Denník N

SMER-SD o Kiskovi: Lži až do poslednej chvíle

Včera som zverejnil záznam časti komunikácie medzi Andrejom Kiskom a Petrom Pellegrinim, ktorá ukazuje, že predstavitelia Smeru-SD klamali, keď popierali nátlak Roberta Fica na prezidenta Kisku v súvislosti s Ficovou snahou stať sa predsedom ústavného súdu. Reakciou boli ďalšie lži zo strany Smeru.

Ficov nátlak na Kisku sa datuje na začiatok roka 2019, keď sa rozbiehal proces výberu nových ústavných sudcov. Fico a Pellegrini sa v januári 2019 dvakrát stretli s vtedajším prezidentom Kiskom. Prvý raz vo vládnom zariadení Kamzík v Starom Smokovci a druhýkrát vo vládnom hoteli Bôrik. Fico potom poslal Kiskovi odkaz ešte aj po Bélovi Bugárovi. Na Kisku však Ficove vyhrážky nezabrali a dal jasne najavo, že za predsedu ústavného súdu ho nevymenuje.

Február 2019: Obvinenie v kauze KTAG a moje trestné oznámenie na Fica

Vo februári 2019 bolo vyšetrovateľom vznesené obvinenie voči konateľovi Kiskovej firmy KTAG Eduardovi Kučkovskému za daňový trestný čin v súvislosti s Kiskovou prezidentskou kampaňou. Obvinenie vzniesol až tretí vyšetrovateľ, predchádzajúci dvaja na to nevideli dôvod.

Andrej Kiska reagoval tým, že dal toto obvinenie do súvislosti s nátlakom, ktorý naňho Fico v januári vyvíjal v snahe dostať sa na ústavný súd. Keďže som mal podozrenie, že mohlo prísť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu vydierania, podal som v tejto veci trestné oznámenie.

September 2019: Zastavenie trestného stíhania

Trestné stíhanie sa síce začalo, ale v septembri 2019 bolo zastavené. Ako oznamovateľovi mi bolo uznesenie o zastavení doručené. Odvolal som sa, ale krajská prokuratúra zastavenie trestného stíhania potvrdila.

Obsah septembrového uznesenia o zastavení trestného stíhania som nezverejnil z dôvodu, že obsahovalo okrem iných vecí aj prepis súkromnej komunikácie medzi Kiskom, Pellegrinim a Bugárom. Informácie to boli síce zaujímavé, ale prevážilo u mňa presvedčenie, že súkromná komunikácia má ostať súkromnou, ak neprevažuje verejný záujem na jej zverejnení, ako napr. v prípade veľkej časti komunikácie z Kočnerovej Threemy.

Dozvedieť sa, akým tónom sa bavia Pellegrini alebo Burág s Kiskom o Ficovi alebo aké formulácie pri tom používajú, by iste mnohých zaujímalo, ale verejný záujem na tom nie je – bez iných dôvodov – silnejší ako potreba chrániť súkromie ich komunikácie.

Február 2020: Špinavá antikampaň proti Kiskovi

Lenže v posledných týždňoch a dňoch sa objavili tie „iné dôvody“, ktoré ma prinútili zmeniť názor. Špinavá kampaň proti Andrejovi Kiskovi formou zahraných alebo zostrihaných videí, ktoré sa na verejnosť dostávajú z anonymných zdrojov a majú potenciál formou manipulácie ovplyvniť výsledok volieb.

Preto som prehodnotil svoje pôvodné rozhodnutie nechať si celé uznesenie o zastavení trestného stíhania pre seba a zverejnil som odpoveď Pellegriniho Kiskovi, ktorá potvrdzuje, že k nátlaku Fica na Kisku a k vyhrážkam naozaj prišlo. Zoči voči špinavej antikampani, na ktorej nemôže mať záujem nikto iný ako SMER-SD, sa mi totiž zdalo dôležitejšie, aby sa verejnosť dozvedela, že k Ficovým vyhrážkam Kiskovi prišlo a že Pellegrini o tom vedel.

