Denník N

Ako prežívame koronavirus v Taliansku – užitočné rady

Pár praktických rád ktoré by mne pomohlo mat – pred tým ako to tu v Taliansku celé vypuklo.

Začala com na Facebookovom profile “updatovat” priateľov a známych o tom ako prežívame v Taliansku tieto dni.

Pokúsila som sa v jednotlivých upadatoch zhrnúť čo sa deje a ako to vnímam.
Tento blog je na tému praktickych rad (čisto osobná skúsenosť) ako sa pripraviť na blízku budúcnost o ktorej nik nevie aká bude. snáď to niekomu pomôže skôr ako sa to začne na vás valiť.

Prvá vec- na Slovensku máte oproti Talianom tú výhodu že máte relatívne ešte čas sa zariadiť. Môžte uvažovať a racionálne konať.
Toto sú take moje praktické rady ktoré by som asi prijala keby som ich mala v predstihu:

✔️Zdravie:

– ak potrebujete choďte k zubárom teraz. Ak vás pobolieva zub a odkladáte to, bezte teraz. Ja som nešla a teraz aspoň 2 mesiace budem dúfať že ten zlomený zub čo má pobolieva si to rozmysli. Lebo nechať si ťahať nerv teraz je fakt predstav o nervy. To iste ak majú vaše deti strojček a podobne. Nečakajte.

– Rovnaká vec platí vlastne pre všetky rutinne odbery a kontorly (očné, alergológ, čokoľvek čo pravidelne potrebujete kontrolovať- choďte čím skôr kým nebude virus v nemocnici). Ak virus vypukne nemocnica je prvé miesto kde sa budú chorí zhromažďovať. Ak mozte v čase epidémie sa mu  vyhnite. V Talianku je nákaza na severe práve preto lebo pohotovosť podcenila sitaciu a samotní dokrtori ju rozniesli. Teraz hrozia žalobe čo je vírusu jedno, veselo sa šíri ďalej.

-To iste platí ak beriete pravidelne lieky na predpis- od obvodného si urobte zásobu liekov aspoň na mesiac. Ak máte nejakú chronickú chorobu pýtajte sa Vášho lekára čo mozte urobiť pre svoju imunitu.
Ja som sa naučila za roky čo tu žijem dôležitú vec: Nebojte sa klásť otázky lekárom. Ak vás odbijú je to znak že to nie je lekár pre vás. Nájdite si takého ktorý Vám na vaše otázky ale tým ja myslím rozumne otázky!!! Pre Boha! nepytajte sa na somariny. Lekár nie je ani psychoterapeut ani veštec (nevie čo bude).  A pýtajte sa v rozumnej miere. Nemôžte sedieť hodinu v ordinacii a spovedať ho len preto lebo vás upokojuje počúvať čo hovorí. Existuju Podcasty s lekármi, pustite si tie, neblokujte ambulancie zbytočne. Aj kvôli iným pacientom.

-Ak máte psa/mačku a treba ich zaočkovať to iste. Tieto typy úkonov urobte teraz. Nečakajte.

– ak vás čaká zákrok a je to niěco čo môžte  odložiť (trebárs estetické zákroky). odložte to. Neoslabuje si imunitu.

– neriskujte úraz. Môj syn minuly víkend spadol počas skautského stretnutia a má celu dlaň škaredo odretu. No musí si preventívne umývať ruky čo samozrejme spôsobuje že mu rana mokvá. Tak takýmto veciam sa vyhnite. Naozaj to nepotrebujete.

✔️ zásoby a nákupy

– zdravý úsudok: Nájsť v sebe, oprášiť a použiť!
Ľudia na severe Talianska vyplienili obchody. Neviem na čo. Nechystá sa na vás hladomor. Zásoby si urobte, ale realistické. Ak niečo normálne nejedávate asi to nebudete jesť ani ak náhodou skončite v isolacii. Moja aktuálna skúsenosť je že jem malo lebo keď je človek v strese a napätí veľký apetít nemá.
Premýšľajte nad vecami čo nekupujete často len keď Vám dôjdu (káva, kečup, zubná pasta, piesok pre mačaciu toaletu).
Nezabudnite okrem jedla pre vás nakúpiť jedlo pre psa/ mačku ak s vami žijú.
Budete často používať mydlo- takze ho aj mienite rýchlejšie. Majte to na mysli.

