Denník N

Zostaň / Ako pomôcť smútiacemu priateľovi II.

ako pomoct smutiacemu priatelovi

Po strate blízkeho naši priatelia alebo známi obyčajne nemajú silu zvládať každodennú realitu. Snažme sa ponúknuť im nielen našu prítomnosť, ale aj praktickú pomoc. Vaša prítomnosť pomáha viac ako slová.

Tento článok sme pre Vás pripravili ako súčasť projektu „Ako pomôcť smútiacemu priateľovi“.  Nechajte sa inšpirovať článkami s originálnymi ilustráciami Daniely Olejníkovej, praktickými odporúčaniami našich terapeutov a rozhovormi v našich podcastoch.

Ak váš priateľ nemá chuť na stretnutie s vami, neberte to osobne a nechajte mu čas a priestor.

  1. Nenechajte sa odradiť, ak váš priateľ odmietne vaše návrhy. Naďalej ponúkajte vašu blízkosť a lásku.
  2. Všímajte si pozorne, či váš priateľ nepotrebuje odbornú pomoc. Ponúknite mu kontakt na odborníka a vysvetlite mu vaše obavy. Netlačte naňho, ale zotrvajte vo svojom postoji.
  3. Ponúknite praktickú pomoc. Každodenné potreby, starostlivosť o ostatných členov rodiny a smútiace deti môže byť nad ich sily.
  4. Pokúste sa zostať v kontakte s vaším priateľom.

Akú praktickú pomoc môžeme ponúknuť:

  • Vyzdvihnúť deti zo školy
  • Pomôžte vyvenčiť psa
  • Pomoc s nákupmi
  • Vybaviť úradné záležitosti

Viac sa dozviete aj v našom podcaste (v anglickom jazyku) na našej stránke alebo na SpotifyPodbeanApple podcast.

Ak je článok pre Vás inšpiratívny, zdieľajte ho prosím. Možno tak pomôžete práve Vy tomu, kto takúto pomoc hľadá a potrebuje. Ďakujeme.

plamienok pomaha

Teraz najčítanejšie

PLAMIENOK n.o.

Sme nezisková organizácia, ktorá je na Slovensku priekopníkom rozvoja detskej domácej paliatívnej/hospicovej starostlivosti a smútkového poradenstva a terapie pre deti a ich rodiny. Od roku 2002 bezplatne poskytujeme nevyliečiteľne chorým a zomierajúcim deťom domácu paliatívnu liečbu a starostlivosť. Deti navštevujeme doma v okruhu 2 hodín jazdy od Bratislavy. Od roku 2011 V Centre pomoci smútiacim deťom a rodinám v Bratislave na Zadunajskej ulici 6 bezplatne poskytujeme psychologickú, terapeutickú a poradenskú omoc smútiacim deťom a ich blízkym ako aj dospelým po strate dieťaťa. Do centra môžu prísť smútiace deti a rodiny z celého Slovenska. Od roku 2003 vzdelávame študentov, odborníkov a laickú verejnosť, aby sa kvalita detskej paliatívnej starostlivosti na Slovensku zlepšovala. Týmto blogom chceme prispieť k tomu, aby sa povedomie o paliatívnej starostlivosti na Slovensku zvyšovalo.