Denník N

Peter Pellegrini a Andrej Kiska – víťaz a lúzer volieb

Pre ktorého lídra sú voľby najväčším víťazstvom alebo najväčšou prehrou?

Peter Pellegrini – najväčší víťaz volieb

Najprv odbočka, prečo za najväčšieho víťaza včerajších volieb nepovažujem Igora Matoviča: Dôvod je jednoduchý – vyhral niečo čo vyhrať nechcel. Vyhral obrovskú zodpovednosť. A vyhral každodennú mravenčiu prácu predsedu vlády, ktorej charakter ani trochu nekorešponduje s jeho doterajšou politickou DNA.

Naopak, Peter Pellegrini vyhral na najbližšie štyri (?) roky prácu, ktorá je oproti tej doterajšej prechádzkou ružovou záhradou. Volebný výsledok jeho strany – zisk 38 mandátov – vôbec nie je takou katastrofou ako sa posledné týždne očakávalo. Pellegrini zároveň dostal od voličov Smeru jasný mandát na vyprevadenie Róberta Fica z kresla straníckeho predsedu. S istotou to ešte nevieme, týmito voľbami však pravdepodobne získal líderstvo strany, ktorá má (pod jeho vedením) aj do budúcna potenciál byť najsilnejšou na slovenskej politickej scéne.

Andrej Kiska – najväčší lúzer volieb

Ešte pred pár mesiacmi preferencie možnej koalície Za ľudí a PS / Spolu atakovali hodnotu okolo 25%. Nepoznáme alternatívnu históriu, nevieme teda, či by spojením týchto strán prišiel efekt snehovej gule a výsledok by bol ešte oveľa lepší, alebo naopak, Igor Matovič by tak ako tak uhral dnešný výsledok a Kiska s Trubanom by padli do okolia (ich súčtu) 12.73%. Reálny výsledok však nie je 25% a nie je to ani polovica z toho. Je to 5.77%, teda jedna pätina. A to všetko v dôsledku osobného nesprávneho rozhodnutia Andreja Kisku.

V novodobej histórii by sme asi ťažko hľadali politika, pre ktorého by získanie poslaneckého mandátu malo takúto trpkú príchuť.


Výber z predošlých blogov autora:

Referendum a kvórum
Ako voliť sudcov Ústavného súdu?

Zoznam ostatných blogov tu.

 

Teraz najčítanejšie

Juraj Chovan

Som úplne normálny chalan ktorý chce žiť v úplne normálnej krajine. (A naivne verím že raz v takej žiť aj budem.)