Čo písal Pellegrini Kiskovi o Ficovi

Konkrétne išlo o túto správu Pellegriniho Kiskovi týkajúcu sa Kiskovej otázky ohľadom odkazu, ktorý mu Fico poslal prostredníctvom Bélu Bugára:

„Ahoj. Myslím že to BB veľmi zjednodušil… Vieš že ON by už veľmi chcel odísť. A jediné riešenie pre neho pripadá predseda US. To posolstvo je skôr že by to veľmi chcel a na oplátku ponúka veľmi konštruktívny dialóg a snahu o upokojenie situácie na všetkých frontoch, kde ešte nejaké problémy by mohli byť … Nerád by som bol keby sa to teraz zamotalo na interpretácii a slovíčkach. Ale je pravda, že ak sa mu tento odchod nevydarí, tak mu asi nič iné nezostane ako len tvrdo bojovať až do konca… Ale odkaz prosím cháp tak ako som napísal na začiatku…že vie byť v prípade úspechu veľmi veľmi konštruktívny…“

Lož Smeru č. 1: To Kiska

Reakcia Smeru na mnou zverejnenú informáciu je fascinujúca v tom, že ukazuje, ako sa vo dvoch vetách môžu sústrediť dve lži. Inak povedané, čo smerácka veta, to lož.

Prvá je z kategórie propagandistického zahmlievania. SMER-SD tvrdí, že „ide o trápny pokus A. Kisku prekryť vlastné škandály a zachrániť jeho padajúce preferencie“. Predmetné informácie pritom nezverejnil Andrej Kiska, ale ja.

Nie som kandidátom Kiskovej strany Za ľudí, ale jedným zo štyroch kandidátov OKS na kandidátke SaS. Zverejnenie tejto informácie som s Kiskom nekonzultoval, ani som mu nedal vedieť, že to spravím. Bolo to výlučne moje vlastné rozhodnutie.

Je možné, že vo svete riadených špinavých antikampaní, v ktorom predstavitelia Smeru žijú, je ťažké si predstaviť, že ľudia robia niečo na základe svojho presvedčenia a svojho slobodného rozhodnutia, ale je to tak.

Lož Smeru č. 2: Polícia potvrdila, že si to Kiska vymyslel

Druhá lož Smeru je vážnejšia a týka sa toho, k čomu dospelo trestné stíhanie, ktoré prebehlo na základe môjho trestného oznámenia pre podozrenie z vydierania Kisku Ficom. SMER-SD tvrdí: „Polícia prípad uzavrela so záverom, z ktorého jasne vyplýva, že A. Kiska si celý tento príbeh vymyslel.“

To je úplný nezmysel. Toto vyšetrovanie totiž neskončilo smeráckym obľúbeným „skutok sa nestal“, ale konštatovaním, že „skutok nie je trestným činom“. Vyšetrovanie preukázalo, že Fico, Pellegrini a Kiska sa v tejto veci stretli. Aj to, že Fico poslal Kiskovi odkaz prostredníctvom Bugára. Jeho obsah nie je možné overiť, pretože sa k nemu vyjadril iba Kiska. Fico to vo výpovedi vyšetrovateľovi poprel a Bugár odmietol vypovedať. Ale nielen zo záznamu komunikácie medzi Pellegrinim a Kiskom, ale aj zo záznamu komunikácie medzi Bugárom a Kiskom je úplne zjavné, že Fico Kiskovi odkaz po Bugárovi poslal a že sa týkal Ficovej snahy dostať sa na ústavný súd.

Polícia teda trestné stíhanie nezastavila z dôvodu, že by dospela k záveru, že si Kiska prípad vymyslel, ako sa verejnosti pokúša nahovoriť SMER-SD. Vyšetrovanie preukázalo, že Fico na Kisku tlačil a vyhrážal sa mu, akurát polícia dospela k záveru, že tieto vyhrážky nenapĺňali skutkovú podstatu trestného činu vydierania.

Vyšetrovaním sa nepodarilo preukázať, že by Ficove vyhrážky mali súvislosť s neskorším vznesením obvinenia voči konateľovi KTAG. Polícia sa priklonila k vysvetleniu, že išlo o vyhrážanie sa politickým bojom, ktorý je normálnou súčasťou politického života.

Kiska si nátlak a vyhrážanie sa nevymyslel, akurát polícia toto konanie neposúdila ako trestný čin.

 

Vo svetle špinavej antikampane vedenej v posledných dňoch voči Kiskovi však oprávnene vzniká otázka, či aj toto je ten normálny politický boj, aký má byť legitímnou súčasťou politického života. Nemyslím si to. Preto som zverejnil, čo som zverejnil.

Teraz najčítanejšie

Ondrej Dostál

Predseda Občianskej konzervatívnej strany (OKS) a poslanec NR SR (klub SaS).