Denník N

Dí-Sí-Éj: 8. Námet

Koncept Art filmu Obchodný dom
Koncept Art filmu Obchodný dom

Videli, počuli či zažili ste niečo zaujímavé? Povedali ste si ”to by stálo za sfilmovanie”? Tak na čo čakať? Práve vás kopla múza a vy ste dostali inšpiráciu natočiť animák. To malé zrniečko nečakaného sa môže pretaviť do námetu na film. Nedá sa presne určiť, čo hľadať, aby som bol inšpirovaný. U mňa to je úplne čokoľvek. Milujem stánie v dlhom rade pri pokladni. Čo všetko sa človek dozvie z nezáväzných rozhovorov. Množstvo inšpirácie. Kto, kde všade bol. Kto, čo všetko spravil či nespravil. A kto by koho najradšej niekam poslal. Množstvo inšpirácie a množstvo námetov.

Ako som už v predošlom blogu písal o svojom námete. Moja manželka pracovala mimo domu. Mne sa pokazil smartphone a musel som ”vydolovať” starý retro mobil, aby som sa jej mohol dovolať. Dcéra ma videla a nechápala. A tak začalo vysvetľovanie. Prešli sme množstvo retro vecí a ja som si uvedomil, že by to stálo za sfilmovanie. Aby som priblížil históriu mojim deťom. Vytvoriť animovaný film o retro spotrebičoch v  súčasnom high-tech svete. Námet na film bol na svete.

Námet sa dá zapísať do jednej vety.
Chlapec, ktorý sa dostane na čarodejnícku školu, aby porazil temného čarodejníka, ktorý zabil jeho rodičov.

Partia vŕtačov ropy, ktorá sa snaží odvrátiť katastrofu odpálením jadrovej hlavice priamo na rútiacom sa asteroide.

Vozičkár, ktorý pomocou high-tech technológie ovláda modré mimozemské telo a bojuje proti ľuďom ťažiacim vzácny nerast na vzdialenej planéte.
Spoznávate názvy filmov? Harry Potter, Armageddon a Avatar.

Námet na film máte. A, čo ďalej? Buď nájdete niekoho kto k tomu napíše scenár alebo sa pokúsite do toho pustiť sami. Odporúčam druhú možnosť. Teraz je dôležité klásť si množstvo otázok. Vždy si klaďte otázky alebo požiadajte, aby sa niekto pozrel na váš námet a nejaké otázky vám položil.

Takže otázky k môjmu námetu.

Aké retro výrobky tam budú? Prečo a, čo budú robiť? O, čo v príbehu ide? Aká je pointa? Aká by mala byt hlbšia myšlienka či posolstvo divákovi? Načo to vlastne chcem sfilmovať? Pre koho bude film či príbeh určený? Aký žáner chcem realizovať?

Čím viac otázok, tým lepšie.

To, že sa chystáme vytvoriť animovaný film nemusíte riešiť. Ale v dnešnej dobe existujú ”animáky” aj pre dospelé publikum. Ja sa zameriavam na detské. Pre dospelých divákov nemáte toľko obmedzení. Môžete vytvoriť animovaný horor alebo bláznivú komédiu. Na začiatku si samozrejme určite žáner a cieľovú skupinu divákov. Pokiaľ to má byť animák pre deti, tak vulgarizmy sú tabu. Fajn. Začiatok máme a čo ďalej?

V mojom prípade viem, že chcem vytvoriť rodinný animovaný film určený hlavne pre deti prvého stupňa ZŠ. Ďalšie otázky. Čo tam budú tie retro výrobky robiť? A chcem tam mať aj smart technológie? A načo?

Retro spotrebiče sa budú schovávať na tajnom mieste, lebo ich už nikto nechce. Tých možnosti je mnoho, ako pracovať s námetom. Do tej základnej prvej vety prikladáte vlastne odpovede na položené otázky. Z toho vám v pár vetách vzniká rozšírený námet. A postupne vám vzniká synopsia.

Synopsia je akýsi stručný obsah celého filmu. Písali ste niekedy na škole čitateľský denník? Je to niečo podobné. Stručný opis knihy, čo ste čítali. Teraz píšete stručný opis vážho príbehu. Väčšinou sa píše na jednu A4. Synopsia musí byť, ale výstižná. Nepíšte tam úplne detaily a vynechajte omáčku. Zamerajte sa na to najdôležitejšie z vášho príbehu.

Na základe synopsie sa vytvára scenár. Pokiaľ túžite, aby niekto zrežíroval váš scenár, odporúčam poslať aj synopsiu. Keďže synopsia je akési stručne opísanie príbehu, je to jednoduchšie na čítanie. Treba si uvedomiť komu ten scenár posielam. Pokiaľ to robím ja môže to isté robiť ďalších tisíc ľudí. Môžem tam k dispozícii aj najlepší scenár na svete, ale nikto si ho neprečíta pokiaľ nepošlem synopsiu. Prečo? No, pretože scenár poslalo okrem mňa ďalších tisíc ľudí. Si predstavte, že scenár ma povedzme 100 strán. A pokiaľ scenár pošle ďalších tisíc ľudí, musel by ten dotyčný človek prečítať 100 000 strán. To je nemožné. Samozrejme, že zámerne preháňam. Myslím, že chápete.

K synopsii pridajte svoje pohnútky. Čo to znamená? Proste všetko to, čo chcete docieliť filmom.

Aký vplyv by mal mať vás film na diváka? Čo mu chcete povedať a prečo to chcete povedať? Je to dôležité pre spoločnosť? Hovoríte o nejakej dôležitej téme súčasnosti?

Skrátka prečo práve váš film. Prečo animák a prečo práve ten príbeh. Čo vás tak osvietilo, že ho chcete vytvoriť.

Chcem, aby sa deti oboznámili s históriou výrobkov, ako je stará kotúčová premietačka, walkman či retro kamera. Chcem im vysvetliť, že si majú všetko vážiť. Že to moje staré a nepotrebné nemusí byť automaticky aj zlé. To, čo je ligotavé a nové nemusí byt vždy dobré. Nechcem odcudzovať diváka a moralizovať. Aj ja sám používam moderné výrobky na tvorbu. Chcem len docieliť, aby sa divák na chvíľku zastavil a zamyslel. Aby sme si viac vážili veci okolo seba. Zamysleli sa či skutočne potrebujeme každú chvíľku nejakú novú vec.

Nejako takto môžu vyzerať pohnútky. Vložením svojich pohnútok do synopsie vzniká explikácia. Existuje niekoľko druhov explikácii. Dramaturgická, režijná či autorská.

Ak niekomu pošlete explikáciu, je to lepšie ako len synopsia. Ten kto to bude čítať bude nielen vedieť o čom je príbeh, ale o, čo ide vám samotným. Nabudúce niečo o synopsii.

Teraz najčítanejšie

Marek Hriň

Amatérsky umelec, venujúci sa grafike, písaniu scenárov a veľký nadšenec animovaných filmov.