Denník N

Slovenský Narcos – cesta Borisa Kollára až na vrchol

Príbeh drogového narkobaróna nám pripomenul nedávno skvelý seriál na Netflixe – Narcos. Pablo Escobar si pašovaním drôg zarobil milióny a dostal sa až do kolumbijského kongresu. Podobný príbeh môžeme vidieť aj na Slovensku. Hrdinom slovenského Narcosu je Boris Kollár.

Je to samozrejme menej zaujímavý príbeh. Celosvetovo úspešný seriál by z toho nebol, no nás by zrejme zaujal. Slovenský „podnikateľ“ Boris Kollár sa dostal na vrchol kľukatými cestami. Začínal zrejme ako „vekslák“, čo síce popiera, no neboja sa to vysloviť ani viacerí uznávaní novinári. V 90 rokoch mal s Petrom Steinhübelom – bossom bratislavského podsvetia pašovať v zaváraninových fľaškách heroín do Československej federatívnej republiky. Sám sa ale v tomto období prezentoval ako „vlekár“, keďže bol majiteľom viacerých lyžiarských stredísk. Neskôr sa rozhodol kúpiť známe Fun rádio, kde vyviedol ďalší bizarný kúsok.  V rozhlasovej relácii o sexe K-fun (Kefun) vysielanej na Fun rádiu v rokoch 2004 – 2005 vystupoval ako odborný asistent Chlipnička.

Bizarný príbeh ale neskončil. Boris Kollár sa rozhodol v roku 2015 odkúpiť politickú stranu, ktorej názov zmenil na Sme rodina. Názov to bol na zasmiate, keďže Boris Kollár dokázal splodiť desať detí s deviatimi manželkami. Jeho strana bola hneď v prvých voľbách úspešná a dostala sa do parlamentu. S tým ale prišli prvé problémy. Samotný Marián Kočner totiž v tomto období upozornil na styky Borisa Kollára s Petrom Steinhübelom.

Dnes siaha tento pochybný človek ešte vyššie. Chcel by byť predsedom parlamentu a ráčili by sa mu ministerstvá, kde sa točí najviac peňazí. Nikomu to nepríde po takejto minulosti podozrivé? Veď ľudia rozhodli, rešpektuj to. Túto vetu počúvam posledné dni stále. Dobre, rešpektujem volebný výsledok tejto strany, nerešpektujem však to, že z neho teraz ideme urobiť predsedu parlamentu. Chceme sa posunúť na úroveň Kolumbie? Za posledné roky sme ako krajina urobili prešľapov dosť, nie je na čase začať s čistým štítom?

Boris myslí srdcom, myslí na ľudí a ihneď od vstupu do politiky tvrdí, že podporí každý dobrý návrh, či už bude z koalície, alebo opozície. Prečo ho teda neposlať do opozície, nech ukáže, ako mu záleží na Slovensku. Rešpektujme výsledok volieb, no nelegitimujme človeka bez morálneho kreditu.

Teraz najčítanejšie

Ján Vojtaššák

Som mladý občiansky aktivista, amatérsky bloger a zakladateľ združenia Belianska kaviareň, ktoré organizuje rôzne kultúrne podujatia v malebnom meste pod Tatrami.