti nikdy nevyriešia rómsku problematiku, pretože ich nenávistné riešenia priniesli iba strach a agresivitu. Ak chceme riešenia, musíme dlhodobo pracovať a vytvárať také prostredie, v ktorom nebude strach a nenávisť, ale tolerancia. A takéto prostredie sa tvorí najmä kvalitným vzdelávaním každého jedinca. Počuli ste fašistov niekedy hovoriť o vzdelávaní? Nie. A takýmto ľuďom chcete zveriť vaše deti?

Volím PS/Spolu, pretože ich program tvorili odborníci, ktorí citlivo vnímajú dianie na Slovensku a dokážu priniesť zmenu, po ktorej túži každý občan. Aj volič, ktorý si neuvedomele zvolil fašistov. PS/Spolu nerobí rozdiely medzi ľuďmi. Chráni menšiny. Váži si autenticitu. Bojuje za práva každého. Aj za tie vaše. Na rozdiel od fašistov, ktorí vás iba využili a nezostalo tu po nich vôbec nič. Nikomu nepomohli.

Ešte máte čas zmeniť názor. Nedajte im svoju slobodu. Nedajte im vaše deti. Nedajte im vašu dedinu. Nedajte im vaše mesto. Nedajte im našu krajinu. Pretože nikdy neviete, kedy sa ich nepriateľom nestanete práve vy. Stačí jedno slovo, ktoré sa im nebude páčiť a môže sa z vás stať názorová menšina, ktorú fašisti nenávidia najviac zo všetkého. Nikdy neviete, kedy sa nenávisť, ktorú teraz volíte, obráti proti vám.

 

 

 

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.