Denník N

Prehľad volebnej účasti v mapách. Kde rástla, kde naopak klesala a aký mala vplyv na výsledok volieb?

K volebným urnám prišlo 65,81% oprávnených voličov. Ide o najvyššiu účasť v parlamentných voľbách od roku 2002, kedy bola účasť 70,07%. Paradoxom je, že v absolútnych číslach volilo viac ľudí tento rok ako vtedy (2 916 840 vs 2 913 267), pretože dnes máme o cca. 300-tisíc oprávnených voličov viac. Tento jav súvisí so starnutím našej populácie.

Pripravil som niekoľko máp na tému volebnej účasti. Ak si chcete interaktívne mapy preklikať sami, môžete tak urobiť tu: https://volbysk.clevermaps.io/ (odporúčam iba na desktopoch, aplikácia nie je prispôsobená mobilným rozlíšeniam).

Najvyššia účasť v Bratislavskom, najnižšia v Košickom kraji

Na úrovni krajov zaznamenal najvyššiu účasť Bratislavský a to 73,06%. Nad 70-tku sa dostal aj Žilinský kraj (70,45%). Najmenšie percento voličov prišlo k urnám v Košickom kraji (58,65%).

Volebná účasť na úrovni krajov

Na mape volebnej účasti na úrovni okresov môžeme vidieť vysokú účasť v okresoch hlavného mesta, Tvrdošíne a na Považí (Žilina, Trenčín, Ružomberok, Považská Bystrica) a fenomén nižšej účasti juhoslovenských a východoslovenských okresov. Úplne najnižšiu účasť zaznamenal okres Revúca (51,34%), čo neprekvapuje, pretože pred 4 rokmi to tam tiež neskončilo o mnoho lepšie (v roku 2016 skončil horšie ako Revúca iba okres Michalovce). Okrem Revúckeho okresu bola nízka účasť aj v Trebišovskom, Komárňanskom, Michalovskom či Rimavskosobotskom. Hranicu 60% nedosiahla účasť v celkom 15 slovenských okresoch zo 79.

Volebná účasť na úrovni okresov. Viditeľný rozdiel medzi severozápadnou a juhovýchodnou časťou územia.

V niektorých slovenských obciach bola účasť nižšia ako 50%. Najviac ich nájdeme práve v žltých okresoch z predošlej mapy.

Obce, v ktorých bola účasť nižšia ako 50%

Mimochodom, okres Revúca to “vyhral” aj v podieli neplatných hlasov (2,20%). Celoslovenský podiel bol 1,21%.

Podiel neplatných hlasov bol najyšší v okresoch Revúca a Rimavská Sobota

2016 vs 2020

Oproti posledným parlamentným voľbám sa účasť zvýšila o 5,98 percentuálneho bodu. Na úrovni krajov a okresoch vyrástla vo všetkých. V okrese Michalovce vyrástla dokonca o viac ako 10 percentuálnych bodov. Výrazne účasť rástla i v okresoch Bratislava I (o 9,86 perc. bodu), Malacky (9,44 bodu), Skalica (9,35 bodu) či Senica (8,94 bodu).

Zaujímavejší je pohľad na divergentnú škálu rozdielu v účasti v jednotlivých obciach. Tu na mape už pozorujeme aj červené miesta, ktoré indikujú pokles účasti. Najvyššia koncentrácia takýchto obcí je na celom východnom Slovensku, ale dosť je ich aj na pohraničí s Maďarskom. Priemerne poklesla účasť v týchto obciach o 3,56 percentuálneho bodu. Ide pritom len o menšie obce, žiadna z nich nemá viac ako 4 000 obyvateľov.

Rozdiel v účasti medzi rokom 2016 a 2020. V zelených obciach narástla, v červených poklesla. Čím tmavšia farba, tým väčší rozdiel.

Samozrejme nie všade znamená pokles účasti i nízku účast. Keď z týchto obcí vyberieme iba tie, kde účasť nepresiahla 50%, tak ich zostane 108. Na mape vyzerajú nasledovne:

Obce, kde poklesla účasť a zároveň nepresiahla 50% hranicu

Vplyv vyššej účasti na výsledky volieb

Ak do výsledkov volieb započítame iba obce a mestá, v ktorých sa účasť zvýšila o viac ako 10 percentuálnych bodov oproti voľbám v roku 2016, tak môžeme vidieť výraznú výhru OĽANO (so ziskom 29,75%). Na základe toho môžeme konštatovať, že mnoho voličov zmobilizovala práve táto strana a aj vďaka tomu zvíťazila. Takýchto obcí je 269.

Výsledky v obciach, kde účasť narástla o viac ako 10 percentuálnych bodov:

OĽANO 29,75%
Smer-SD 16,59%
Sme Rodina 8,55%
ĽSNS 8,55%
KDH 5,98%
Za ľudí 5,09%
PS-Spolu 4,93%
SaS 4,53%
Most-Híd 3,12%

Odkazy na interaktívne mapy:

Volebná účasť: https://volbysk.clevermaps.io/prehlad_ucasti.html

Rozdiel vo volebnej účasti 2016 vs 2020: https://volbysk.clevermaps.io/porovnanie_ucasti.html

Výsledky volieb: https://volbysk.clevermaps.io/vysledky_volieb.html

Teraz najčítanejšie

Marek Herda

Som vyštudovaný učiteľ geografie a informatiky, ale vody ma zaniesli do Brna, kde pracujem ako frontendový vývojár v CleverMaps.io. Mám rád prírodu, turistiku, bicykel, NHL (fanúšik Edmontonu Oilers) a dáta.