Denník N

Prečo PS/Spolu nie je dnes vhodné pre Slovensko?

Prečo sa do parlamentu nedostala koalícia PS/Spolu, ktorá bola založená na vyšších hodnotách a cieľoch? A prečo sa do parlamentu nedostalo ani hnutie KDH, ktoré taktiež prezentovalo vyššie hodnoty? Pretože hladný volič chcel jedlo a nevadil mu fast-food. A ten mu ponúkol populizmus.

Hoci nie som analytik a nerozumiem volebnému marketingu, obrovské percentá hnutia OĽaNO a nižšie percentá PS/Spolu si vysvetľujem pomocou Maslowovej pyramídy potrieb.

OĽaNO a základné ľudské potreby

Maslowova pyramída potrieb je viac ako sedemdesiatročným konceptom, ktorý znázorňuje hierarchiu ľudských potrieb. Herbert Maslow zoradil ľudské potreby od najnaliehavejších po tie najmenej naliehavé v danom okamžiku. Túto pyramídu považujem za kľúčovú pre vysvetlenie toho, prečo OĽaNO získalo toľko hlasov a PS/Spolu sa naopak nedostalo do parlamentu. V tejto hierarchii sú za najzákladnejšie potreby považované fyziologické potreby a potreba bezpečia. Teda na to, aby ľudia mohli dosahovať aj iné, vyššie hodnoty, potrebujú mať najprv uspokojené základné potreby. A týmto si vysvetľujem voľbu slovenského voliča – OĽaNO sľubuje rýchly boj s korupciou a mafiou a to je pre občanov Slovenska momentálne veľmi dôležité, čo je pochopiteľné. Matovič sa veľmi radikálne ohradil voči SMERu, ktorý predstavoval ohrozenie základných potrieb občana.

Na jedne strane teda stojí SMER, ktorý okrádal občanov a tí si vďaka jeho vláde nedokázali zabezpečiť ani základné fyziologické potreby, o potrebe bezpečia nehovoriac. Na druhej strane stojí OĽaNO, ktoré sľubuje, že SMER vyženie z politiky a ľudia sa tu budú mať dobre- bude fungovať ekonomika, bude fungovať súdnictvo či polícia. A ľudia, ktorí potrebovali naplnenie základných potrieb volili to, čo v danej chvíli najviac potrebovali. Voľba OĽaNO je pochopiteľným a logickým rozhodnutím ľudí, ak sa na voľbu pozeráme optikou Maslowovej pyramídy potrieb. Najprv ľudia potrebujú zabezpečiť naplnenie základných potrieb a až potom sa vytvára priestor na tie vyššie.

Nositelia vyšších hodnôt

Tu prichádza koalícia PS/Spolu (ale aj nositeľ kresťanských hodnôt -KDH). Tieto strany nesľubovali rýchle riešenia a voliči z ich programov zrejme na prvý pohľad nevyčítali, že dokážu naplniť aj ich základné potreby. Tieto strany ponúkali vyššie hodnoty, vďaka ktorým by boli naplnené vyššie, ale v konečnom dôsledku aj základné potreby. Unavené, vycucané a nahnevané Slovensko však momentálne nie je v stave, kedy by chcelo mať najprv naplnené vyššie potreby. Zdeptané Slovensko si zvolilo stranu, ktorá síce neponúka vysoké hodnoty a zlepšenie školstva či kultúrneho prostredia, ale ponúka naplnenie tých potrieb, ktoré každý človek potrebuje mať naplnené ako prvé.

Keď sa ľudia dosýta najedia, napijú a budú v bezpečí, potom príde čas vyšších hodnôt. Vtedy bude rad na stranách, ktoré ponúkajú riešenia nie populistické, ale hodnotové. Potom si ľudia uvedomia, že plné peňaženky a brušká nestačia. Že vyčistiť chliev je síce pekné, ale musíme si do spoločnosti priniesť také hodnoty, ktoré zabezpečia samočistiaci systém. Že iba vyššie hodnoty udržia spoločnosť v takom stave, v akom ju Matovič (a slušná časť Slovenska) chce. Nie previerky, ale prirodzená slušnosť a úprimnosť. Nikto si nebude vážiť zákony, ak nebude vedený k rešpektu. Potrebujeme vytvárať prostredie, v ktorom budú mať vyššie hodnoty rovnakú váhu ako tie bazálne potreby a hodnoty. Bez naplnenia základných potrieb nebudú naplnené ani vyššie. A bez vyšších nebude fungovať nič.

Teraz najčítanejšie

Alexandra Mravíková

Som človek, ktorému nie sú ľahostajné veci naokolo. Človek, ktorý sa rád zamýšľa. Človek, ktorý sleduje, počúva, vníma a hodnotí. Liberálne slniečko, ktoré verí, že ľudia sú si rovní a všetci by mali mať rovnaké práva. Silný anti-determinista.