– ak máte starších príbuzných – spýtajte sa čo potrebuju. Pomôžte im.
A hlavne ich nestresujte. Starí ľudia sa boja viac ako vy. Myslite má to. Vaše obavy im ušetrite.
Moja svokra má 91 rokov a nemusím Vám hovoriť že cely deň sleduje len správy a áno už si pripravila šaty v krorych ju máme pochovať. Za tých pár dni ich stihla vytiahnuť, vyprať a pripraviť.
Berte ich vážne. Ja som moju svokru nechala aby mi ukázala a povedala teda čo si želá. Nechajte ich vyrozprávať, počúvajte ich.
Ak mozte najdite spôsob ako ich upokojiť. Je fajn keď vedia že nie sú sami, že nie sú opustení, že na nich myslite (aspoň im zavolajte!). Že sa o nich má kto postarať. Vy sa možno bojíte ale ako sa asi cíti starý človek keď číta že ľudia nemusia byt znepokojeny- ved umierajú najme chorí a starí ľudia (a on je nebodaj oboje).
A inak rozprávajte sa aj deťmi. My sme dnes v aute mali dlhý rozhovor o koronaviruse ale aj o more o stredoveku a tyfuse. Deti sa pýtajú lebo vnímajú že sa niečo deje. Vysvetlite im to.
Na internete kolujú články ako sa rozprávať s deťmi o koronaviruse. Je to prirodzene.

– kúpte si desinfekcny gél, prostiedky so savom na čistenie, pranie. Tie v Taliansku zmizli ako prvé a žiaľ ich už nedostať alebo len za prehnanú cenu. Kým sú – nakúpite si ich. Nie nutne antibakteriálne skôr fakt to savom, s alkoholom.
Rúška su druha vec so sa vypredala. Nepomôžu Vám tie chirurgické ale tie s filtrom (FFP2 a FFP3).Aj keď tu opakujú stále že ich nemáme používať len ak by sme už mi boli infikovaný.

– dajte si na zoznam položku: ulovenie a relax. kúpte si niečo čo vás “robí spokojným” a rozptýli. Máte radi knihy? Ja mám 5 nových a teším sa až ich prečítam. Netflix je tiež užitočná vec len doporučujem vyhnúť sa katastroficky filmom. Ak máte radi hry – stiahnite si do telefónu niečo čo vás zamestná. Ja napríklad zabúdam na všetko pri hre Backgammon. A v mojej app som už lvl 29 💪🏼.

✔️čo robiť a nerobiť?

– osobne Vám doporučujem už teraz sa vyhýbať miestam kde je veľká koncentrácia ľudí.
Nákupné centra, kina, preplnene kaviarne, tomu všetkému by som sa oblúkom vyhla už teraz. Tiež ľuďom čo “soplia” a kašlú.

– pýtate sa má čo robiť keď máte naplánovanú cestu do Talianska. Zrušiť ?
Ja osobne by som sem nešla ak by som mala voľbu. Na druhej strane Talianka vláda povedľa že občania sa môžu voľne pohybovat nie je dôvod sa obávať. Tak ak máte dôveru v nášho ministra, príďte.
Ako som ale už pisala na mojom profile – je ilúziou si myslieť že problém je len v Talianku a tam ostane. Taliani kontrolujú ludi a tie čísla sú relatívne reálne. Iné štáty až teraz začínajú pripúšťať že môžu mat infikovaných ľudí. Až začnú kontorlovat tisícky ľudí ako tu, je pravdepodobne že aj v iných štátoch čísla pôjdu hore.

– nerobte paniku. V predošlom poste  a FB som pisala o tom že strach je normálny. Ak viete že podliehate ľahko panike, naštudujte si niečo trebárs o autogennom tréningu. Stiahnite si relaxačnú hudbu. Urobte si “koronavirus playlist” ak Vám to pomôže. Proste berte v úvahu že musíte zvládnuť záchvaty strachu a úzkosti. Pripravte sa aj na to.
Ja mám v telefóne asi 40 meme na tému koronavirus a áno smejem sa na tom. Z chuti. A pozerám opäť Friends. Lebo každý sa zbavujeme napätia inak.

Položte si už teraz otázku: čo mi pomáha keď som v strese? Čo mi Pomáha keď mám záchvat úzkosti?
Berte to ako príležitosť osobného rastu. Čokoľvek čo Vám pomôže. Je na čase poraziť strach a naučiť sa techniku ako s ním vybabarat. Dobrá správa je že zatiaľ čo nevieme veľa o koronaviruse, o tom ako zvládnuť úzkosť a strách vieme veľa a mame techniky.

