Denník N

Hemoroidy alebo o čom sa v spoločnosti nehovorí?

Hemoroidy sú ochorenie ako každé iné. Ide o nepríjemný zdravotný problém, ktorý postihuje oblasť análneho otvoru. Práve preto sa o tejto chorobe v spoločnosti veľmi často nehovorí, ba dokonca sa táto téma považuje za tabu.

Prejavy hemoroidov sú veľmi bolestivé a tiež aj ľahko spozanteľné. Hlavným prejavom je svrbenie a pálenie v oblasti konečníka. Prejavy sa tiež odvíjajú od toho, či máte vnútorné alebo vonkajšie hemoroidy. Vnútorné hemoroidy sa objavujú pri vchode do análneho kanála. Vonkajšie naopak vznikajú v okolí análneho kanála.

Čo to vlastne hemoroidy sú?

Hemoroidy sa inak nazývajú aj zlatá žila. Ide o rozšírené žily v análnom kanáli alebo v jeho okolí. Najčastejšie sa vyskytujú u ľudí nad 50 rokov a postihujú viac ako polovicu obyvateľstva v tejto vekovej kategórii. Mnoho ľudí sa domnieva, že hemoroidy sú veľmi zriedkavým ochorením. To však nie je pravda a zlatá žila sa týka nespočetného množstva ľudí, avšak o tomto ochorení sa len zriedka otvorene rozpráva.

Najčastejšími príčinami vzniku hemoroidov sú dedičnosť, ale aj samotné prekročenie hranice 50 rokov. Taktiež môže byť príčinou sedavá práca, tehotenstvo, hnačka alebo zápcha, zlá životospráva, či chronický kašeľ. Pri chronickom kašli totiž dochádza k väčšej námahe v okolí konečníka.

 

Ako na liečbu hemoroidov?

V súčasnosti už na liečbu hemoroidov máte dostupných viacero alternatív. Liečbu je však veľmi dobré doplniť aj o zmenu vašej životosprávy, čo predstavuje zároveň aj prevenciu. Je veľmi dôležité vniesť do vášho života viac pohybu. Ľudia so sedavým zamestnaním majú oveľa väčšiu pravdepodobnosť výskytu tohto nepríjemného ochorenia.

Práve preto je dôležité, aby ste prestriedali sedavé časti dňa s aktívnym pohybom. Nájdite si aktivitu, ktorá vás baví a napĺňa a získate tým aj duševnú pohodu. Pri každom ochorení, ale aj v zdravom ľudskom tele, je dôležité dodržiavať správny pitný režim. Ten je doslova základom zdravého tela a preto aj pri tomto ochorení je veľmi dôležité, pri efektívnej liečbe, ho správne dodržiavať.

Keďže sú hemoroidy často spojené aj s nesprávnou konzistenciou stolice, je veľmi dôležité aby ste upravili vašu stravu. Pridajte do svojho jedálnička dostatok vlákniny, vitamínov, ľahšie alternatívy jedál. Naopak sa vyvarujte prehnane sladkým, mastným a nezdravým jedlám, ktoré pre vaše telo nemajú žiadnu výživovú hodnotu.

Ďalšou dôležitou súčasťou je tiež to, že by ste sa mali o zdravie svojho konečníka tiež náležite starať. Zahŕňa to predovšetkým kvalitu hygieny, ktorá môže ovplyvniť najmä tvorbu zápalov. Vo všebecnosti sú na zápaly a mykózy močovej rúry a konečníka citilivejšie ženy, preto by ste si tiež mali dávať pozor na verejných kúpaliskách a saunách.

Pokiaľ vhodnú liečbu obohatíte aj o tieto opatrenia, určite sa dočkáte rýchlej a zároveň aj dlhodobej úľavy. Je však veľmi dôležité si uvedomiť, že zlatá žila je choroba ako každá iná a netreba sa báť o nej rozprávať. Môžete si totiž s ľuďmi s podobnými problémami vymeniť veľa užitočných rád. Starajte sa o svoje telo a ono sa vám odvďačí.

Teraz najčítanejšie