Denník N

Ahoj Michal…

Ospravedlňujem sa za svoju familiárnosť, ktorá môže niekoho urážať. Žijem už nejakú dobu v pomerne rovnostárskej spoločnosti, kde si všetci tykáme a oslovujeme sa krstným menom. Nie je v tom teda nedostatok úcty, len prostý zvyk. Aj doma Ťa už voláme Mišo, keďže si posledné mesiace súčasťou našich rozhovorov.

Veľmi Tebe a celému Vášmu tímu ďakujem za možnosť voliť tentokrát podľa svojho gusta. Svoj voličský život som začala voľbami do NR SR v r. 1998 ako čerstvo dospelá. Odvtedy volím pravidelne a vždy s viac alebo menej zaťatými zubami. Tento rok to bolo iné. Priniesli ste víziu a témy, s ktorými som sa mohla identifikovať a kvalitných ľudí. Ľudí, ktorých poznám osobne, alebo ktorých prácu sledujem dlhý čas a nemám žiadne pochybnosti o ich profesionalite a osobnostnej integrite.

Je mi veľmi ľúto, že to tentokrát nevyšlo. Priznám sa, že to bol pre mňa v nedeľu ráno šok. Viem si predstaviť, že až teraz ste museli naozaj zahodiť svoje egá. Aj ty, aj Miro. Verím, že ste do toho išli naplno a bez kalkulu. Ak by ste kalkulovali, tak nie ste dnes koalícia mimo parlamentu ale pravdepodobne strana vládnej koalície.

Ak však môžem byť taká trúfalá, ponúknem Ti svoj pohľad ako Vašej voličky. Bola som od vzniku Progresívneho Slovenska presvedčená, že ak sa z hnutia raz stane politická strana, tak Vás budem s istotou a rada voliť. Dokonca som niekoľkým známym povedala, že ak by som žila na Slovensku, tak sa už v tejto partaji určite nejako angažujem. Ako teda vidíš, som naozaj PS pozitívna. Preto Ti aj píšem. Aby si vedel, že napriek všetkej podpore a voličskému hlasu, ktorý ste mali u mňa istý, som Vašu kampaň často vnímala ako útrpnú.

Len tak, medzi nami, preto som si Ťa aj vyhodila z priateľov na LinkedIn-e. Viem, že si to nespozoroval, ale pár poznámok k tým Vašim videám som Ti tam nechala. A nebola som zďaleka jediná. Neviem, či som už náročnejšia, alebo leží vysvetlenie ešte niekde inde, ale ja som tým Vašim kampaňovým videám vôbec nerozumela. Nebolo to ani vtipné, hoci to mal byť asi zámer a nebolo to ani trefné, hoci aj to mal byť asi zámer.

Vaša najväčšia sila bola a je vo Vašej odbornosti a zmysle pre férové vedenie spoločnosti a to sa v žiadnom z tých videí nedalo odčítať. Boli príliš jednoduché a vyznievali neúprimne.

A s tou odbornosťou, čestnosťou a úprimnosťou súvisí aj ďalšia vec, ktorá mi ako Vašej voličke vadila. Nazvala som to Bingo s Trubanom. Môj manžel sa na tom inak ohromne zabával. Pri diskusii som sledovala, či spomenieš všetky tieto body a spravidla si nesklamal:

  1. čo som sa naučil v biznise a športe
  2. zahodili sme svoje egá
  3. je za tým Kiska a jeho rozhodnutie nespájať sa
  4. my sme noví politici
  5. dal som Ironmana

Michal, obdivujem Tvoj úspešný príbeh a vážim si Tvoje rozhodnutie venovať svoju energiu do tvorby lepšieho a transparentnejšieho Slovenka. Bolo veľmi zaujímavé spoznať  Ťa aj cez šport a vytrvalosť na hrane fyzických a psychických možností. Veľa to o Tebe vypovedá. Časom som však chcela vedieť viac.

Možno nie až tak o Tvojej úspešnej minulosti, ale hlavne o tom ako si predstavuješ úspešnejšiu budúcnosť. Chcela som  počuť viac o Tvojich názoroch napríklad na úroveň univerzitného vzdelávania, chcem viac vedieť, čo si Mišo Truban myslí o problémoch v regiónoch a ako by riešil naše výdavky na armádu. A zaujímal by ma Tvoj názor na kadečo iné, ale o tom som sa dozvedela v kampani, ktorú som mohla sledovať, veľmi málo. Viem, že máte program a ten je výborný. Škoda však, že ste ho nevedeli predať tak, ako by si to bol zaslúžil.

Viem, že si dal do toho všetko, čo si v danom momente vedel a mohol dať. Učil si sa v procese a to veľmi oceňujem. Posledný rozhovor, ktorý som s Tebou videla bol u Štefana Hríba v relácii Pod lampou. Tam si sa mi už zdal autentickejší a uveriteľnejší. Odčiarkla som si aj vtedy všetky položky Binga s Trubanom, ale nemožno Ti uprieť veľký posun k lepšiemu.

A aj preto ma to tak veľmi mrzí. Muž, ktorému doteraz vyšlo takmer všetko, čoho sa chytil… Viem si predstaviť, že to zabolelo. To, že ste s Mirom ponúkli funkcie je správne rozhodnutie. Veľmi si však prajem, aby ste to nezabalili úplne. Slovensko by prišlo o veľa. Keď sa totiž raz Truban a Beblavý budú môcť naplno venovať tomu, v čom sú dobrí a čomu rozumejú, budem mať istotu, že to budú robiť dobre, poctivo a odborne. Preto to, prosím, nevzdávaj. Ani Ty, ani Miro. Ale teraz si asi hlavne oddýchnite. Snaž sa čiastočne zabudnúť na túto prehru a čiastočne mať vždy na očiach, že politika je podľa všetkého iná ako šport a iná ako biznis.

A ja sa vnútorne začínam opatrne tešiť, že táto skúsenosť bola nutná a že snáď príde čas, ktorý bude voči politikovi, Michalovi Trubanovi ústretovejší. Pretože Mišo to vybehá, vypláva, vybicykluje a keď potom v cieli padne na hubu, začne odznova. Tak som to z Tvojho príbehu pochopila.

Teraz najčítanejšie

Ľubica Vyšná

Som rozpoltená medzi dve krajiny. Jedna už nie je úplne mojím domov a tá druhá sa ním ešte úplne nestala. Aj o tom budú moje príspevky. O živote vo Fínsku, aj o živote na Slovensku. A aj o kadečom inom. Príjemné čítanie! V angličtine som začala viac blogovať na vlastnej stránke: www.mysalmiakkilife.fi