✔️ info a internet

– až sa to priblíži – roztrhne sa vrece s článkami a s komentármi na tému koronavirus. Tak ako ich je teraz more na tému voľby.

Prvá vec pre bobrika prežitia : ZDROJE. Vyberajte si čo čítate. Vyberáte si zdroje. A ak Vám len trosku, minimálne na sebe záleží – vyberajte si diskusie na internet (ideálne si im úplne vyhnite).
Ja už od začiatku epidémie v Číne sledujem blog jedného talianskeho virologa. Ak hovoríte po Taliansky – Burioni (má blog Medical Facts). Je vás človek. Má triezvy pohľad na vec. Jeho spôsob myslenia je logicky, jasný. Nepotrebuje niečo predstierať. Viem že keď on niečo povie vie prečo to hovorí. Overuje si zdroje, opiera sa o svetové výskumy.
Toto hľadajte. Triezvosť, fakty, kritické myslenie.

Ja osobne som na štatistiky – aj keď ako hovorí môj muž – štatistiky nie sú záruka. A on na rozdiel odomna je inžinier, študoval analytiku a dodnes vo voľnom čase číta knihy aj o analitickej matematike. (Pre mna Fascinujúca vec. Na svete existuju ľudia čo vo voľnom čase dobrovoľne čítajú knihy plne matematickych výpočtov a funkcii kde sa píše trebárs o teoremach integrálneho výpočtu …a ak som to aj zle preložila je to jedno lebo aj keby som vedela ako sa to povie správne netuším o čo ide 🤷🏻‍♀️).
Ja som to oficiálne vzdala s matematikou niekde pri sínuse a kosínuse. To som vedela že je breaking point.  Ja sa v živote venujem filozofii a špekulácia a spochybňovanie je zas náplň mojej práce .
Takze filozofická rada: spochybňuje! Čokoľvek čo čítate na internete spochybňuje! Neberte všetko čo čítate za pravdu. Lebo de Facto nie je. Pochyby sú jediná istota ktorú človek má a ktorú nemôžte nikdy spochybniť (lebo nemôžte nikdy spochybniť to že pochybutete.  Ok !! mozte ale nejdem to teraz rozmaznávať dohodnime sa že budeme racionalisti .). Držte sa svojich pochýb, zvyčajne vedu k zdravému úsudku. (A sledujte štatistiky. pomôžu Vám orientovať sa lebo zas aj pravdepodnost je v neistom okamihu fajn vec).

Úplne že na míle sa držte od čohokoľvek čo zaváňa komplotistickymi kecami (Spoiler: je to chemická zbraň z laboratória). Práve som Vám ušetrila kopu čítania ! nemáte za čo.
Niekde som pred dlhým časom postla výskum prečo neveríme faktom a naopak radšej veríme všeobecne zdieľanym fake News. Najme lebo Majú sociálnu funkciu.
Ale mám otázku: ako Vám pomôže dumat nad tým kto, ako a prečo to pustil do sveta? Reálne. Tu a teraz Vám to je na čo? Ak sa na vás rúti kamión tak by vás malo trápiť kde uskocite aby vás nesejmul a nie čo mal šofér na obed a kde kupuje vodu po holení. A tiež reálne to nemáte ako zistiť. Sú to naozaj len úvahy postavená na ničom.

Druha vec ktorej sa vyhnite – banalizujúcim článkom. Všetkým tým co Vám povedia že ved je to len chrípka, nič sa nedeje, samo to prejde a netreba to preháňať. Títo ludia sa ako prvý poserú (pardon za výraz ale je to tak) od strachu keď na nich kychnete. Takze na sa nich vyKAŠLITE.

Mozno som na niečo zabudla a možno nie všetko pôjde tak ako to šlo tu. Ale za radu a podelenien sa o osobnú skúsenosť nič nedáte.

prosím vás nepíšte mi váše názory na virus. Aké to bude a nebude. Fakt je že nik nevie čo bude. Kľudne sa naopak pýtajte (tu alebo na mojom FB) ak viem rada Vám odpoviem, pomôžem. Lebo keď nie v takejto dobe kedy si už len majú ľudia pomáhať?

Snáď som Vám týmto pomohla  (želám Vám zo srdca aby ste to nepotrebovali. Nie je prijemne toto musieť riešit. Ale je lepšie byt pripravení. Taliani neboli a nie sú a cely svet sa s obavami diva na rastúce čísla. Poučte sa z ich chýb ).

zelam krásny a tak pokojný ako to len ide deň. 😘

Teraz najčítanejšie